on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Návrat do práce u 6 měsíčního dítěte - 2x týdně na 8 hodin - jak to udělat s kojením či příkrmy?

Dotaz: Dobrý den,prosím o radu. Mám 5 měsíčního syna, kterého jsem dosud plně kojila -přes den i v noci po 2 hodinách.Přibývá dobře(porodní hmotnost 3100 g,nyní 8000 g).Až dosud jsem mu nedávala ani čaj ani příkrmy.Za měsíc se chci vrátit do práce na 2 dny v týdnu,vždy na 8 hod., ale je mi líto malého úplně odstavit, když se nám tak daří(staršího syna jsem kojila jen 6 týdnů). Začala jsem proto se zeleninovým příkrmem. První 3 dny snědl vždy po 5 lžičkách, ale teď už 3 dny nechce zeleninu vůbec,sevře čelisti a pokud se mi přece jen podaří do pusinky něco dostat, hned to zase vyplivne a křičí jak na lesy.Odmítá i čaj, jak z hrníčku, tak z lahvičky. Dnes ráno jsem mu zkusila dát ochutnat jablečnou přesnídávku, která je přece jen chutnější a sladká, ale ochutnal jen 2 lžičky a znovu se opakoval stejný scénář.
Pracoviště mám na štěstí jen kousek od bydliště, nebude tedy problém malého tak 1x denně nakojit i v práci,ale přece jen po 2 hodinách to nepůjde. Mám dále zkoušet příkrmy?Mám mu zkusit dát umělé mléko? Na dudlík je zvyklý.
Děkuji za odpověď. Veronika

Odpověď: Dobrý den, dle zákona máte právo při 8 h pracovní době na 2 půlhodinové přestávky na kojení, což by mělo stačit, aby byl syn dostatečně zasycen. Pokud kojíte po 2 h, tak zkuste ty intervaly opatrně natáhnout na 2,5 h, aby jste to mohla zvládnout s odběhnutím nebo Vám synka prostě donesou. Máte na to právo, děláte jistě zaměstnavateli velkou službu, že se tak brzy vracíte do práce (byť 2x v týdnu), takže musí pochopit, že budete své dítě prostě kojit.
Synek evidentně není na příkrmy ještě připraven, tak již proto bych hledala opravdu variantu (obzvlášť, když bydlíte kousek), jak kojit dítě nadále. Další možností je třeba 1 dávku mléka odstříkat den předem v práci (protože prsa by jste měla po 3-4 h odstříkat, každé alespoň 5 minut) - jedna dávka asi 150-160 ml a toto mléko by podal ten, kdo bude synka hlídat a Vy by jste kojila jen 1x.
Zkuste tedy popřemýšlet a s příkrmy bych opravdu ještě ten měsíc počkala a poté pomaličku začla, dítě je na ně připraveno až od toho 6. měsíce a Váš prcek Vám dává najevo, že ještě připraven není.
Tak držím pěsti, ať najdete pro Vás oba to nejlepší řešení!

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit