on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Dudlík, chrániče bradavek, reflux - velmi dlouhé a časté kojení

Dotaz: Dobrý den, mám sedmitýdenního chlapečka, minulý týden váha 4240, podle pediatričky přibývá hezky, trpěl novorozeneckou žloutenkou, dodnes má vysoký bilirubin. Jen si poslední dobou zvykl jíst nonstop celý den, cca po půl hodině a kojení trvá zhruba 4 hodiny, a tak celý den. V přestávkách chlapec kope nožičkama a řve hlady. Usíná zásadně jen u prsu, dudlíka odmítá, zjistili jsme, že jediná adekvátní náhražka je náš prst, dudlík vždy jen vyplivne. Poraďte mi prosím jak zaměnit dudlík a prst. Používám při kojení chrániče bradavek avent (vel. S), jak poznám, že mohu chrániče vysadit a syn bude schopen jíst bez nich, nemám doma váhu, nepoznám jestli vypije kolik má, nebo kdyžtak kdy vyměnit velikost S za standard. Můj poslední dotaz se týká refluxu, vzhledem k tomu, že chlapec pořád jí a pokud je odstaven od prsu vztekle kope nohama, pobrekává a občas si ublinkne (1-2x denně, většinou po špatném ukrknutí) mám podezření jestli netrpí refluxem a jak to popřípadě poznám? Děkuji předem za odpověď

Odpověď: Dobrý den, pokud Vaše dítě přibývá dobře (nemůžu posoudit, nepíšete porodní váhu, ale jistě ano, když to říká lékařka), tak jistě přes den nepláče hlady. Trápí ho nějaké bolení - ať už kolika či "pálení žáhy", které je spojené s vracením mlíčka do jícnu. To velmi časté kojení skutečně může být spojeno s jedním z těchto potíží. Bohužel tak častým kojením se ty potíže jedině zhoršují, přestávka by měla být alespoň 1,5h. Podívejte se do Databáze otázek a odpovědí - Koliky, reflux atd. a tam si pročtěte, jaká jsou antirefluxní opatření. Ty vyzkoušejte, mělo by to dítěti pomoci. Dítě by mělo lépe usínat, nebude ho trápit vracející se mlíčko atd. No, musíte to zkusit, jinak se to nezlepší. Ale opravdu ty přestávky jsou nutné, dítě nemůže být kontinuálně u prsu, to ho pak skutečně může bolet i bříško - nadbytek laktozy z předního mléka. Tak časté kojení navíc může časem způsobit i neprospívání dítěte, protože si dítě zvykne prso jen dudlat a ne se pořádně napít a zasytit. Takže opravdu opatrně.
Občasné ublinknutí není projevem refluxu, je to běžný jev. Z toho, jak se dítě chová ale přesto na něj může trpět. Pokud nepomohou týdenní antirefluxní opatření, tak je na místě vyzkoušet naopak opatření proti kolice (také je uvedeno v Databázi). Každopádně, jak jsem již psala, tak časté kojení tyto problémy prohlubuje.
Co se týče kloboučků (chrániče bradavek jsou zcela něco jiného, s tím se nekojí), tak prostě zkoušejte kojit bez nich, hlavně v době, kdy je dítě ospalé. Pokud se dítě bude normálně přisávat a sát, tak je klidně zrušte. Pokud to nepůjde, tak to stále trpělivě zkoušejte, hlavně ve fotbalové boční poloze (viz. www.kojeni.cz - Odborné texty - Polohy při kojení).

Autor
-
ID otázky: 29753

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit