on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Málo mléka - po úraze jsem byla 6 týdnů v nemocnici - mohu ještě nějak laktaci zvýšit?

Dotaz: Dobrý den, předem se omlouvám,je-li můj dotaz hloupý a nezlobte se, že zdržuju, přesto vám budu velice vděčná,pokud mi odpovíte. Mám 4 měsíčního syna a před 6 týdny jsem po úraze byla přijata do nemocnice. Prodělala jsem dvě operace, pro podávání léků od bolesti a na uklidnění mi lékaři nedoporučili dávat synovi odstříkané mléko, proto musel být převeden na Nutrilon. Přesto jsem se snažila co nejvíc odstříkávat, abych nepřišla o mléko, ale pro velké poúrazové a pooperační bolesti to šlo špatně. Když jsem měla ruku v sádře, pomáhal i manžel mechanickou odsávačkou, snažili jsme se co nejvíc, ale protože jsem měla i zlomená žebra a musela mít stáhnutý hrudník, mléka bylo míň a míň. Nyní jsem po 6 týdnech třetí den doma, odstříkávám co 2 hodiny, prsa už mám samou modřinu, piju čaj na podporu tvorby mléka, provádím masáže prsou, sprchování střídavě teplou a vlažnou vodou, ale mám pocit, že má snaha k ničemu nevede, za celý den a noc odstříkám asi 40 ml mléka. Léky již neužívám, takže ho podávám synovi přes lahev, vypije ho s chutí. Jinak prospívá dobře, Nutrilon mu chutná, s lahví je spokojený, u prsu se hůř přisává, je nervózní a poplakává. Proto se ptám, je možné ještě nějakým způsobem tvorbu mléka podpořit, nebo je má snaha naprosto zbytečná ? Moc mě mrzí, že nekojím, mám z toho pocity naprostého selhání, cítím se vina, často kvůli tomu brečím. Uvažuji ještě o zakoupení elektrické odsávačky, ale nevím, jestli to nebude zbytečná investice. Jednu dávku MM denně mi ještě odstříkává kamarádka, která má mléka dost, přikrmovala malého i při mém pobytu v nemocnici mraženým MM z láhve. Předem moc děkuji za odpověď, velmi mě tento problém trápí. Také moc děkuji za tyto stránky, jsou perfektní a dozvěděla jsem se zde již mnoho užitečných rad. Moc děkuji, Veronika.

Odpověď: Dobrý den milá Verčo, jste naprosto dokonalá máma! Udělala jste pro své dítě absolutní maximum a pocity viny tedy nejsou na místě. Naopak cítím k Vám jen upřímný obdiv, opravdu klobouk dolů!
Bohužel se obávám, že Vám nemohu říci pozitivní zprávu. 6 týdnů je hodně dlouhá doba a Vy jste si prošla utrpením, bolestí, obrovským stresem a to vše, dá se říci, laktaci postupně zastavilo. Je již prakticky nemožné, aby se Vám podařilo laktaci obnovit v nějaké rozumné míře. Trošku ji jistě ještě zvýšíte, ale bude to vše za cenu Vašeho velkého trápení. Samozřejmě, že Vám nemohu říci, kolik mléka by jste byla schopná odsávat za týden či dva, ale na plné kojení to již jistě nebude. Můžete zkoušet děťátko přikládat, můžete zkoušet odstříkávat, ale být na Vašem místě, tak se spíše smířím se situací, že chlapeček bude na UM. Opravdu jste udělala absolutní maximum, máte právo a také to nutně potřebujete si odpočinout, uklidnit se a začít si užívat děťátka. Pro kojení jste uděla vše, je mi jasné, že jste chtěla moc, moc kojit, ale Váš chlapeček spokojeně a dobře vyroste i na UM. Své další děťátko jistě budete kojit hodně dlouho, máte pro to všechny předpoklady. Nyní Vám stála v cestě smutná událost. Nad takovým dlouhým utrpením jste vyhrát nemohla.
Držte se a zkuste si prcka užívat. Je potřeba, aby jste se dokázala s tím, že nebudete kojit vyrovnat - udělejte tlustou čáru a smiřte se s tím. Bude to pro Vás i děťátko lepší, než se dále mučit bez větší šance na úspěch.
Nezlobte se tedy za mou upřímnost, ale opravdu Vás nemohu nechat nadále trápit, když vím, že šance na větší kojení je velmi malá a navíc za opravdu velkou cenu. A Vy jste se již natrápila dost, zasloužíte si již zvolnit a užívat si mateřství.

Odpověď: Dobrý den, teda taky smekám! Myslím, že vůbec se nemusíte cítit vinna, vždyť jste dělala maximum...

Odpověď: Ty jo, tak to jste dobrá - já bych to asi po takovém úrazu a operacích vzdala. Určitě bych to obrečela. Doufám, že vám Jiřina něco poradí a držím palce.Veronika

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit