on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Hltání a pláč při kojení 13 denního dítěte

Dotaz: Dobrý den, jsem matka začátečnice a moc bych uvítala radu, jak vylepšit kojení našeho 13 denního Šimona. Syna plně kojím od začátku, porodní váhu měl 3420g (48cm), váhu v 8. dni 3350. Ze začátku v porodnici jsem kojila s klouboučkem, ale teď už se mi ho podařilo odložit, již třetí den kojím bez něj, i když jednu bradavku mám pořád málo vystouplou a malej jí bere hůř. Posledních několik dnů je pro nás kojení spíš boj než radost, což mě dost trápí. Malej je celou dobu dost neklidný a rozrušený. Saje dost hltavě a sápe se na prso, šermuje při tom ručičkama. Relativně v klidu a plynule ale vvydrží sát max. 3-5 minut, pak začne odmítat prso a rozkřičí se a je celý rozrušený. Chováme, zpíváme, konejšíme,když se nám ho podaři sklidnit, skouším znovu přiložit, ale on už většinou nechce a u prsu usne nebo se znovu rozpláče. Po chvíli se probere a chce pít znovu, ale když ho přiložím, tak se za okamžik znovu rozpláče. Takhle se to opakuje několikrát, třeba i 1,5. Když pak usne, spí pak 2-3 hodiny přes den i v noci.Přijde mi, že vypije moc málo, někdy jen z jednoho prsa dohromady tak 5 min. Procházela jsem vaše rady v databázy a některé vyzkoušela (odstříkávám, zkouším různé polohy, nahřívám před kojením prsa) Asi mám hodně mlíka a nestíhá to na začátku polykat, tak jsem změnila polohu, sedím zakloněná a nejlepší se teď ukázala fotbalová poloha. Často má v průběhu kojení škytavku. Trápí mě ta krátká délka pití a to, jak je vždy celý rozrušný. Vím, že pláč patří k věci, ale při tomhle mám pocit, že ho něco trápí nebo bolí. Nevím, zda dělám nějakou chybu, zda lze tomuto stavu předcházet, či zda je to jen přechodné. Předem moc děkuji za radu.

Odpověď: Dobrý den, ano, časem se vše upraví, jste opravdu ještě úplně na začátku kojící kariéry. Chce to hodně trpělivosti, kojení se učíte Vy i dítě. Nevidím, že by jste dělala nějakou chybu (samozřejmě, že nevidím Vaší techniku kojení), zásadní bude, jak bude dítě prospívat (přibývat na váze, mělo by mít alespoň 6 počůraných plenek denně a 2-4 stoličky barvy míchaných vajíček za den - do věku 4.-6. týdnů).
Ta doba strávená u prsu je dost krátká, ale pokud prcek bude normálně přibývat, tak to může stačit. Když to mléko začne prudce téci, tak ten záklon je v pořádku, ještě zkuste naplocho přiložit obě dlaně na prsa, to také tok zklidní. Ty prsa nenahřívejte, když Vám mlíčko tak hodně teče, tak poteče ještě rychleji. :-)
Jste šikulka, že jste klobouček odložila, schovejte ho hluboko do šuplíku a už nevytahujte. :-) Pokud je prcek neklidný, tak ho zkuste dát do zavinovačky, mělo by to pomoci - ale pozor, aby byl stále blízko u prsu, nebyly tam žádné překážky mezi Váma a dítětem - uzly apod. Také můžete prcka svléci jen do plenky, Vy nahá do půl těla, dítě si přitisknout k sobě, přikrýt se dekou - to by také mělo pomoci dítě uklidnit, kontakt kůže na kůži děti milují.
Také můžete vyzkoušet antirefluxní opatření, možná prcka trápí mlíčko, které se mu vrací zpátky do pusinky a pociťuje při tom nepříjemné "pálení žáhy" - viz. Databáze otázek a odpovědí - Koliky, blinkání, reflux nebo zadejte to heslo do Vyhledávání.
Tak se pěkně s prckem seznamujte a nebojte se - na to máte minimálně to šestinedělí, aby jste vychytali různé drobnosti a pak již poznáte sama, co dítě trápí. Laktace a množství mléka se upraví, takže se to vše zlepší, nebojte.

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit