on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Ukončení laktace - budu se účastnit víkendových kurzů, ale dítě odmítá UM

Dotaz: Ráda bych se zeptala jak bych měla převést svého devíti měsíčního syna na UM. Naprosto mi odmítá lahev a také UM. Konkrétně jsem mu zkoušela dát sunar, ale mléko mu nejspíš nechutná. Mám předplacený kurs, který bych nerada rušila vzhledem k tomu, že ho mám rok objednaný. Je to pár víkendů od rána do večera a nevim co bych dělala kdyby se mi nepodařilo přestat kojit. Je třeba možné celý den dávat příkrmy a kojit až večer? Co by se stalo kdybych to takto udělala? Bojím se aby syn nebyl dehydrovaný, protože odmítá i čaj. Boužel si nevím rady. Byla bych ráda kdyby jste mi poradila.
Zdraví Marcela Mládková

Odpověď: Dobrý den, ve Vašem případě není nutné laktaci ukončit - opravdu stačí nakojit ho ráno před odchodem, večer po příchodu a 1-2x v noci. Vy si na kurzu co 4 h prsa odstříkáte (alespoň 5 minutek každé prso, klidně přímo do umyvadla, měla byste asi potíže co s tím odstříkaným mlékem) - to na udržení laktace stačí (nestačilo by to dlouhodobě, ale když dítě budete ráno a večer kojit a jde o 2 dny v týdnu, tak to stačí).
Naučit dítě na UM může být skutečně někdy obrovský problém, některé kojené děti jiné mléko než UM odmítají. Můžete se pokusit ještě nějaké mlíčko odstříkat, aby prcek měla každý ten víkendový den třeba ještě 200 ml MM. Pokud bude kojen 3-4 za 24 h (což jste schopná i při nepřítomnosti zvládnout, pokud nebudete spát v sobotu někde mimo). Zkuste to UM podávat z hrnečku, případně ho vpašujte do kaše do ovoce. S těmi tekutinami také - pokud budete kojit 3-4x během těch 24 h, tak by dítěti přes den mělo stačit 150-200 ml tekutin (buď tedy to UM či odstříkané MM nebo voda, ředěné ovocné šťávy, čaje, minerálky apod.) - pokud se Vám prcka nepodaří přesvědčit a nepřijme tekutiny z různých hrnečků, sportovních lahví, brček apod., tak udělejte třeba řidší polévku, ovoce namíchané s ovocnou šťávou, řidší kaši, namočte třeba piškoty do mléka či čaje nebo ovocné šťávy, ony dokáží pojmout hodně tekutiny a děti je takto rozmočené mohou přijmout.
Nebojte se, zkuste to nějak vymyslet, ten odstav rozhodně není nutný a obzvlášť, když dítě UM odmítá, tak se připravíte o možnost dodat dítěti to mlíčko, které se do tekutin počítá také, alespoň ráno, večer a v noci.

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit