on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Jak je to přesně s alkoholem při kojení?

dotaz: Mám tříměsíčního syna,kterého od začátku bez problémů plně kojím. Roste jak má a dobře prospívá.
Přečetla jsem toho na internetu o výživě dost a dost a protože jsem původním povoláním zdravotní sestra,mám otázky a nyní výčitky a ráda bych věděla něco do budoucna o mém prohřešku..
Velmi rádi jíme a k tomu jídlu si i rádi dáme víno- četla jsem od Vás všechno,takže vím-dát si, 2 dcl,před nejdelší pauzou v kojení a potom po třech hodinach odstříkat a dále normálně kojit,ALE-
...-
1/syn má v noci pauzu kolem těch 6 hodin,takže akorát,ale vypila jsem asi 4dcl/!!!/ a jako naschvál malý plakal hlady už hned asi za 2hodiny,takže jsem ho musela nakrmit, po vypití takovéhoto množství vína-ohrozila jsem ho?

2/jak je to s prostupem alkoholu do MM? Z MM se alkohol neodbourává tak jako z krvě?-na servru porodnice .cz jsem se dočetla,že 2dcl zkrátka zdravé tělo odbourá toto množství a kolem 2hodin vyloučí a nějaké odstříkávání vůbec neřeší..../?/
-platí tedy pro 4 dcl ony 4hodiny? nebo 6 atd???

3/nevíte o nějakých internetových stránkách/odborných/,které píší o této problematice?

vím, nejlepší pro dítě by bylo alkohol nula,ale třeba to vínko jednou za čas, měli jsme to vždycky jako nejakou siestu a opravdu,věřte mi, nejde o závislost,zkrátka ho mám ráda a spíš se zaměřuji na jeho kvalitu než obsah alkoholu.....


rada: Dobrý den, no, otázka kojení a alkoholu je dost složitá, protože o této problematice se nedá na netu prakticky nic najít...(schválně jsem ho nyní 2 h prohledávala a nenašla jsem nic moc, proto Vám ani nemůžu žádné stránky doporučit). Jisté je, že prostě alkohol do mléka přechází a na dítě může mít stejné účinky jako na každého člověka. Samozřejmě, že velké množství alkoholu či časté pití poškozuje mozek nejen toho, kdo pije, ale i kojeného dítěte - alkohol je zabijákem mozkových buněk. Ovšem občasná sklenička nemůže dítěti nijak zvlášť ublížit. Pokud jste na dítěti nic nepozorovala, tak se mu opravdu nic nestalo. Maximálně mu odumřelo pár buněk navíc - což je stejně nezvratný proces. Od narození nám mozkové buňky odumírají a odumírají, s tím se nedá nic dělat. Jen alkoholici tento proces výrazně urychlují. Ale Vy pijete s mírou, takže žádné obavy.
Co se týče otázky odbourávání alkoholu z MM. Nemám k tomuto žádné informace, ale myslím si, že se spíše bude koncetrovat. Krev přeci stále proudí a navíc se stále obměňuje, takže se postupně ty krvinky, na kterých je alkohol navázaný mizí a mizí, až už jsou jen ty čisté. Kdežto MM nemá žádný jiný odtok než to, že ho dítě odpije či ho odstříkáte. Také to, za jak dlouho se alkohol odbourá z krve je velmi individuální - je to různé u ženy a muže, záleží na váze jedince, kolik má tukové tkáně, jak je "vytrénovaný" v pití atd. U MM to asi bude trošku podobné, takže nemůžu Vám říci, zda když odstříkáte za 2 či 3 h, tak zda je už většina alkoholu pryč. Takže ani nejde říci, kdy je ta hladina alkoholu v mléku nejvyšší. Opravdu jsem k tomuto přesná čísla nikde nenašla. To odstříkávání doporučuji, protože když je to jen trošku možné, tak proč to množství alkoholu v MM nesnížit na absolutní minimum a co nejvíce redukovat jakékoliv rizika?
No, takže závěr by asi byl, že prckovi jste nijak zvlášť neublížila a občasné rozumné pití alkoholu je možné. A když je možné to mléko odstříkat a vylít, tak je to vůbec nejlepší.

Autor
-
ID otázky: 31075

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit