on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Odstavení ano či ne z důvodu plánované laserové oční operace - popřípadě kdy?

Dotaz: Dobrý den, předem chci říct, že si velice vážím Vaší ochoty pomoci, poradit.

Abych to srhnula. Mám 11ti měsíčního synka. Narodil se akutním císařským řezem. Ze začátku jsem měla velké problémy s laktací. Trvalo asi 2 měsíce, než jsem měla dostatek. Malej málo přibýval na váze. Měla jsem pořád krize, doktor mi vyhrožoval, že když nepřibere tolik a tolik, že budu muset dokrmovat UM. Vše jsem vydržela a nakonec jsme to zvládli. Od cca 7 měsíce jsem začala dávat pouze 1x Nutrilon, aby si Tomášek zvyknul na flaštičku. Má ho moc rád a moje mlíčko také. Vůbec není problém to zkombinovat. Pokud mám plnější prsa, ten den vynechám nutrilon a jen kojím. V podstatě se dá popsat jeho postoj ke kojení - s nadsázkou - Když dáš prso, budu rád, když ne OK, nic se nedějě. Je to opravdu miláček, moc hodný a vděčný za vše.

Problém je ten, že bych moc ráda podstoupila laserovou operaci očí a to v rozmezí ledna až února, kvůli nedostatku denního světla, což operaci svědčí. Operace se neprovádí kojícím ženám. S manželem jsme se domlouvali, že bych kojila asi rok. Zrazuje mi ale fakt, že mám stále mlíčko a jsem osoba dost lítostivá. Bojím se, že budu mít potom výčitky, že jsem přestala. Vidím ale špatně a opravdu bych do toho konečně "praštila" a na operaci šla. Řekla jsem si, že bych ji podstoupila až v únoru, abych malého kojila aspoň rok a 4 měsíce. Co byste dělala Vy na mém místě a jak bych se měla zachovat. Na jednu stranu mám čisté svědomí, že jsem to zvládla i s těmi těžšími začátky, ale ten červíček tu stále je. Moc Vám děkuji za názor. Hodně zdraví Vám i dětem!!

Odpověď: Dobrý den, já přesně vím, co bych dělala (sama jsem byla na akutní operaci žlučníku, když jsem kojila svého prvního syna, který měl v té době 3 týdny) :-) Šla bych na operaci a nadále kojila. Není vůbec žádný důvod, aby jste s kojením kvůli operaci přestala. Nechápu, proč by se operace neměla dělat kojící ženě??? Není pro to vůbec žádný důvod. Vždyť tady kojící maminky chodí na mnohem závažnější operace a je možné prostě kojení na pár dnů přerušit, mlíčko odstříkávat a pak se v pohodě ke kojení vrátit.
Pokud vím, tak Vaše operace není spojená s dlouhodobou hospitalizací, že? Pokud jde lékařům o to, aby napsali někde do záznamů, že nejste kojící matka, tak jim to klidně odkývejte, ale klidně kojte. :-) Skutečně tím nijak dítě neohrozíte, max. bych kojení přerušila na 24 h.
Když budete na operaci, tak prostě mlíčko přes den odstříkávejte tak často, jak bude dítě kojeno, což už stejně nebude zase tak často - max. 2x za den? To by se týkalo opravdu jen toho operačního dne. Další den, pokud ještě budete v nemocnici, tak při návštěvě synka třeba 1x nakojte a 1x přes den odstříkejte. No a doma pak kojte dle libosti. Není opravdu ŽÁDNÝ důvod kojení kvůli operaci ukončit, byla by to škoda. Neohrozíte sebe ani díte, nemusíte se bát. Je to jen nějaký nesmyslný požadavek ze strany lékařů. :-( Vím např. že v těhotenství se může dočasně oční vada zhoršovat a po porodu se zase třeba zlepší, takže v této době není vhodné provádět nějaké korekce zraku, ale že by kojení mělo vliv na progresi či regresi očních vad, tak o tom nic nevím...můžete se ještě lékařů zeptat, co je důvodem toho, že nedoporučují operaci kojícím ženám. Po takto dlouhém kojení již nemá na laktaci vliv působení hormonů, jen oxytocin spouští mléko, takže opravdu si nedovedu představit, čím by mohlo kojení této operaci vadit.
A moc Vám gratuluji k tomu, jak skvěle jste to s kojením zvládla! Fakt super, jste šikulka! Mimochodem - pokud kojíte alespoň 2x za 24 h, tak ten Nutrilon není vůbec potřeba.


Odpověď: Protože mi to nedalo, tak jsem napsala lékařům na oční klinice Lexum, co je důvodem, že se operace neprovádí kojícím ženám. Tak jsme celá netrpělivá, co se dozvím. :-) Pokud by skutečně důvodem pro neprovádění operace byl nestabilní vývoj oční vady v době kojení, tak potom bych to doporučení chápala. Pokud by to tak skutečně ale bylo, tak i když by jste odstavila, tak stále by jste musela asi rok po odstavu na operaci čekat, neboť další podmínkou je, že je vada alespoň rok stabilní. No, je to zmatek. :-)

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit