on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Časté kojení - jen v určitou dobu u 3 týdenního dítěte

Dotaz: Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem týkající se mé třitýdenní dcerky. Sice jsem pečlivě prostudovala databázi otázek a odpovědí, ale přesto Vás prosím o názor. Dcerka se narodila císařským řezem, porodní váha 3.400g, když jsme po týdnu odcházely z porodnice, měla 3.390g, nyní na posledním vážení u paní doktorky byl váhový přírůstek za poslední týden 270g, takže si myslím, že prospívá dobře. Můj dotaz se týká častého kojení, které malá většinou vyžaduje dopoledne nebo taky někdy k ránu (cca 3 hodina) po delším spánku. V těchto situacích vyžaduje dlouhé a časté kojení, je hodně neklidná a pláče. Kojím ji třeba 30 minut z jednoho prsu a ona i poté chce stále pít, potom si třeba blinkne, dostane škytavku (tu má poměrně často, třeba i 2 hod. po kojení), snažím se ji uklidnit dudlíkem, ale potom, když už je nepříčetná, tak ji dám znovu napít a ona saje třeba dalších 20 minut, jako kdyby vůbec nepila, připadá mi to, jako by se neuměla „dopít“. Tak ji kojím třeba co hodinu nebo hodinu a půl, toto trvá třeba dvě nebo tři hodiny a já nevím, jestli už ji potom nebolí bříško, jestli ještě opravdu může mít hlad? Nechci malou nechat „hladovět“ nebo naopak aby se přepila. Chtěla jsem se proto zeptat, jaká by měl být optimální doba kojení, jestli ji mám co nejdéle dávat z jednoho prsu, aby se dostala k zadnímu mlíčku nebo prsa střídat, jaký by měl být minimální interval mezi kojením? Jinak potom přes den malá pije 15-20 min., spinká 2-3 hodiny, v noci spinká někdy i 4-5 hodin, odříhne si sem tam, máme podloženou postýlku a snažím se ji držet tak aby měla při kojení hlavičku výš. Že by ji trápilo břiško se mi nezdá, prdí a kaká krásně :-), sem tam použiji pupík, Sab simplex zatím nechci dávat. Ještě jsem se chtěla zeptat, jaký je Váš názor na koupání. Názory jsou různé, v porodnici nám říkali, že se nemusí koupat každý den, ale prý se každodenním koupáním tvoří režim, tak nechci nic zanedbat. Malá často odpoledne a k večeru spinká, tak ji musím na koupání občas budit. Děkuji Vám mockrát za odpověď a za to, že nám nezkušeným maminám svými radami tak pomáháte :-)

Odpověď: Dobrý den, já u Vás nevidím žádný problém, všechno je v pořádku. Dceruška je ještě malá a režim se opravdu teprve tvoří. I můj 8 týdenní syn někdy vyžaduje kojení co 1-1,5 h a jindy zase spí třeba 4 h. A tak mu to prostě umožním. V zásadě by ta přestávka mezi kojením neměla být kratší než 1,5 h, potom dítě skutečně může pocucávat hodně předního mlíčka. Ale Vaše dítě přibývá krásně, vždyť i porodní hmotnosti dosáhlo do týdne, což je super! Takže kojte dle potřeby dítěte. Kojte z jednoho prsa, odříhněte a zkuste nabídnout ještě druhé prso. Na škytavku je nejlepší zase krátce přiložit k prsu.
A opravdu se tím dlouhým a častějším kojení v určitých hodinách netrapte - je to normální, dceruška je malá, učí se účinně sát, všechno chce svůj čas. Holt ty děti nejsou na baterky, aby se budily přesně po určené době. Jsou to živí tvorečkové, individuality, každé mimčo je opravdu jiné. Respektujte tedy její potřeby a nesrovnávejte s ostatními dětmi. Vy to děláte dobře. Nesnažte se jí šidit dudlíkem, když by se dcerka ještě ráda dopila, tak ji to umožněte.
Nyní navíc pravděpodobně procházíte menším růstovým spurtem, který okolo 3. týdne bývá - takže tam je opravdu potřeba kojit dle potřeby dítěte, aby se laktace mohla hezky dle jeho potřeb upravit.
Co se týče koupání, tak opravdu není nutné koupat každý den, ale já osobně koupu vždy každý den, je to součást každovečerního rituálu, který děti milují. Prostě prcek ví, že bude koupel, hygiena, kojení a postýlka. Kdybych nekoupala, tak věřím, že prcek bude zmatený a bude stále čekat na koupání. :-)
A nebojte se, je to Vaše první miminko, teprve se seznamujete. Pěkně si ho užívejte, ty dětičky neskutečně rychle vyrostou...

Autor
-
ID otázky: 30950

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit