on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Jak se pozná, že nestrádá - 10 měsíční syn je závislý na kojení, málo čůrá a nechce příkrmy

Dotaz: Dobrý den, prosím o radu s mým malým Filípkem. Nastíním trochu situaci. Tedy Filípkovi bude příští týden 10 měsíců. Porodní váha byla 2650, v půlroce 6900, nyní nevím, příští týden jdeme do poradny. Bude mít asi něco přes 8 kilo. Přikrmovat jsme začali v 7 měsících, ale doted' se nám nepodařilo nahradit plně ani jedno denní jídlo. Ze začátku to vypadalo nadějně, dostával zeleninku s rýží- rozvařené v poledne, snědl už i půlku hrníčku-šálku na kávu, pak jsem začínala zkoušet i odpoledne dát trochu příkrmu a tehdy začaly problémy. Jakoby měl strach, že přijde o kojení. Začal odmítat i ten polední příkrm. Přitom ho stále kojím asi co hodinu až dvě. Pije velice krátce, max 10 min a pak u toho provádí různé akrobatické kousky. Když ho nechámp provádt je, tak to vydrží tak těch 10 min. V noci kojím také tak co 2 hodiny. To myslím, že snad ani nemá hlad, ale jinak se nedaří uspat bez pláče. Tudíž mám pocit, že se na mě upnul, což už ted' občas nezvládám, ale to už patří spíš jinam...tedy zpátky k příkrmům. Ted' to vypadá tak, že kolem 3 hodiny sní max. 10 lžiček příkrmu spíš řidšího, jako polívčička. Maso moc nerad, ucítí ho všude, takže stále zelenina a rýže a ted' občas i jáhly a pohanka- trochu. To co nesní zkouším ještě večer nabídnout, občas sní tak 5 lžiček. Tedy denně 15 max. Co se týče pití, tak to také není ideální. Tedy ani nevím kolik by toho měl vypít. Myslela jsem, že stačí mateřské mléko, ale začal málo čůrat a nevím, zda nemá propadlou fontanelu. Začala jsem až když začaly ty vedra, vypije malinko z lahvičky, máme 2- jedna je vlastně hrníček se zobáčkem a druhá klasická s dudlíkem a občas zkouším i lžičkou. Čajíček jsem zatím nedávala, pouze kojeneckou vodu.
Kaká každý den řidkou stolici, což je asi dané tím že ho stále víceméně kojím, někdy pěkně žlutou, jindy tmavší, někdy i vic zahuštěnou. A čurá málo, 3- 4 plíny denně, moč trochu zapáchá, ale divnou barvu nemá. Nevím jak to vypadá, když má dítě propadlou fontanelu, ale on ji asi trochu má, nejsem si jistá. Suché rty nemá, on pořád něco olizuje a slin má plno, ted' mu zase rostly zuby, už má 4.
Hlavní problém tedy co mě trápí jsou ty příkrmy a to že má tak malinko počůraných plen. Omlouvám se za zdlouhavý dotaz, většinou se snažím si vše zjistit sama, ale ted' nemám tolik času sedět u počítače. Děkuji za odpověd a hezké dny přeji. Eva a Filípek.


Odpověď: Dobrý den, tak prcek má těch plenek počůraných skutečně málok těch 5-6 by to být mělo. Takže bych zkusila na těch tekutinách, klidně i čajíku, přidat. Již dávejte i z normálního hrníčku, i bez pítka, věk již na to chlapeček má.
Co se týče kojení, tak bohužel to u Vás vidím opravdu na závislost na prsu, kterou by bylo vhodné omezit, protože to je na úkor nejen ostatní stravy, ale také na úkor Vašeho i synkova nočního spánku (co s nočním kojením, jak ho odbourat - viz. databáze ot. a odp.).
A k těm příkrmům. Vzhledem k věku chlapečka bych již rovnou přešla na kouskovitější stravu, pěkně jídlo do ručičky, pečivo, do měkka uvařenou zeleninu, měkké kousky ovoce. Dítě by mělo jíst přímo s Váma u stolu, měli by jste mu jít příkladem, aby si mohl sám třeba uzobávat toho, co budete mít Vy na talíři (samozřejmě, že něco, co bude moci jíst). Více rad a tipů - viz. databáze - sekce tekutiny, příkrmy - odmítání příkrmů. Nebojte se, všechny děti se naučít baštit, ale u Vás se to asi neobejde bez omezení kojení. Navěky nemůže být dítě plně kojeno a již opravdu nastal čas, aby se trošku pustil máminých sukní a vydal se do velkého světa plného nových chutí. Tak držím pěsti!

Autor
-
ID otázky: 30865

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit