on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Kojení po druhém roce - syn vyžaduje prso velmi často přes den i v noci

Dotaz: Dobrý den,
mám neobvyklý dotaz,o kterém jsem se tu zatím nedočetla.Mému synovi jsou už 2roky pryč a já neustále kojím.Vůbec by mi nevadilo,kdybych kojila třeba ráno a večer,ale můj syn si vyžaduje kojení až 5krát denně a v noci se mi budí tak 4krát.Jestliže ho nenakojím,strašně pláče,nedá se uklidnit.Tak bohužel nevydržím a musím ho nakojit.Asi se tím taky zasytí,protože málo jí ostatní jídlo.Slyšela jsem rady,že ho mám nechat brečet a prostě mu nedat nebo odjet pryč.Ale podle mého názoru by to pro něho bylo velké trauma.Mám už dvě velké děti,které jsem kojila také dlouho,ale postupně kojení ustupovalo.Tento problém zatím v mém okolí nikdo neřešil,tak si prostě s ním nevím rady.
Paní doktorka mi říkala,že bude chtět stále míň a míň až přestane úplně.Zatím to je naopak,protože chce stále víc a zdá se mi,že kojím,jako když jsem si ho přivezla z porodnice.No,to spal lépe a déle.
Předem moc děkuji za odpověď a jestli je to v pořádku,tak to snad ještě nějaký čas vydržím.Ale snad existuje nějaká rada,abych měla nějaké vyhlídky,že nebudu kojit ještě své mimi ve školce(škole).
Přeji krásný den,plný optimistických rad!! Děkuji Iveta

Odpověď: Dobrý den, Databáze otázek a odpovědí je naopak plná podobných dotazů. :-)) Hlavně v sekci Dlouhodobé kojení a odstavování, Noční kojení atd. Takže určitě si tyto sekce ještě pročtěte, protože já si stejně nyní hned na vše nevzpomenu. :-)
Bohužel s těmi dětmi je to někdy těžké a někdy je opravdu potřeba kojení zredukovat a trochu omezit. Většina dětí se opravdu pomalu odstavuje, zájem o kojení ustupuje, ale z některých, tak, jako z Vašeho synka, se stanou zarputilí závisláci a může to dojít až tak daleko, že se vrátí k plnému kojení. Což samozřejmě není vůbec v pořádku. Syn je již velký a kojení by mělo být pouhým doplňkem běžné stravy, v podstatě jednou složkou mléčné dávky a v tomto věku bohatě stačí kojení 1-3x denně, v noci již vůbec - to by měl prcek spát a nechat odpočinout i Vás (o nočním kojení a jeho odbourávání viz. Databáze ot. a odp.).
Asi tedy budete muset být opravdu tvrdší, protože kojení v tomto věku jako převažující výživa na úkor ostatního jídla není pro vývoj optimální. Dítě je již velké a mělo by tedy pochopit, že kojit se bude třeba ráno po snídani a večer na dobrou noc. S nočním kojením záleží na Vás, jak dlouho budete ochotná poskytovat prso jako živý dudlík (protože opravdu se dítě budí jen proto, aby se zase pěkně ududlalo k spánku), rozhodně to dítě v tomto věku vůbec nepotřebuje.
Samozřejmě, že vůbec nejsem proti dlouhodobému kojení, naopak - ale musí to být v míře přijatelné pro obě strany a také to nesmí být na úkor správného příjmu potravy. Takže 2x denně je možné dítě kojit třeba ještě v 5 letech, proč ne. Vždyť koho by to omezovalo, obzvlášť, když by šlo o intimní chvilku mámy a prcka někde pěkně doma. :-)

Autor
-
ID otázky: 30348

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit