on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Časté kojení u 5týdenního dítěte

Dotaz: Dobrý den, mám pětitýdenního chlapečka (po porodu vážil 4kg, teď 4,5kg, přes 54cm), od porodu kojím každou hodinu a půl až dvě hodiny, ve dne i v noci a to počítáno od začátku kojení, tzn., že třeba už hodinu po skončení kojení brečí hlady, kojím půl hodiny z obou prsů. Přírůstek ve 4 týdnech byl pouze 100g/týden, v posledním týdnu se zlepšil-přibral 290g. Nemůžu se ale zbavit pocitu, že mám málo mléka, nebo málo kvalitní, když má stále hlad. Co si o tom myslíte? Kromě toho už jsem opravdu moc unavená, malý je velmi nespavé dítě, přes den spí pouze 3x půl hodiny a v noci pouze po dvou hodinách v kuse. Je normální, že tak málo spí? Neměla bych mezi krmeními dodržovat nějaké delší intervaly?

Odpověď: Dobrý den, kojené dítě přibývá ve skocích, takže je normální, že jeden týden přibere méně a druhý více. Myslím, že u Vás je přírůstek v pořádku. Pokud máte správnou techniku kojení a dítě může dobře sát, tak děti přibývají. Něco jako slabé mléko neexistuje, každé mléko je šité na míru pro konkrétní dítě. Zkuste natáhnout ty intervaly na 2 h, kojte z obou prsou jako dosud, několikrát je vystřídejte, dokud dítě nebude syté. Pokud je technika kojení v pořádku (můžete si ji nechat zkontrolovat laktační poradkyní), tak při Vaší frekvenci kojení je zcela vyloučené, aby jste měla málo mléka, i ten přírůstek posledního týdne byl krásný, takže dítě by hlad mít nemělo. Před kojením si prsa nahřejte, při kojení pijte teplý nápoj, mlíčko dítěti lépe poteče.
S tím nespáním moc neporadím, každé dítě je prostě jiné. Ale pokud Vás to trochu uklidní, tak tohle se mění v průběhu času, za týden může prcek naopak prospat celé dny. Vy prostě spěte taky, kdykoliv spí dítě, není důležité, aby bylo uklizeno a navařeno, Vy musíte být co nejvíce odpočinutá a schopná pečovat o prcka. To je nyní Váš hlavní úkol. Čím více budete unavená, stresovaná, tak tím je to pro tvorbu mléka horší - takže i na to myslete. Vydržte, začátky jsou těžké. Ale klidně si nechte tu techniku zkontrolovat, ať máte jistotu, že v tomhle směru je vše v pořádku.

Autor
-
ID otázky: 29451

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit