on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Problémy se sáním přes klobouček

Dotaz: Dobrý den, přesně před týdnem se nám narodil zdravý chlapeček. V porodnicci se laktace začala rozvíjet 4. den po porodu, kdy mi malého vzali na ozařování kvůli žloutence. Chodila jsem za ním přikládat pouze každé 4 hodiny jen 5 minut ke každému prsu. Protože byl větší (4400 g), dokrmovali ho UM z láhve. Při propouštění jsem dostala pouze informace, kolik mu mám dávat dokrmů, ale o podpoře kojení jaksi nebyla řeč. Naštěstí jsem aspoň našla hodnou setřičku, která mi teď radí, jak dál. Kojím přes kloboučky, nemám bradavky přímo vpáčené, ale takové oploštělější. Když prsa zmáčku, kapičky se tam udělají, předevčírem z nich dokone mlíko teklo. Jenomže malý si s tím kloboučkem jenom hraje, málo vysaje (to se mi zdálo až dnes ráno, že vůbec nepolyká) a pak se dožaduje dokrmu nebo se tak unaví (přikládám 15 minut ke každému), že usne. Takže dnes pocit prázdných prsou, volání o pomoc a rada, že mám po každém přiložení (pouze 5 minut ke každému prsu) odsávat. Myslíte, že se to ještě chytí? Moc ráda bych kojila, ale nevím, jestli jsem to už teď nepokazila. Asi bude problém v těch kloboučcích, ale bez nich malý prsa nechce. Mnohokrát děkuji za odpověď!

Odpověď: Dobrý den, Vaše dítě má teprve týden, takže jste skutečně teprve na začátku. Samozřejmě, že se dítě ještě může chytit, kojení se může naprosto bez potíží rozjet. Ovšem ve Vašem případě rozhodně doporučuji návštěvu laktační poradkyně (viz. seznam laktačních poradců na www.kojeni.cz), ať Vás naučí správnou techniku kojení - tj. úplný základ všeho. Kojení přes klobouček není šťastné řešení. Je na místě je ihned odbourat, dítě si na ně ještě nestihlo udělat návky. Dle popisu Vaše dítě kojení nezvládá vůbec, ani s kloboučkem, ani bez, proto je nutná návštěva odborníka, terý Vám ukáže, jak to máte správně dělat. Nejdříve je potřeba si prsa dobře nachystat - lehce odstříkat dvorec, rozmasírovat ho a poté vytáhnout bradavku (nejlépe injekční stříkačkou, ustřihnete špičku, vložíte píst do té ustříhlé strany a prso přiložíte k té hladké straně - a podtlakem bradavku vytvarujete). Prsa před kojením nahřejete, aby mléko dobře teklo. Kojte ze začátku hlavně v boční fotbalové poloze (viz. www.kojeni.cz - Odborné texty - Polohy při kojení). Nutné je Vaše pohodlí - obložte se polštáři (ideální je použití kojícího polštáře)., i pod dítě ho dejte, ať leží pohodlně i dítě. Dobrá technika přisátí je velmi důležitá - bradavkou obkroužit pusinku dítěte a až otevře pusinku dokořán, tak si dítě honem přitisknout a vložit mu do pusinky co největší část dvorce s bradavkou. Pokud se přisátí nedaří, je potřeba stále a stále to trpělivě zkoušet, vystřídat prsa, nalákat dítě odstříknutím mléka přímo do pusinky (opravdu to chce osobní návštěvu poradkyně, tohle se přes net špatně vysvětluje).
Je škoda, že jste se na kojení nepřipravila už v těhotenství, nácvik správného kojení je velkým plus. Ale máte ještě šanci to dohnat, protože jste opravdu na samém začátku.
Délka kojení určitě 15 minut z každého prsu, kojení co 2-2,5 h přes den, co 3 h v noci (pro novorozence je přirozené velmi časté kojení po malých dávkách) a po kojení ještě mléko odsávat (každé prso 10 minut). Pokud dítě nebude dobře sát, tak prcka dokrmit - tím svým odstříkaným MMh, ale rozhodně ne lahví (jinak s kojením skutečně skončíte dříve, než jste začali), zkuste stříkačku, stříkačku s hadičkou, lžičku, kalíšek. Množství dokrmu se špatně stanovuje, když nevím, kolik dítě z prsu získá (máte možnost půjčit si kojeneckou váhu?). Váš syn je skutečně pořádný kus chlapa, takže jeho dávky budou větší než u jiných dětí (při frekvenci 8-10 kojení za dne je to 70-90 ml na jedno krmení - to je plná dávka, kterou by měl získat z prsu a pokud ji nezíská, tak pak je potřeba dokrm).
Bojujte, šance na vítězství takto hned na začátku je velmi velká. Budu Vám držet pěsti.

Autor
-
ID otázky: 29795

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit