on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Množství a kvalita mléka, frekvence a délka kojení, dítě není po kojení spokojené

Dotaz: Dobrý den,
mám syna 8tydnů.Porodní váha 2610g, a nyní 3800g. Kojila jsem ho jak dlouho tam chtěl být, ale máme slabší reflux,tak mi bylo doporučeno kojit tak po 2-2,5 hodinach třeba jen 10 minut.To chvíli šlo,ale najednou jakmile ho i po 15 minutách odendám,tak chvíli je klid a pak se začne kroutit a plakat a hledá prso,tak mu jej dám a např. to trva někdy dalších 10 minut.Dnes např. přes půl hodiny čistého kojení. Nevím zda to může být jen ta kolika, občas špatně prdí a přijde mi že nemůže vytlačit ostatní.Může mít dítě zácpu - když je plně kojené?
A dále se chci optat ... když pořád chce pít, mám mu dávat to dané kojení jen z jednoho prsu nebo je prostřídat. Zdá se mi, že přes den toho mléka tolik není,ale jak to zjistit že? A nemůže být třeba "SLABÉ" mléko. Existuje to? zatím přibírá.

Odpověď: Dobrý dne, ne slabé mléko neexistuje. :-) Existuje jen špatná technika kojení - ať už ze strany matky či dítěte a dítě tím pádem není schopné získat dostatek mléka. Tím se laktace postupně sníží a i když je technika opravena, tak mléka už může být opravdu nedostatek a je potřeba velké práce na zvýšení laktace. Případně existují i případy, ale je jich opravdu málo, kdy se mamince skutečně netvoří dostatek mléka i když je technika v pořádku, v těhotenství se ji nevytvořilo dostatek žlaznaté tkáně, v které se mléko tvoří. Ale to prostě není Váš případ, buďte v klidu.
Já u Vás vidím problém v omezovaném kojení. Ten čas kojení nejdříve po 2 h dodržujte, ale dítěti umožněte být u prsu tak dlouho, jak potřebuje. Ne každé dítě je super savec, který vycucne prso za 5 minut. :-) Některé děti potřebují i v 8 týdnech třeba 20-25 minut. Vzhledem k refluxu kojte nejdříve z jednoho prsa tak dlouho, jak dítě bude potřebovat (dokud ale bude opravdu účinně sát a často polykat) a pak nabídněte i druhé prso - dítě se samo rozhodne, zda se potřebuje ještě dosytit.
To kroucení po kojení může být způsobeno refluxem a vracejícím se mlíčkem do jícnu, kdy má dítě nepříjemné pocity pálení žáhy, nemusí to být tedy nutně ještě hlad. Ukládejte dítě vždy do zvýšené polohy, i v této poloze kojte, během kojení odříhněte i několikrát - pokud ještě nedodržujte antirefluxní opatření, tak s nimi začněte, měly by pomoci (viz. Databáze otázek a odpovědí - KOliky, reflux, blinkání atd.).
Kojené děti zácpou netrpívají, spíše mají potíže s vyprazdněním, břišní stěna je ještě slabá a to dělá někdy potíže, že to nejde vytlačit. Vyložené bobky se vyskytují vyjimečně a mohou být spojené s nedostatkem mléka. Ovšem Váš syn přibírá, takže to by Váš problém být neměl.

Dotaz: Děkuji za super rychlou odpověď.
Synátora krmím jen v sedě. Během kojení ho nedávám odříhnout,ale budu. Přišlo mi, že jakmile jsem ho dala rychle po jídle odříhnout na rameno tak ublinkával. Ještě co se týče mléka - po každé když přestane pít zkusím zda mléko z prsa teče a teče,takže je to jak se zde zmiňjete,že se tvoří přímo při kojení a prsa se už nenalévají. /Musím dodat, že v porodnici jsem měla na rozdávání - musela jsem odstříkávat protože malej byl v inkubátoru/.
Jinak po kojení malého držíme tak 15 minut ve zvýšené poloze, pak odříhne a pokud spí putuje do postýlky.Ale někdy se právě kroutí a hledá prso,tak mu stále nabízím to jedno.Zkusím tedy ho dát 2x k jednomu apoté nabídnu druhé. Mám asi stále obuvu aby tam na příště něco bylo..hiii...
Jinak kojím i přes noc. Malého nechám max 5 hodin a poté jej budím.Postupně už si někdy říká, někdy jej musím budit /ještě malé info - je narozen ve 34.týdnu/.
Předem velice děkuji za krásné stránky, ale bohužel času na pročtení všeho je málo.Ale budu pročítat ať jsem chytřejší.
Díky Jarka

Odpověď: S tím odříháváním musíte také opatrně, pokud ho rychlým pohybem nahodíte na rameno, tak by se poblinkalo každé druhé dítě. To je právě součástí antirefluxních opatření - opatrná manipulace s dítětem. Také zvýšená hlavová část postýlky (až do úhlu 30°).
Přeji Vám hodně štěstí, a ať Vám chlapák prospívá (měl opravdu krásnou váhu na 34. týden).

Autor
-
ID otázky: 29943

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit