on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

S.O.S. - dcerka odmítá být u prsu

Dotaz: Ahoj Jiřinko, nejdřív Tobě i Tvé rodině popřeju vše nej do dalšího roku.Tak!Mám holčičku skoro 2,5 měsíce.Prospívá pěkně.S kojením jsme měly trápení tak torchu od začátku - měla žloutenku a usínala u toho, pak přešla žloutenka, ale dcera pila velmi často po malých dávkách - spíš celý den jen pocucávala - takže mi visela u prsa 24 hodin denně.Navíc je to nespavec - přes den spí jen v kočárku a po nočním kojení jsem jí třeba už do rána ani neuspala.Při tom jejím pocucávání vůbec neznám pocit vypitého prsu ani jsem nikdy neměla 2h spokojené dítě.A ani nepoznám jestli je najedená.Minulé úterý se kojení stalo bojem!Dcera vydržela pít třeba jen minutu či dvě, pak spustila řev jak tur a už se nedala ani přiložit.Od toho úterka se doba sání ještě víc zkrátila, dcerka je ještě nespokojenější než dřív a kojení jsme doháněly hlavně v noci - budila jsem ji.Ale včera se to vystupňovalo tak, že brečí už když prso vidí a od probuzení v kočárku z venku o půl třetí odp. jsme jí dokázali s manželem uspak až v pět hodin ráno - celou tu dobu se mi nepodařlio jí přiložit, ona se nechala uhoupat třeba na deset minutek, ale ani v rozespalosti se nenechala přiloži.Mléko jsem odstříkala, ale stříkačkou a lžičkou to plive, po prstu se dáví.Ze zoufalství jsme zkusili 1x o půlnoci i lahvičku - vypila 50ml.Dnes se mi naštěstí několikrát podařilo, aby se trochu napila, ale vždy jen v polospánku a max.2 minuty.Navíc ode mě chytila rýmu kašel.A já mám strach z dehydratace.Nemůže být přeci bez tekutin!Jěště bych asi měla dodat, že mléko mi teče až moc dobře, mám ho určitě dost, kojíme v klidu a kůže na kůži jí je fuk.Stolici dřív měla jednou za dva až tři dny - žlutozelenou, posledních pár dní 2x denně - většinou vyloženě španát.Nevím, jestli jsem uvedla všechno důležité, jestli ne, napravím to.Děkuji za odpověď.Lucka.

Odpověď: Ve Vaší situaci je každá rada drahá. Je velká škoda, že jste od začátku nezavedli nějaký kojící režim a že se dcerka nenaučila pořádně napít a prso různě nepodudlávat. S tím už půjde nyní těžké něco dělat, ale šance stále je, do 3-4 měsíců věku je možné ještě režim trochu upravit.
To, že nyní prso různě odmítá a bojuje se nazývá bojkot kojení. Může mít mnoho různých příčin. I v tomto věku už mohou růst zoubky, ale pokud je dcerka nachlazená, tak to často dětem při kojení hodně vadí, nemohou dýchat a spojí si tento nepříjemný pocit s kojením. Ta zelená stolička ukazuje právě na nějaký boj s bacily či infekcí, který v tělíčku dítěte probíhá. Určitě zajděte v úterý k lékaři, pokud by se stav zhoršil, přidaly se horečky atd., tak i na pohotovost.
Takže to bych osobně viděla jako důvod, že dcerka nyní u prsa bojuje. Neexistuje příliš co poradit, musíte vytrvat a snažit se být v klidu. Bojkot přejde a zase bude vše v pořádku. Snažte se to dcerce opravdu zjednodušit, dejte jí do zvýšenější polohy, aby se jí lépe dýchalo, i při kojení hlavičku výše, hodně odsávejte hleny a dejte sirupek na odkašlávání. Nenuťte násilím, raději nabízejte opravdu, když je ospalá. Vím, jak je to těžké, ale vytrvejte. Pokud nebude zbytí, tak holt mléko odstříkávejte. Zkuste ještě nějaký kalíšek, protože lahvička právě v období bojkotu může dítě snadněji odstavit. Ale pokud nebude zbytí, tak je samozřejmě důležité, aby dcerka nějaké tekutiny měla. Podívejte se ještě do Databáze otázek a odpovědí - je tam sekce o Odmítání a bojkotu kojení.
Přeji pevné nervy a hlavně ať se dcerka brzy vrátí bez problémů k prsu.
Přeji Vám také vše nejlepší do Nového roku, hlavně pevné zdraví celé rodině.

Dotaz: Ahoj Jiřinko, před pár dny jsem zde psala dotaz, ohledně mojí holčičky, která v bdělém stavu naprosto odmítá prso.Stav se nelepší, malá má méňe počůrané plenky než dřív a stále se mi nedaří MM dokrmovat.Něco mě napadlo (prosím neťukej si na čelo, já už vymýšlím ze zoufalství lecos).Malá docela ráda baští sirup na kašel i kapičky na prdy, ale když jí dám MM vyplivne to.Nemůže to být hustotou?Co kdybych lí to odstříkané mlíčko, kterým jí chci lžičkou nakrmit, malinko přihustila Nutritonem?Nechci to zkoušet bez konzultace s Tebou.Děkuji.

Odpověď: Lucko, vyzkoušej to, klidně, cokoliv, aby jsi do ní něco dostala. Ale vzhledem k tomu, že má málo tekutin, tak bude mít problémy se stolicí, bude hodně tuhá a těžko jí vytlačí. Moc držím pěsti, ať holčička začne normálně pít. V této situaci musí jít nějaké kojení stranou, klidně zkuste lahev, zdraví dítěte je důležitější než záchrana kojení, takže pokud se situace nezlepší, tak udělej cokoliv, aby pila. Myslím na Vás.

Dotaz: Ahoj jiřinko, děkuji Ti za Tvé rady a pochopoení.Dnes Ti napíšu , jak na tom jsme.Malá pořád přibývá dobře, tak dehydratace jí snad nehrozí.Byla u nás na návštěvě laktační poradkyně.Malou se v bdělém stavu k prsu přiložit nezdařilo a v polospánku vypila jen 20ml.Mám doma zapůjčenou váhu, takže si budu moci udělat i součet, kolik vypije za celý den.P.poradkyně si myslí, že má malá jen přehozený režim.V noci kojíme po 2-3 hodinách a to jí asi stačí, když pěkně prospívá.Já bych to samozřejmě ráda otočila zpět, ale nevím jak.Taky nechápu, co jí na mě tak najednou vadí, že to prso prostě nechce (nechce ani lahvičku ).Mě to kojení v noci ani moc nevadí.Ale myslím, že by přece jen měla ve dna taky pít.Spokojená moc není, tak asi hládek má.I v kočárku se jí teď usíná hůř, než když pila dobře.

Odpověď: Lucie, ono je to hrozně těžké nemít převrácený režim, když dcerka přes den prso nechce...důležitější je, aby pěkně pila a až potom řešit režim. Režim se dá potom zase zpět pomalu vrátit, prostě nenechat dítě přes den dlouho spát, kojit častěji přes den a v noci pauzy natahovat. Důležité je, že holčička přibývá, prospívá, to je moc dobře.
Musíte hledat cestu, jak jí to prso udělat přes den zase sympatické. Zkuste to s tou dekou, pod kterou budete obě schované, zkus třeba úplně jinou třeba nemožnou polohu, udělat z toho i třeba trochu hru, když bude potřeba. Věřím, že vše se zase v dobré obrátí, zkus také věřit. Hlavně buď naprosto v klidu, tvé dítě nestrádá. Nesmíš k tomu dennímu kojení přistupovat se strachem a obavou, že určitě zase bude chtít. Potom nejsi spokojená, uvolněná a mléko dcerce může špatně téct. Takže hlavně klid, pohodlná poloha, prsa nahřát, nachystat ke stolku teplý čaj a v klidu a pohodě to zkoušet. Určitě se to podaří. Držím pěsti.

Info od maminy: Ahoj Jřinko,tak jsme ten bojkot přežily.Sice trval 9 dní a já myslela, že už to neskončí (ve skříňce mám koupenej Sunar - díky bohu nenačatej , ale včera jsme začaly zase bumbat.Sice málo, ale přece.Malé je 2,5 mnsíce a nějak se nemůžeme dostat přes 60 ml.Snad se to ještě zvedne.Teď kojíme přes den tak po hodině nebo po půl (to ale vypije třeba jen 30 ml), ale i tak jsem ráda.Doufám, že se to brzy srovná.Tobě moc děkujeme za rady a pochopení ve chvílích, kdy jsme byly s kojením opravdu na dně. Zapomněla jsem napsat, že už i slušně čůráme a v plínkách máme zase míchaný vajíčka.

Autor
-
ID otázky: 29562

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit