on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Kojeni a denní studium

Dotaz: Dobry den Jiřinko, chtěla jsem se zeptat, ikdyž se to už zde řešilo, jak to mám udělat s kojením mé dcerky, když 17. září nastupuji na denní studium na VŠ. Budu dojíždět 60 km 2-3x týdně, ale nepravidelně, takže nevím, jaký mám udělat malé režim. Niki se narodila 21.3., takže v tuto dobu budeme už zavádět příkrmy. Ale nevím jak to vůbec udělat, aby se mi neodstavila, když bude třeba dostávat celý den UM, pak zas MM atd. Bohužel už nic neodstříkám, takže nemůžu dělat nic do zásoby. Malou sebou brát nebudu, bude hlídat doma moje mamka. Ale z minulých ročníků vím, že se "nic nestane", když do školy zas tak často jezdit nebudu.
Ještě jsem se chtěla zeptat na pár věcí:
Malé ještě nebylo tehdy 5 měsíců, dala jsem jí na hlídání mé mamce a babičce, no a ony malé daly na ochutnání banán! No mě málem trefilo, ale prý ji chutnal. Mohlo jí to nějak ublížit, když zatím byla jen kojená? Také po tom měla divnou stoličku - zelenou hlenovitou s černýma vláknama. Je to normální?
No a poslední problémek: Dcera mi dost často bojkotuje kojení, že např. za den vážně vypije jen trošku mlíčka, pořád se odvrací a nechce. Takto to trvá třeba týden, a pak zas pije úplně ukázkově. Ale poslední dny je úplně hrozná, pořád se v noci budí, začne plakat, přes den moc nechce sát a je celkově jakási podrážděná. Vyžaduje neustále jen dudlík nebo si cpe do pusinky pěstičky až se z toho dáví. Myslela jsem, že to budou zoubky, ale zatím tam nic nemá. Nevíte z čeho to může být? Nezdá se mi, že by byla nějaká nemocná...Jinak prospívala vždy dobře, přestože měla časté výkyvy v kojení a dost řidkou stoličku. Dne 22.8. měla v poradně 6430g, a porodní váhu 3100g.
Mnohokrát děkuji za odpovědi, Vaše poradna je skvělá a obdivuji Vás, že to všechno tak stíháte - péči o mimčo, poradnu, školu...

Odpověď: Dobrý den, s těma babičkama je ale kříž, že? :-) Banán dcerce nic hrozného neudělal, nebojte se. Ta stolička není v pořádku, ale po takovém náhlém výkyvu v jídelníčku se to může stát.
Co se týče těch výkyvů chuti dcerky do kojení - může to být způsobeno nějakými výkyvy ve Vašem těle - hlavně hormonálních pochodů, které mohou měnit složení mlíčka a jeho chuť. Není potřeba se tím ale trápit, když Vám dcerka prospívá pěkně. Pokud ale pije přes den hůře, tak se bude snažit to v noci dohnat a asi by jste ji to měla umožnit. Ostatně už jde jen o pár týdnů, začnete s příkrmy a dcerka bude tedy dostávat energii i odjinud. Až bude mít zavedené alespoň 2 příkrmy a hlavně potom večerní kaši, tak bych ji v noci nabídla již jen k pití vodu, pak již to noční kojení nutné nebude.
A co se týče školy. No, nebudete to mít jednoduché, to opravdu ne...denní studium je s dítětem hodně náročné. Ono nebude až tak problém střídání MM a UM (i když ho babičky asi budou podávat v lahvi, takže se dcerka může odstavit - existují i jiné metody dokrmu, zkuste mrknout do sekce Technika kojení vlevo na stránce, třeba se Vám něco z toho zalíbí), ale spíše udržení laktace. 2-3x týdně je dost často a bude potřeba, aby jste zkoušela odstříkávat tak často, jak dcerku budete kojit, minimálně ovšem každé 4 h, každé prso alespoň 5 minut. Bylo by vhodné si na to vyhradit nějaký prostor mezi přednáškami. Protože takto vcelku pravidelná a častá absence kojení ze strany dcerky by s množstvím mléka mohla dost zamávat. Určitě nezapomeňte před odjezdem a hned po příjezdu dcerku důkladně nakojit, aby se laktace zase dobře nakopla (obzvlášť, když se nebude odstříkávání dařit). Naštěstí již je laktace hodně zaběhlá, není snadné ji zastavit a pokud jste s ní dosud neměla problémy, tak by jste to měla ustát i nyní.
Nevrlost dcerky skutečně vypadá na zoubky, už jsou asi na cestě, ale není nic vidět. Ty dásničky mohou pálit, řezat a ty děti jsou z toho pak špatné. Můžete vyzkoušet gelíky či vodičky na prořezávání zoubků (Mundisal gel, Babydent).
Přeji hodně štěstí a úspěchů při studiu. A obdivovat nemusíte, Vy sama si obdiv zasloužíte, denní studium při dítěti bude fuška. Mně zatím nejvíc dává zabrat starší synek, kdyby bylo jen mimčo, tak se snad i nudím. :-) Ale až začne škola, tak se obávám, že se poradna bude muset omezit, minimálně ve zkouškovém období. No, však to znáte. :-)

Odpověď: Prosím Vás, ještě jsem se chtěla zeptat, když se v noci tak často budí, jestli jí mám dát napít, nebo ignorovat. Jde mi o to, že přes den toho moc nevypije např. naposled se napije v 16 hod a pak před spánkem, což je okolo 20 hod nechce pít, pije max. 2 minuty a to ještě s pláčem. Tak jestli ji mám pak v noci dát hned jak se vzbudí kolem 1 hod. Do 3 měsíců věku spinkala bez probuzení od 20.30 do 4.30, jak mi ty časy chybí!

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit