on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

10 měsíční dítě odmítá příkrmy

Dotaz: Dobrý den.
Chtěla bych Vás poprosit o radu. Mám 10 měsíční dcerku (narozena 36tt, 2010g a 43 cm, dnes 9,10kg). Do 6 měsíce byla výhradně krmena odstříkaným mateřským mlékem z lahve (bohužel přímé kojení se nepodařilo, takže odsříkávám dodnes...). Od ukončeného 6 měsíce se pokouším zavádět příkrmy - zelenina + maso a večer rýžovou kaši (z lahve). Zpočátku jedla obědy celkem obstojně, snědla přibližne 100 ml... Od 7 měsíce jsem začala postupně přidávat ovoce - ale to, ať bylo jakékoliv plivala, takže po 20 minutách snažení jsem ji vždy dokrmila mateřským mlékem z lahve... Pak nastala změna i v obědech...a trvá dodnes... Ať ji dávám zeleninu, ovoce, jogurt či rýžovou kaši kterou z lahve neskutečně "baští"- ze lžičky která se jí dostane do pusinky prakticky vše vyplivne a jen malý zbyteček jídla polkne. Takhle to vydrží tak 5 lžiček a pak už nechce vůbec... Pokud jí dám kousek jablka do ruky tak je ochotná jej chvilinku žmoulat - tj. dvakrát si malinko ukousne (ale to přeci není jídlo). Na oběd jsem ji přestala dokrmovat mateřským mlékem (v domění že ji to naučí jíst) ovšem u "svačinek" ji přeci jen dokrmuji (MM). Popravdě nevím jak dál - jak ji naučit jíst ze lžičky... když ona nechce kolikrát ani otevřít pusinku. Pokud jí lžičku dám dál na jazyk tak ji to nadavuje a nebo začne se vzpouzet a brečet a to je konec... Má celkem 5 jídel denně:

ráno:100-150 MM
svačinka: ovoce či jogurt (1 lžička) pak 120-150ml MM
oběd: zelenina (5 lžiček)
svačina:ovoce či jogurt (1 lžička pak 100 - 130ml MM
večere: kaše 140 - 170 ml

v noci většínou nechce, nic jen trochu čaje...netváří se že by jí něco chybělo, vypadá baculatě i když teď přibrala jen 120 g za 3 týdny...
Už jsem z toho zoufalá, omlouvám se za dlouhý dotaz ... snad poradíte... děkuji za radu Iveta.

Odpověď: Dobrý den, no s tím odmítáním příkrmů je to těžké...v Databázi je tomu věnovaná jedna sekce, takže nic nového neporadím. Je potřeba to stále zkoušet a vytrvat, ale nenutit dítěti nic násilím. Lžičku nemá smysl dávat dozadu na jazyka, ale naopak do středu jazyka a tam jemně zatlačit, aby to dítě přimělo horním rtem si to jídlo sebrat. MOžná, že dcerka bude lépe přijímat již tuhží konzistenci, tzn. uvařenou měkkou zeleninku vcelku (brokolice, květák, mrkev) nabídnou třeba do ruky, dále třeba kukuřičné křupky, rohlík, chleba apod. Nejvíce děti inspiruje, když mohou jíst s Váma u stolu a Vy máte na talíři i něco, co může jíst dítě - tzn., jděte svému dítěti příkladem a jezte společně, tvařte se, že není nic lepšího na světě, než se nadlábnout. :-) Uvidíte, že časem to dítě nevydrží a prostě bude s Váma baštit.
Jinak toho jídla má dcerka málo, určitě bych přidala 1-2 dávky MM, než se dcerka více rozjí.
A úplně nakonec, i když to asi mělo být na začátek - obrovská pochvala pro Vás - jste skvělá, že pro své dítě tak dlouho odstříkáváte své mléko, to je úžasné. Dcerka Vám prospívá velmi dobře, takže je vidět, že ji opravdu dobře krmíte. Ale nyní bych alespoň to jedno krmení přidala.
Přeji hodně štěstí a pevné nervy - zkuste si v Databázi tu sekci Tekutiny, příkrmy, odmítání příkrmů atd. pročíst, určitě jsem na něco zapomněla.

Autor
-
Odmítání příkrmů
18. 04. 2007 22:35:30
ID otázky: 30598

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit