on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Odmítání příkrmu v 8. měsících - dítě hubne a nechce jíst vůbec nic, je plně kojeno

Dotaz: Dobrý den Jiřinko, moje dcerka je od narození plně kojená a nyní v osmi měsících stále nic nechce baštit. Začali jsme zkoušet od ukonč. 6. měsíce. Zkoušela jsem všechno. Hotové jídlo ze skleniček,jídlo ode mne uvařené, sunar, nutrilon , ovoce, kaše, po lžičce nebo flaškou a prostě nic nevezme. Stále jen kojíme. Porodní váha byla 3,60 kg, ve 2m - 5,50 kg ve 3m - 6,05 kg ve 4m - 6,80 kg v 5 m -7,33 kg v 6m - 7,80 kg v 7m - 8, 15 kg a nyní v 8m - 8,07 kg. Takže jsme už nic nepřibrali, ba naopak. KOjím stále tak po dvou hodinách a to i v noci. Dcerka je už od malička hodně živá, v 6. měsících lezla a v 7. měsících se poprvé postavila. Takže i té energie teď asi hodně vydá. Databázi jsem pročetla, je mi jasné, že musíme zkoušet a zase jen zkoušet a být hodně trpěliví. Jenže doktorka na nás docela tlačí, že už musíme jíst něco jiného a teď prý rozhodně, když už nepříbírá. Malá ale nechce nic :-( Co když bude stále hubnout a nebude chtít nic jíst. Myslíte, že kdyby strádala, určitě by si vzala ? Doktorka radila nabízet jí jídlo pořád - kdykoli během dne, ale já mám pocit, že čím víc jí to nabízím, tím víc se vzteká. Nic na žužlání jí nedávám, nemáme ještě žádné zoubky a stejně si se vším jen hraje. Ani ji nenapadne dát to do pusy. Přitom hračky a cokoli jiného by do pusy cpala pořád. Jiřinko, budu Vám vděčná za jakoukoli radu. Děkuji a přeji hezký slunečný den !! Miroslava

Odpověď: Dobrý den, od lékařského stolku se to dobře radí - musíte, musíte, ale jak, že? :-)
Nebojte se, to půjde, každé dítě se to naučí. Ale některé děti prostě různé kašovité stravy apod. vůbec nechtějí a začínají rovnou kouskama. Ve Vašem případě spíše dcerka potřebuje se s jídlem seznámit, nemá smysl ji ho nutit. Takže bych ji posadila ke stolečku, dala jí tam misku s příkrmem, lžičku do ruky a třeba ještě jednu do misky, na stoleček třeba vysypat kukuřičné křupky, kousek chlebíku či rohlíku rozdrobené po stole (to se vůbec nebojte že to bez zubů nepůjde - ony to ty děti zvládají i dásničkama) a prostě si nechat dcerku s tím hrát - ať se popatlá třeba až za uši, ale důležité je, aby měla k jídlu pozitivní vztah a pomalu se s ním seznámila. A věřím, že určitě něco i v pusince skončí - pokud již nebude jevit nějak odpor, tak když se bude matlat v mističce, tak se Vám určitě podaří ji nějakou lžičku do pusinky také vpravit. :-)
Hodně ji inspirujte také tím, že bude sedět s Váma u každého jídla a pozorovat, jak baštíte. Také před ni postavte nějaké jídlo - třeba v podobném talíři, zase ji nechte si s tím hrát. To by v tom byl čert, aby si dcerka něco nevzala, děti jsou ohromně zvědavé a rády napodobují.
Zkuste být v klidu a přistupovat k tomu jídlu s rozvahou a pohodou. Vím, že je to těžké, můj syn byl taky katastrofický jedlík (on tedy ze začátku papal pár měsíců dobře, ale pak se zasekl a nejedl vůbec nic), ale čím více se dítěti něco nutí, tím větší odpor mu k tomu vybudujete. A ona potřebuje získat na jídlo náhled pozitivní.
Tak směle do toho a dejtě vědět, jak se daří. Jinak dcerka má váhu dobrou, takže zase tolik nestrádá, nebojte se. Má zásoby, není to mrňavý drobeček, který by nějaké deko nemohl ztratit. Přibírat by měla, ale důležité je, aby měla opravdu k jídlu vztah pozitivní. Protože menší přírůstky či úbytky jsou aktuálním problémem, ale odpor k jídlu by mohl být problémem dlouhodobým.

Autor
-
Odmítání příkrmů
17. 09. 2007 18:30:17
ID otázky: 31065

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit