on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Hltající 3 týdenní miminko

Dotaz: Dobrý den, mám holčičku starou 3 týdny PV-3300g, nyní 4kg. Krásně se přisála už na sále a saje strašně moc i teď. Hrozně mlíčko hltá, je najezená klidně už za 8 minut a pak ji bolí bříško. Někdy taky u prsa začne plakat, hlavně když se prsa pustí a pak jí hned nejde se přisát, tak hned začne plakat a prohýbat se do luku. Nevím, jak mám ovlivnit to, aby jedla pomaleji-vždy se strašně nahltá vzduchu. Taky mi připadne, že už teď je u kojení hrozně rozptýlená-všude kouká a nesoustředí se na pití-vůbec není u prsa klidná, ale připadne mi to dost brzy, když má teprve 3 týdny. Nevím jestli by to mohl být růstový spurt, když je ještš tak malá? Děkuji moc za odpověď.

Odpověď: Dobrý den, okolo 3. týdne skutečně bývá první růstový spurtík, ale to, co popisujete žádný spurtík není. Dcerka Vám prospívá krásně, takže čas u prsu ji prostě stačí bohatě. S tím hltáním se nedá moc dělat - závisí to totiž na toku mléka, asi máte silnější spouštěcí reflex a to se bude časem samo lepšit. Zkuste kojit hodně vleže na boku, případně v polosedě, vyhněte se fotbalové pozici. Běžná poloha vsedě se použít dá, ale lépe se tedy trošku zaklonit, aby mléko tak strašně neteklo. Ale hlavně se to opravdu bude samo lepšit. Po kojení se snažte důkladně odřihnout a dítě ještě jednou k prsu přiložit, ať vzduch co nejvíce vypustíte a utěsníte. :-) Ale znám to dobře, mám hodně hltavé dítě (ale chudák mu nic jiného nezbývá, to mléko hodně rychle teče) a je stále ukrutně zavzdušněný. Naštěstí si s prdíky poradí buď sám nebo s mou pomocí (cvičení s nožičkama a zvedání nožiček).
Na tom soustředění u prsu se dá pracovat - kojte v klidu, ze začátku vleže, klidně přehoďte přes hlavičku dcerky plínku. Pokud bude hodně neklidná, tak si lehněte, to se děti většinou uklidní. A pokud bude u prsu plakat, tak v tom nehledejte hlad, ale naopak asi to, že už dcerka nechce, aby mléko teklo. :-) Ony ty děti si potřebují někdy i jen tak zadudlat a když to stále teče, tak to může být k vzteku. :-) Takže je možné, že budete muset dát brzy i dudlíček, děti mají potřebu sání dost velkou v tomto věku a když to není možné u prsu, tak potřebují náhradu. .-)

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit