on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Neklid při kojení 14 denního miminka

Dotaz: Dobrý den,dnes je to 14 dní co se mi narodila dcera - 3440g a 51 cm.Již od počátku je pro mě kojení hrozný boj,začalo to v porodnici nalitými prsy,malá se špatně přisávala a já jsem musela před kojením prso nahřát a trochu odstříkat. V tom pokračuji vlastně pořád.Ještě v porodnici jsem po kojení zkoušela i odsávat,ale moc mléka jsem neodsála.Když jsme potom přišli z porodnice domů tak se během pár dnů tvorba mléka ustálila a chvilku jsem si myslela že bude všechno v pořádku.Malá začala ale před kojením být hodně neklidná, hodně mává ručičkama a kroutí hlavičkou ze strany na stranu, nechce se přisát. V porodnici mi poradili abych malou zabalila do trojuhelníkově zabalené pleny a tím jí znemožnila pohyb rukama. Řekla bych že to docela funguje, ale problém zůstal pořád ten že pořád mele hlavičkou a střídavě se přisává a pouští a často se stane že mě chytne jenom za bradavku.Trvá to dobře tak 20 minut než je schopná se přisát tak,aby mohla pít a pak se stane že zhruba do 10 minut u kojení usíná.I když na ní mluvím,hladím jí a různě poňoukám. Střídám polohu v leže a v sedě.A opět se mi začaly prsa nalévat hodně mlékem, než jdu kojit mám je celá bolavá, tvrdá, nateklá a malá se samozřejmě nechce přisát.Vím že proti problémům jiných maminek jsou ty moje minimální, ale jsem z toho opravdu hodně nešťastná, mám bolavá celá prsa, nejenom bradavky.Už jsem i přemýšlela, že bych kojit přestala, protože jsem z toho hodně psychicky vyčepraná.Mockrát děkuju za Vaší radu.

Odpověď: Dobrý den, především Vám gratuluji k narození zdravé dcerky!
Ale k Vaší situaci. Největší potíž je, že šestinedělí je obrovsky psychicky i fyzicky pro maminku náročné období a všechno se zdá ještě těžší, než ve skutečnosti je. Já si Vaši situaci umím živě představit, prožívala jsem se synem něco podobného.
Chce to opravdu co největší pohodu a pohodlí při kojení. Kojení vleže bych nyní vynechala, dokud se dítě nenaučí pěkně přisávat a řádně sát, při poloze vleže je na dítě nejméně vidět a rozpraskané a bolavé bradavky jsou pak jedna, dvě. Zkuste polohu boční fotbalovou (viz. Odborné texty na www.kojeni.cz), to je nejlepší poloha pro děti, které mají s přisáváním problémy. Prsa zatím stále lehce před kojením odstříkejte, bradavky a dvorce rozmasírujte, nahřejte, ať se dítěti dobře chytají. A potom si pohodlně sedněte. Dbejte, aby dítě skutečně otevřelo pusinku dokořán a poté ho rychle přitiskněte k prsu. Necestujte s prsem Vy za ním, protože potom se pohnete a bradavku dítěti povytáhnete. Chce to hodně trpělivosti, když sebou dítě tak mele a pouští se dokola. Zkuste zvýšit jeho polohu při kojení, aby mělo hlavičku výše než nožky a opravdu bylo co nejblíže k Vám. Ideální je kojící polštář nebo nějaké polštářky, které Vám zaručí, že bude dítě v poloze pevně ukotveno a nebude Vám viset na rukách. V pokoji mějte pohodu a klid, ticho a ideálně šero, postavte si před sebe teplý čaj a ten během kojení pijte. Nebojte se, to se vše časem poddá a dítě se u kojení uklidní. Od toho je vlastně celé šestinedělí, aby jste se s dítětem seznámila a dítě se naučilo pěkně z prsu baštit. Takže to nevzdávejte, byla by to škoda - věřte, že bude lépe. Opravdu nejdůležitější pro kojení je pohoda, aby mlíčko dítěti dobře teklo. Je to moc těžké, vím to, ale výsledek se dostaví.
Co se spavými dětmi u prsu si můžete pročíst v Databázi ot. a odp - je tam této problematice věnována celá sekce.
Tak se držte a hlavně vydržte - teprve se seznamujete a pro dcerku je ten náš velký svět celý nový a musí se tolik věcí naučit. Buďte hodně trpělivá a ona to zvládne!

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit