on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Jak pokračovat s příkrmy u 8 měsíční dcery, která málo přibývá?

dotaz: Ráda bych se s Vámi poradila o dalším postupu s příkrmy. Asi Vám ale nejdřív musím vysvětlit situaci, což bude možná trošku delší. Moje dcerka má 8 měsíců a pár dnů, v 6 měsících měla 7170g, v 7 měsících 7570g, v 8 měsících 7720 g a těd cca za 10 dní (ale jen dle naší váhy,
ostatní vážení je u Dr.) nepřibrala vůbec. Do 6,5 měsíce jsem výhadně kojila, nyní máme již tři příkrmy. V noci a ráno kojím, dopoledne sní asi 100 g přesnídávky + pár piškotů a dokojím, na oběd dle situace 150-200g zeleninky, odpoledne kojím, navečer dostane kaši (cca 10 dnů) - tu ale moc nechce, sní tak max. 100 ml a to je úspěch, pak dokojím, kojím ještě cca kolem osmé před spaním a jednou v noci.

Poslední dobou se mi ale zdá, že mléka ubývá, posledně z jednoho prsa pila večer v osm a pak až v osm ráno a v prsu sice mléko bylo, ale jindy bych ho měla nalité k prasknutí, kdežto nyní ne. Jenže se mi k tomu "přidružil další
problém". Před třemi dny jsem dostala poprvé od porodu menstruaci, velmi silnou, úbytek mléka se projevil ale už cca 2-3 dny před tím.

Navíc dcerka nechce nic pít, ředěné šťávy nebo čaje ji neoslovili, občas si dá jen vodu, úspěch je 100 ml za den, a to je velmi výjimečně.

Co se týče pohybu, dcerka lozí jako drak, v postýlce se pořád staví, je tedy dost aktivní.

Nevím, co dělám špatně, že se nám tak nedaří s přibýváním.

Kaši ji dělám do UM, zkoušela jsem nejdřív hypoalerg. (kvůli možné alergii), to ale nechtěla, takže nyní do normálního UM (naštěstí to vypadá, že ho snáší). Zkoušeli jsme zatím rýžovou, ochucenou i neochucenou.

Myslíte, že ji mám zkusit dát i UM do flašky, zatím jsem to nezkoušela a dcerku lahvičku nezná, pití zkouším dávat do avent hrnečku.

Případně přidat již další příkrm, i když s kaší jsme začali nedávno? Vyzkoušet už jogurt? Mohla byste mi prosím nějak poradit?

odpověď: Přečetla jsem si Váš postup několikrát a neshledávám v něm žádnou chybu, děláte to perfektně. Pokračujte v tom, co děláte. Můžete zvýšit množství zeleninky na 200-250 g, s jogurtem už můžete také začít. Další tipy najdete v tabulkách, které Vám posílám. To, že dcerka nyní pomaleji přibývá může být způsobena právě aktivitou, kterou mají nyní děti opravdu velkou. Netrápila bych se tím zbytečně.
Kojte tak, jako dosud, nemusíte se bát, že byste snad o mléko přišla, kojení je v tomto obodobí naopak těžké zastavit, takže žádné strachy. Dočasné snížení množství mléka v důsledku hormonálních změn, které v období menstruace probíhají je normální. Laktaci můžete podpořit, když několikrát za den mlíčko zkusíte odstříkat a když při kojení nabídnete vždy obě prsa. Jinak ale vše děláte výborně.
Rozhodně nedávejte UM, je to zcela zbytečné a velmi rychle byste skončila s kojením. Spíše přidejte příkrmy. Najdete jistě kašičku, která jí bude chutnat a budete jí moci dát více (okolo 200-250 g).
Co se týče toho pití, tak to děláte dobře, 100 ml je rozhodně úspěch takto na začátek. Pokračujte v nabízení různých druhů tekutin a různými způsoby -hrníčky, s pítky, bez pítek...jistě najdete mnohé tipy na mých stránkách - Databáze otázek a odpovědí - Tekutiny a příkrmy.

Děláte vše výborně, vytrvejte v tom. Děti v tomto věku přibývají již pomaleji, 250-300 g měsíčně je dostatečný přírůstek, někdy může být i menší.

Autor
-
Příkrmy - co a kdy se může
01. 12. 2006 15:56:41
ID otázky: 29427

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit