on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Kojení týdenního dítěte- ploché bradavky, dítě se špatně chytá i přes klobouček a tak dávám v noci lahev

Dotaz: Dobrý den, moc prosím o radu. Máme doma 1-týdenního chlapečka s problémovým přístupem ke kojení.V nemocnici se po porodu ani jednou nepřisál,přešli jsme se sestrami a na doporučení lékařky na "blanky (kloboučky)" ke kojení. Po stálém cvičení se teď přes tyto pomůcky přisaje,ale tahá chvilku a usíná.Po zvednutí se probudí někdy odříhne a vše se opakuje.V blance je někdy málo mléka,někdy skoro žádné.Při odstříkávání se občas stane,že z prsa nic neteče.Kojení uvedeným způsobem trvá celý den, někdy s hodinovou přestávkou. Přijde mi, že nemůže prakticky nic vypít. Večer po koupání mu dám odstříkané mléko z láhve a v noci taktéž.Spí pak 3-4 hodiny, ale někdy jen 1.Nevím si rady s denním kojením.UM jsem zatím nepoužili,ale vzhledem k nepravidelnému odstříkávání mám strach,aby mléko bylo vždy v noci k dispozici.

Odpověď: Dobrý den, ve Vašem případě je přímo nutnost nechat si přímo u Vás doma poradit od laktačního poradce - viz. seznam na www.kojeni.cz - je potřeba, aby Vám někdo poradil s technikou kojení a přímo Vám ji ukázal. Existují způsoby, jak bradavku pro dítě upravit, aby jste nemuseli kloboučky používat - vyzkoušejte rozmasírování dvorce a bradavky, lehce před kojením odstříkat a vytvarovat bradavku (lze ji natáhnout pomocí odsávačky, případně stříkačkou, v které je píst nasazen opačně - ustřihne se špička stříkačky a píst se tam opačně vloží a podtlakem se bradavka vytáhne, aby se dítě mohlo lépe chytit).
Co se týče toho režimu, tak je potřeba zavčasu změnit. Určitě schovejte lahev, pokud své dítě chcete kojit. Je spousta alternativních způsobů, jak do dítěte mléko dostat - lžičkou, stříkačkou, stříkačkou s hadičkou, kalíškem. Lahev je cesta do pekel, obzvlášť, když má dítě problémy s přisáváním, tak začne velmi brzy lahev upřednostňovat.
Týdenní dítě je potřeba kojit velmi často, minimálně co 2 h a to ve dne i v noci. Noční kojení je takto na začátku velmi důležité pro rozběh laktace, takže v noci určitě kojte, kojte, prsa nabízejte - rozhodně nekrmit lahví, ale naopak kojit. V noci, když jsou děti ospalé, tak mohou prso lépe přijímat.
Co se týče odstříkávání, tak pokud dítě špatně laktaci stimuluje (což se nedá bez kojenecké váhy zjistit, když nevíme, kolik toho dítě vypije - bylo by vhodné si nějakou vypůjčit), tak je potřeba odstříkávat velmi často alespoň 8x denně, každé prso 10-15 minut, ideálně elektrickou odsávačkou.
Ale Vy se opravdu potřebujete zaměřit především na to, aby se naučilo správně sát dítě a ne vymýšlet další metody, jak dítě krmit či jak udržovat laktaci - pokud dítě bude dobře sát, tak není potřeba dělat nic, než kojit. Ale s tím Vám opravdu přes internet nepomohu, je potřeba osobní konzultace s laktačním poradcem, aby Vám vše potřebné přímo předvedl.
Nebojte se, není důvod, aby nebylo vše během pár dnů či týdnů v pořádku, chce to ale řešit co nejdříve.

Autor
-
ID otázky: 30320

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit