on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

5týdenní miminko a blinkání - rozhodla jsem se správně dávat Nutriton místo Nutrilonu AR? + zkušenosti maminky se šátkováním dětí

Dotaz: Dobrý den, mám 5 týdenní dceru, zezačátku u nás byl problém kojení a malá málo přibývala.Asi ten 3-4 týden s erozjedla,ale zároveń začala po každém jídle i když si odříhla zvracet a zavracení se zhoršovalo a bylo toho víc, třeba i 40-50ml (malou si vážím před a po kojení a párkrát se mi takto povedlo jí zvážit i vzápětí,co zvracela a chvíli po vážemí po kojení).Poté je vždy podrážděná, pláče, cumlá ruce či dudlíka, má asi hlad..někdy blinkala třeba i 2 h po jídle, téměř před dalším jídlem i párkrát i během kojení, malá s epak často dusí, má škytavku, pláče..podle vaší poradny jsem zjistila, že se jedná asi o tzv.reflux, udělal jsem tedy veškerá antirefluxní opatření, nic nepomáhalo, dočetla jsem se, že existuje Nutiton a šla na poradu za lékařem, zad ho malé můžu dávat, te mi řekl, že atˇ koupím Nutilon AR a místo jednoho kojení dám malé 100ml Nutrilonu AR střkačkou.Moc se mi to nelíbilo, raději bych se přiklánělak té vláknině..probralo jsem to s lékárnicí a ta měla stejný názor, že u kojeného dítěte bude lepší zkusit nejdřív Nutriton a pak teprva Nutrilon AR jak nejzašší řešení..malá tedy vříská, moc jí ta vláknina nechutná,ale blinkání se zlepšilo, když blinkne, tak jen trošku není to už tolik a taky začala pomalu příbývat.Při tom blinkání zůstala stát na váze,neprřibrala za týden nic, a týden před tím, když to bylo ještě dobré,tak 310g za týden.Chci se zeptat jaký na to máte názor vy?udělal jsem dobře že jsem sama zvolila nejdřív Nutriton a neuposlechla lékaře?Bála jsem se, že by jí ten Nutrilon třeba více zachutnal a nechtěla by pak MM, pak se chci zeptat, podávám malé Nutriton poloviční dávku než je psaná, víc toho do ní nedostanu..tj 12,5 ml převař.koj.vody a 1 odměrky..snad to stačí..jak dloho se ta vláknina může podávat, jestli i dlouhodobě a zad to může mít vliv na stolici, dříve kakala po každém jídle, nyní třeba jen 1 krát denně a včar aměla takový staršný průjem žluté barvy.Pak se chci zepat , kdy se tak u dětí ten reflux zlepší, mám pak zkoušet ten Nutriton pomalu vyazovat či ne..a čím je to způsobeno, že je nedovyvinutá ta jícnová záklopka..babička to oplakala, že je malá nějaká nemocná.Malá se čsto i dusí a lapá po dechu nebo na prázdno polyká, je to dost stresující, to asi patří taky k tomu refluxu, moc mě to trápí, když vidím takové mimi, jak s tím zápasí, je ještě nějaké řešení, jak jí pomoci a ještě se chi zeptat, když jsme venku a kojím, tak tam vlákninu nedávám, nelze jí tam připravit, myslíte, že se dá ta jedna odměrka přidat i třeba venku do mateřského mléka, které odstříkám, smíchám a podám lžičkou, jen nevím , jaké množství jak to odhadnout, zda můžu podle oka a na návodu je napsáno 3-4 min čekat než to zhoustne, opravdu se musí čekat takd dlouho, za prvé pak je to tak tuhé, že to má malá pomalu přilepené na patře a hlavně malá už pak tak křičí hlady, že jí to dám po chvíli, co to smíchám a malinko je to hustčí..nevím, jestli to tedy dělám dobře..předem děkuji za radu

Odpověď: Dle mého názoru jste se rozhodla naprosto výborně, udělala bych to stejně. Podávat UM místo jednoho kojení by rozhodně nebylo řešením, protože po kojení by dítě stejně blinkalo, navíc by se snížila tvorba mléka. Lékař by měl Nutriton dobře znát a doporučovat jako přípravek vhodný pro kojené blinkající děti. I jinak to děláte vše zcela správně, je moc dobře, že nad vším takto uvažujete a dáváte i na mateřský cit, jste šikulka. Takže pokračujte v antirefluxních opatřeních i podávání Nutritonu - může se podávat i dlouhodobě, může se podávat klidně i poloviční dávka. Ano, stolici ovlivňuje - zahušťuje ji. Jinak ten Nutriton se má dávat právě do MM, takže klidně můžete dát i venku. Můžete zkusit třeba nějaký malý kalíšek, kde si zjistíte, jaké množství mléka je těch 12,5 ml a jistě to pak půjde připravit i někde venku. Nutriton zkoušejte vysazovat a sama uvidíte, zda to již jde nebo ještě lépe s ním.
Holčička není nějak nemocná, nebojte se. Až 50% dětí trpí refluxem, ale v různě silných formách. Vaše holčička má reflux silnější, ale i jí se časem ta záklopka vyvine a bude všechno v pořádku. Obvykle se to lepší po 3.-4. měsíci a většinou ustává po zavedení příkrmů, po 6. měsíci. Někdy ovšem přetrvává třeba i do roka a vzácně i v dospělosti. Netrapte se tím více, než je nutné, babička plakat nemusí, je to opravdu hodně obvyklý jev u dětí.

zkušenosti jiné maminky: Mám doma 5týdenní holčičku s - pravděpodobně mírným - refluxem. Přibírá ukázkově, dle naší doktorky až příliš a podle ní blinká s přepíjení. Vyzkoušeli jsme úplně všechno: zvednout polohu - nefuguje, blije i ve stoje. Zacházet opatrně - nefuguje, protože se sama tak kroutí, že to ani nejde. Odříhávat během kojení - nefunguje,není schopná si hned říhnout a manévrovat s ní kdyz zároveň řve hlady nelze.. atd atd. Nutriton se nejprve zdál být řešením, ale malá po pár dnech začala zvracet opět. Smířila jsem se tedy s tím, že blije. To ale není to nejhorší: po ublinkutní ji totiž pálí žáha, klasické, mnohokrát popisované kroucení, tlačení, hekání a brek mnohdy až do dalšího kojení, zhoršovalo se to, na Laktační lize mi řekli, že už ten jícen má asi hodně rozdrážděný a tím se celý problém uzavírá do kruhu a dokonce i oni mi doporučili dudlík. Hodně pomohl - malá polykáním zaháněla hnusnou chuť v ústech, uklidnila se.. v posledních dnech mám bohužel pocit, že se trochu hůře přisává, takže ho musím opět omezit a bojím se co bude.

Co ale řeší spoustu potíží, je nošení v šátku. Malá je v něm klidná, neblije, neheká, občas pobrekne ale hned přestane. Hřeje si bříško, takze nemáme absolutně problém s prdíky, navíc má krásně nožičky od sebe a byli jsme pochváleni ortopedem, jak se jí krásně tvarují kyčle.

Samozřejmě, nemůže být v šátku neustále, spát se s ním nedá, na přebalování a krmení se musí rozvázat a poté znovu zavázat, řvoucí a kroutící se dítě se do něj těžko dává, ale s přibývajícím cvikem to je stále jednodušší. Ale je to dokonalý recept pro všechny maminky unavené neustálým houpáním a utišováním u postýlky. Dítě se houpe samo a vy máte obě ruce volné pro jakoukoliv činnost. A to nemluvím o dobrém pocitu, že je dítě stále u vás a nemusíte ho chodit kontrolovat, víte o každém jeho nádechu.

Tak to je asi vše, nemáme zdaleka vyhráno, blít budeme asi ještě hodně dlouho, ale chtěla jsem se podělit o způsob, jak toto období lépe přežít. Měla jsem 3 týdny solidní deprese, pocit, že budu půl roku zavřená s nešťastným dítětem, po rizikovém těhotentství mi přišlo jako hrozná zrada, že problémy místo aby skončily, tak nastaly. Nedokázala jsem se z dítěte radovat a připadala si strašně. Teď už zase žiju, vím, že s ní můžu ven, pokud to dovolí moje vlastní záda a konečně zažívám první hezké chvíle, když si malá v šátku něco "zpívá"

Autor
-
ID otázky: 30805

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit