on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Odmítání zeleniny

Dotaz: Romankovi je 6 měsíců a 14 dní. Prospívá velmi dobře. Do 6 měsíců byl plně kojen.
Čtrnáct dnů se nám dařilo pěkně baštit polední dávku zeleninového příkrmu.
Po domluvě s pediartrem jsme přdali dopolední ovocnou svačinku. A začali s masozeleninovým příkrmem.
Oba druhy nových chutí (ovoce i maso se zeleninou) Romanek odmítal. Ovoce po čase začal akceptovat.
Ale se zeleninovými příkrmy se dusí až na zvracení.
Zkoušeli jsme se vrátit jen k mrkvičce, ale stále odmítá. Sní dvě tři lžičky a dačne se kroutit až plakat.
V poledne odmítá i prs.
Náš denní režim vypadá takto:
Vstáváme v 6 - 7 hodin (záleži na tom v kolik hodin večer usíná).To se někdy napije někdy ne. Dvě hodiky je vzhůru a jde spinkat v 8,30 - 9. Před dopoldením spinkáním nechce nakojit nikdy. Spí cca 1,5 hodiny do 10 - 10,30. Po probuzení dostává svačinku - hruškové nebo jablečná pyré s banánem) asi 100g (ml). Dokojit už nechce. V 11,45 - 12,00 se pokoušíme o snědení poledního příkrmu - marně. Někdy pomáhá, když zapíjí lžičku mrkvováho pyré kapkou čajíku na spravení chutě, pak otvírá pusinku ale jakmile ucítí mrkev v ústech hned začne nesouhlasně kňourat až začne plakat. Aby nešel úplně hladový spinkat pkouším se ho nakojit, ale dvakrát cucne a začne plakat. Nevím jestli už je tak moc ospalý nebo nemám mlíko nebo nemá hlad - je ještě plný přesnidávky.... Pak spinká 1,5 hodiny (12,00 - 13,30). Po probuzení se napije mlíčka. Pak kojím ještě jednou asi po dvou hodinách od prvního kojení. Celé odpoledne je vzhůru. Kolem 17,30 papá instantní mléčnou rýžovou kaši. Tu má v sobě za pár minut bez problémů. Koupeme v 18,00 a mezi 18,15 - 18,30 usíná po nakojení. V noci se budí co 2 někdy i co 1,5 hodiny na kojení.
Prosím porďte mi jestli mám dál pokračovat v nabízení mrkvičky v poledne. Nevím jestli bych enměla vynechat dopolední přesnídávku, aby měl v poledne větší hlad a lépe si zvyknul zase na zeleninku.
Mnohokrát děkuji.

Odpověď: Dobrý den,skutečně oběd nabízíte velmi brzy po té přesnidávce, takže skutečně nemusí mít dítě hlad. Vámi navrhované řešení - zrušit nyní přesnidávku se mi zdá jako optimální. A zeleninku nabízejte různou, je možné, že právě mrkev není to pravé. Zkuste brambory, brokolici, květák, prostě cokoliv dalšího. A kdyby to nešlo, tak tam zkuste prostě zamíchat třeba trochu té večerní kaše či banán a postupně ubírat jejich množství. Nám se to zdá jako děsivá kombinace zelenina s ovocem, ale mnohdy nic jiného nezbývá.
A rozhodně na prcka nespěchejte, ty 3 příkrmy zavedené během 2(!) týdnů je skutečně blesková rychlost, běžně se postupně zavádí 1 příkrm (zelenina) zhruba 3 týdny a pak se až začíná s druhým (ovoce) a nakonec až kaše.
Vůbec na prcka nespěchejte, musíte být hodně trpělivá, klidně nechte prcka matlat se lžičkou v jídle, zkuste i kupované příkrmy. Zkoušejte leccos, ale nebojte se, někdy to prostě trvá déle, jste teprve na začátku, takže nějaké obavy zatím nejsou na místě.

Dotaz: V úterý jsem Vás žádala o radu (můj dotaz jste umístila v databázi otázek a odpovědí : Tekutiny, příkrmy, mléko … Odmítání příkrmů dítětem …10.Odmítání zeleniny – to jen pro připomenutí ).
Ráda bych vám poděkovala.
Společně jsme to s Romankem zvládli.
Začal vstávat pravidelněji v 7 hodin a vždy se napapá mlíčka. Takže jsme dopolední svačinku přesunuli na 9 hodin před spinkáním. Spí 2-2,5 hodky a na oběd kolem 12 má už větší hlad. Zpočátku jsem mu dávala více banánu se zeleninkou, a postupně banán ubírala až dnes baští jen zeleninku. Sice nedá ještě celou porci, ale nevadí, vždyť máme tolik času…
Myslím, že pomohlo i to, že jsem si vzala k srdci Vaší radu – brát to všechno vklidu.
Prcka i sebe jsem zbytečně stresovala. A on pak nechtěl ani nakojit.
Teď se pokaždé v poledne v klidu dokrmí při kojení. Což je super, protože pak spí déle odpoledne s plným bříškem. Tak do tří.
Což mi umožnilo posunout i večerní koupání a usínání a tím i to pravidelnější ranní probuzování.
Vše se srovnalo do klidu. I stolička je pravidelná. Když jsme s příkrmy začínali, vykadil se vždy po pěti dnech. Postupně se to upravilo a začíná mít stoličku i třikrát denně.
Jen nevím jestli je v pohodě, že půlroční mimčo dělá do plínek šišky a ne kaši.
Ale ovoce papá, olej do zeleninky taky přidávám, tak si myslím, že je vše OK.
Samozřejmě , že jsem nelenila a pročetla si v databázi otázek i v on-line poradně rady na naši další potíž – častá noční kojení.
Naše paní doktorka nám sice doporučila vyčkat konce 8 měsíce, že se to zlepší, že teď dohání v noci kojení které mu ubylo ve dne na úkor příkrmů. Že musí stále vypít až půl litru mlíčka denně.
Ale jak jsem si četla na Vašich stránkách, tak jsem musela uznat, že Romanek si začíná opravdu ze mě dělat živý dudík.
Zkoušela jsem tedy Vaše rady – nepřiložit hned po probuzení k prsu, dát dudík, pohladit, podržet za ručku, atd.
Z večera nám to nepomáhá. To má asi opravdu hlad. Budí se po 2 a 2,5 hodinách a jen dudlík nezabírá. Nahltá se mlíčka (slyším jak polyká) a v klidu usne.
Ale pak, při dalších probuzeních, kolem půlnoci až asi do 4 až 5 rána, nepotřebuje Romanek pít, jen se vzbudí (sice stále co 1,5 až 2 hodiny) , ale stačí dát dudlík, pohladit ….
Kolem té 4 až 5 hodiny se nebaští a spí do sedmé ráno.
Na závěr mi jen zbývá dodat, že doufám, že to není vše jen přechodný stav a že to pěkné papání, kadění a spinkání Romankovi vydrží.
Ještě jsem Vám neprozradila naše míry: při narození 3,550kg a 50cm., v půl roce 7,83kg a 68cm.
Ještě jednou Vám děkuji a přeji více nás spokojených maminek.
A teď ještě pár dotazů:
Jak dlouho mohu mít zmražené příkrmy v mrazničce?
Co jsou tabulky příkrmů?
Ráda bych začala jednou týdně dojíždět na 2-3 hodiny na cvičení. Můžu Romankovi dávat náhradou za mé kojení nějaké umělé mléko a jaké?
Předem děkuji za Vaší odpověď.
Tímto se určitě neloučím na dlouho a Vaše stránky plné skvělých rad budu dále využívat.


Odpověď: Dobrý den, moc ráda slyším takové skvělé zprávy. :-) Jen tak dále.
Tuhží stolice je po zavedení příkrmů zcela běžná, může se to ještě časem upravit, trávící systém se stále bude přizpůsobovat novým potravinám.
Příkrmy v mrazničce bych nenechala déle než 3 měsíce. Tabulky příkrmů Vám mohu zaslat na email, pokud chcete, napište mi email a pošlu Vám je.
K Vašemu dotazu týkajícího se cvičení na 2-3 h. Snažte se to udělat tak, ať se bez UM obejdete, je to jen chvilka. Nakojte prcka před odchodem a pak při příchodu. A když dostane hlad dříve, tak může ten, kdo hlídá dát třeba banán či jiný příkrm. Je už zbytečné dávat UM. Navíc byste musela koupit celou krabici, má po otevření omezenou trvanlivost a Vy byste ho moc nevyužila - je to dost drahá a ve Vašem případě zbytečná investice. Jinak ale pokud byste na tom trvala, tak je jedno jaké pokračovací UM zvolíte, nemusí to být nic speciálního.
Také Vám přeji, ať to Vašemu prckovi dlouho vydrží a pěkně baští, spí a kadí. :-) Bohužel Vám to zaručit vůbec nemůžu, děti se strašně pořád mění a za měsíc může být situace úplně jiná. Mé dítě bylo do roku věku dobrý jedlík, ale pak se to změnilo...a nyní jí velmi, velmi špatně. Takže se opravdu dokáži dobře vcítit do maminek, které se také zoufale snaží dítě nakrmit. Ale před plným talířem ještě nikdo hlady neumřel, jak kdysi řekla velmi trefně jedna maminka. :-) Svatá pravda - mé dítě prospívá i přesto, že podle mne a toho, co sní by měl vlastně umřít hladem. :-))

Autor
-
Odmítání příkrmů
09. 01. 2007 19:03:43
ID otázky: 29646

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit