on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Příkrmy - kdy špenát, polévky, jak s kukuřicí, nějaká kniha o příkrmech

Dotaz: Milá Jiři,
v prvé řadě srdečně gratuluji k těhotenství, není to tak dávno co jsi na Rodině posmutněla psala že se nedaří :-)
Za druhé bych jenom chtěla k dotazu paní Michaely ohledně SBB poznamenat, že i mně toto trápilo, zkoušela jsem všechno možné i nemožné, ale opravdu všechno pominulo třetím měsícem. Malému je už sedm měsíců, je vskutku náruživý kojenec a jak ho tak pozoruju tak mi bude na prsu viset ještě hodně dlouho :-))
Kojení je fakt super věc, nechápu maminy které dítě odstaví i ve dvou měsících, protože je pro ně pohodlnější dát UM. Fakt nechápu.
A nedá mi to abych ti Jiři nepoděkovala, protože nebýt tvých rad na tenkrát ještě Rodině, asi bych to taky vzdala. Děkuji. Taky není špatný nápad dětské dr. ke které chodíme - když je poradna pouští maminkám dvd o kojení, které dostala na semináři. Takových informací není nikdy dost.
No ale teď k mému dotazu - malý má sedm měsíců a přikrmujeme. Už máme odzkoušené brambory, mrkev, cuketu, dýni, brokolici, červenou řepu, kuřecí maso, jablíčko, banán a sedmizrnná kaše od Nestlé.
Zatím jsem si netroufla na špenát - někdo říká jo, někdo ne. Dětská dr. mi řekla ať do něho dám mlíko nebo smetanu... zvláštní názor. Taky nevím jak postupovat třeba s rýží nebo kukuřicí?Taky zkoušet pár dnů? Kdy se dávají polívky? Jako odpolední přesnídávku bych už chtěl přidat něco dalšího, ale není sezóna, můžeš mi doporučit nějaké kupné? Mám obavy aby nebyly zbytečně doslazované.
Jsem s tím přikrmováním taková nejistá, nevíš o nějaké knížce kde jsou třeba i recepty?
Zatím děkuji, Majka.

Odpověď: Majko, moc děkuji za gratulaci. :-)
A jsem moc ráda, že jsi to nevzdala a tak krásně jste se prokojili až tady. :-)
Co se týče špenátu - je na místě opatrnost, vzhledem k tomu, jak lehko pojímá dusičnany z okolí, ale občas ho dát - proč ne? Nejlépe jenom trochu, třeba v kombinaci s bramborem a kuřecím masem. MM do něj dát můžeš, smetanu ne, tu používat až po roce věku.
Rýže se bát nemusíš, tu můžeš používat bez obav, kukuřici zkoušet jako ostatní zeleninku, hodně dětí ji špatně tráví - zůstavají pak ve stolici celé kousky. Ale není to zase na škodu. :-) Alespoň to zpestří chuť, když už to jen tak projde zažívacím traktem. :-)
Polívky můžeš klidně dávat hned, prostě normální kuřecí či zeleninový vývar, se zeleninkou a masíčkem, řidší či hustší. Pokud máš na mysli kombinaci polévka+hlavní jídlo, tak to spíše až po roce, přeci jen by toho bylo na ty drobky asi hodně najednou.
S ovocných přesnidávek můžeš jakékoliv, Hipp, Hamé - mrkni do Odkazů, tam jsou odkazy snad na všechny výrobce přesnidávek a tam si jejich sortiment prohlédni. :-) A potom přímo v obchodě prostě vyber podle složení, někde skutečně je cukr přidán, ale ve většině ne.
Knížek se dá koupit hodně, třeba Výživa kojenců od MUDr. Gregory a MUDr. Paulové, tam jsou i nějaké receptíky. To je moc dobrá kniha.
Přeji ti krásné vánoční svátky.

Autor
-
Příkrmy - co a kdy se může
15. 12. 2006 20:51:38
ID otázky: 29500

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit