on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Časté kojení u 6 týdenního dítěte

Dotaz: Dobrý den Jiřinko, mám dotaz ohledně častého kojení.Moje dcera -dnes přesně 6 týdnů- je plně kojena a velmi velmi dobře prospívá.Intervaly mezi kojením však někdy téměř neexistují.Když jí nešoupnu do kočárku, kde většinou usne (pokud kočárek jede), nevydrží mi ani půl hodinky a znovu pláče.Po té půlhodince ji přiložím, ale příliš se nenapije, začne to flákat(chytne si pouze bradavku bez dvorce nebo jen dudlá, nebo špatně otvírá pusinku, když jí chci přiložit....) ale když jí nakonec prs vezmu, začne třeba ihned plakat a hledat i když jí třeba chovám, chodím s ní, houpu atd...Tak to máme již od příchodu z porodnice, doufala jsem, že se to bude s blížícím se šetstinedělím trochu upravovat, ale ono se nic nemění.Ještě bych asi měla napsat, že mléka mám dostatek.

Odpověď: Pokud děťátko tak skvěle prospívá, tak důvod pro to, proč chce tak často být u prsu je jediný - prostě sloužíte jako živý dudlík. :-) Takže rozhodně by přestávky mezi kojením měly být minimálně 1,5 h a dítě zabavte jinak, ne prsem. Prso by mělo být až poslední volba, ne první. Dcerka hlad mít nebude, to se nebojte! Snažte se zavčasu zavést nějaký režim, protože jako živý dudlík můžete sloužit velmi, velmi dlouho, je to zlozvyk, který se špatně odnaučuje. Prso by mělo být především a nejlépe výlučně k jídlu, na uklidnění by měla sloužit Vaše náruč. Takže u prsu nechávat jen dokud dítě aktivně saje a polyká, jakmile dudlá, žužlá, žmoulá, chce se u prsu uspávat, uklidňovat - tak to skutečně není nutné. Přeji pevné nervy - vyplatí se to, jinak je to na zbláznění a Vaše dítě potřebuje spokojenou, klidnou a odpočatou mámu. Klidně už nyní můžete zkusit dudlík - lepší gumový než živý (pokud ovšem budete mít pocit, že to kazí techniku kojení, tak opatrně) - v tomto věku už by to neměl být problém. Hodně štěstí!

Dotaz: Opět dobrý den, Barču se tedy snažíme zabavit, ale ty přestávky mezi kojením zpravidla propláče.Kojení se nám teď spíš zhoršilo, už nesaje ani ty 4 minuty, co předtím.Buď jenom dudlá nebo usíná - možná je utahaná z toho pláč předtím.Pro ostatní maminky jsou chvilky kojení ty nejhezčí z celého dne a u nás je tomu naopak...Každé kojení je boj, Barča se pustí a hned v tu samou vteřinou mlátí hlavičkou a hledá, nemůže se přisát a já i když vím, že se to nemá, jí s tím prsem honím, aby si alespoň cucla.Mě to připadá, jakoby pila dokud mléko teče přetlakem téměř samo a když přijde okamžik, kdy je třeba sát, tak to vzdá.Mám pocit, že všechno dělá dobře, ale nesaje u toho...Už nevím, co s tím.Občas jí před a po kojení zvážím a je to bída.Pře spaním mi jednou vypila 30ml, myslím, že to je tedy dost málo.
Ještě bych se ráda zeptala jaké má výhody kojení ve vaně?

Odpověď: Dobrý den, pokud si vzpomínám, tak jste psala, že dcerka prospívá výborně, že? Takže jí kojení stačí. Váš úkol je, aby se celé kojení co nejvíce zklidnilo - zkuste kojit dítě jen v pleně, Vy do půl těla nahá - děti uklidňuje konkakt kůži na kůži (proto i to kojení ve vaně). Přikryjte se dekou, kojte někde v klidu, tichu, tmavší místnosti - žádný zbytečný hluk, vyrušování, televize atd. I Vy se pokuste hodně zklidnit, teplý nápoj pijte při kojení, prsa před kojením nahřejte. Když budete klidná Vy, bude i dítě klidné a mléko poteče dobře.
S tím zaváděním režimu zkuste ještě vydržet, nemůžete přece být otrokem svého dítěte a kojit každou půl hodinu! Ty přestávky by skutečně měly být alespoň tu 1,5 h, to je jinak na zbláznění. Přeji Vám pevné nervy a hodně síly.

Info od maminy: Ahoj Jiřinko, tak se musíme pochlubit, jak to zvládáme.Přestávky mezi kojením jsem musela natáhnout až na 2,5 hodiny, protože za kratší dobu ještě malá pořádně nepila.Takže teď jí to prso prostě dřív nedám a ona pije kolem 100ml na kojení.Myslím, že je to pořád málo, na to, že má 5 kg, ale přibývá dobře, tak co..Čím dál míň času mezi kojením propláčeme a čím dál víc ho prokoukáme, proklábosíme a prousmíváme, někdy i v postýlce nebo v lehátku (dříve jen v náručí).Až to budeme zvládat v pohodě, začneme pracovat na večerním usínání v postýlce, takže stejně je pořád, co pilovat.Vám Jiřinko děkujeme a přejeme pěkné klidné a radostné svátky a celý příští rok.....Markéta a Baruška!

Odpověď: Tak to jsou skvělé zprávy, mám z Vás radost. 100 ml na jedno kojení je dost, 5 kg dítě by mělo za den vypít okolo 800-
850 ml mléka denně, takže pokud kojíte 8x denně, tak to je v klidu. A dítě nevažte, pokud prospívá, tak Vás to bude jedině stresovat. Dítě jednou pije méně, jednou více. Přeji Vám, ať se daří i nadále!

Autor
-
ID otázky: 29425

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit