on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Předčasně narozený 5 měsíční chlapeček nechce moc pít, dokrmuji ho odstříkaným MM z lahve

Dotaz: Dobrý den, mám 5 ti měsíčního chlapečka. Narodil se v 7 měsíci a měl 1640 kg. Jelikož byl v inkubátoru, tak jsem se musela rozkojit pomocí odsávačky. Po měsíci, kdy ho propustili domů jsem měla mléka dostatek a naučil se pít z prsa. Pil pouze 5 minut vždy z jednoho prsa, ale přibýval na váze. Před 3 týdny jsem začala ztrácet mléko. Malý začal mít menší přírůstky na váze. Začal se dožadovat prsa, ale bohužel bylo prázdné. Zkoušeli jsme mu dávat příkrmy - nutrilon prémium a sunar, ale oba vyblinkal. Teď pomocí odsávačky se mi mléko zase začalo tvořit. Ráno a v noci ho mám dostatek, k večeru moc ne - ale zlepšuje se to. Bohužel malý si zvykl na láhev a když má pít z prsa tak strašně protestuje a někdy si vezme jenom trochu na zahnání největší žízně a pak se dožaduje lahve. Přitom v prsou ještě trochu mléka mám. Někdy radši místo kojení řve a já neodolám a dám mu láhev s odsátým mlékem. Nevím co mám dělat. V tuto chvíli přikládám v noci a ráno kdy je mléka dost a malý nakonec zabere (pije 10 minut a vystřídáme obě prsa a pak už nechce), ale přes den má odsáté mléko. Po ranním kojení ještě 80 ml odsaji. Tak nevím, jestli ho nutit, i když si moc nevytáhne, nebo mu dávat odsáté mléko. Zatím mám mléka dost, ale nevím, jestli pomocí odsávačky, mohu udržet tvorbu mléka.
Děkuji za odpověď

Odpověď: Dobrý den, děláte to super, jste moooc šikovná, opravdu! V podstatě v tom pokračujte. Když chlapeček začal hůře prospívat a kojení tak nějak flinkat, tak je řešení dávat mu odsáté mléko z lahve. Je to ale fuška pro Vás, ostatně Vy máte s odsáváním velké zkušenosti, takže co Vám budu povídat. Další možností je dítě přikládat k prsu a dokrmovat ho pomocí suplementoru. To by ovšem už lahvičku nesměl nikdy spatřit a být přikládán jen k prsu. Jinak dle toho, co popisujete, tak to velmi rychle dospěje jen do "lahvové" fáze. Suplementor ovšem stojí okolo 1000,-, je to tedy větší finanční investice (více o tomto způsobu krmení viz. vlevo na stránce technika kojení a tam alternativní způsoby dokrmu) a pokud již dítě nyní u prsu protestuje, tak není jisté, zda bude ochoten z toho prsu pít (a zároveň se dokrmovat suplementorem).
Takže pokud jste ochotná to pro své dítě dělat a mléko mu odsávat a krmit ho z lahve, tak je to skvělá varianta plného kojení. Můžete i nadále zkoušet přikládat, děti když jsou ospalé, tak jsou ochotné k tomu prsu většinou jít. Je tedy možné to dělat tak, jak to děláte - kojit v noci a ráno a přes den krmit z lahve. Jste moc šikovná a vlastně Vám nelze nic vytknout, poradila jste si dobře, u těch předčasně narozených drobků je to někdy řádná fuška. A Vy vlastně plně kojíte, takže klobouk dolů! A je úplně fuk, že to bude z lahve. Pokud se Vám podaří dítě alespoň 1x denně k tomu prsu přiložit, aby si trošku bradavku požužlal, tak tím předá informace do Vašeho mozku o osídlení bakterií v jeho pusince a Váš mozek mu ušije mléko přímo na míru, s potřebnými protilátkami atd.
Tak se držte a nebojte - odsávačkou lze udržovat laktaci i velmi dlouho.

Autor
-
ID otázky: 31085

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit