on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Bojkot kojení z důvodu otěhotnění

Dotaz: Dobrý den Jiřinko,
můj chlapeček 10 měsíců pil poslední cca 2 měsíce už jenom ráno, přes den mlíko vehementně odmítal. Bylo to s ním čím dál horší a včera a dneska jsem ho už k prsu nepřiložila ani ráno. Už asi týden vím, čím to je - otěhotněla jsem - miminko je moc chtěné. Proč nechce moje mlíčko? Jsem z toho moc smutná. Dneska jsem mu chtěla dát ráno místo MM alespoň UM, ale taky nechtěl, nic nevypil, tak jsem mu dala z UM kaši. Mám to tak dělat stále - dávat mléčnou kaši ráno i večer. Chlapeček je velký jedlík - sní hodně na oběd 300ml, má 2x svačinu - tu druhou svačinu většinou nějaké jídlo bez masa - např. bramborovou kaši se zeleninou, večer sní 250 ml kaše. Váha v 10 měs. 9,9kg a měří 76 cm. Jakou jinou snídani než kaši by jste mi poradila? Jogurt mu dávám na svačinku ... Jak do něj dostat UM? Další dotaz se týká zastavení laktace - jak mám nyní postupovat, když už nemůžu syna kojit? Jak moc mám odstříkávat? Dneska jsem měla prsa hodně zatvrdlé, naštěstí po odstříkání lepší, bojím se zánětu. Moc děkuju za odpovědi. Danča

Odpověď: Dobrý den, bohužel se to někdy stává, že děti těhotenství vycítí a mléko pak již nechtějí. Změní se totiž vlivem hormonů jeho chuť a některým dětem prostě nechutná. Nezbývá, než se s tím smířit, 10 měsíců kojení je krásných a udělala jste pro svého prcka co se dalo.
Co se týče toho jídla - osobně bych na ty svačinky dávala jen ovoce, jogurty, piškoty apod., ne v podstatě další oběd - vždyť ani my to tak nemáme a dítě by již v tomto věku mělo mít pomalu běžný stravovací režim. Mléčná kaše, jogurt, žervé namazané na kousku pečiva, to je již téměř dostačující mléčná dávka. Přesto ale 150-200 ml UM by bylo vhodných. Chce to trpělivě zkoušet a nabízet, zatím míchat do ostatních pokrmů. Nabízejte to mléko v hrnečku, lahev již nemá valného smyslu, je to krok zpět. Takže vydržte, nabízejte, zkuste i mlíčko s příchutí. Jinak nezbývá, než třeba přidat ještě jeden jogurt, asi to bude vhodnější snídaně než další porce kaše.
Laktace se postupně sama zastaví, odstříkávejte jen do úlevy, aby jste zmírnila tlak v prsou. Jinak ale ne, ať laktaci dále nepodporujete. Prsa chlaďte, můžete použít alkoholové zábaly, ty laktaci sníží rychleji. Také pití šalvějového čaje pomůže. Pokud se objeví v prsou zatvrdliny, tak je v teplé sprše rozmasírujte, ať nevznikne zánět. Do týdne by se měla situace uklidnit a laktace postupně bude ustávat.

Autor
-
ID otázky: 30712

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit