on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

14 denní dítě stále u prsu

Dotaz: Ahoj Jiřinko, pročetla jsem skoro celé tvoje stránky, přečetla jsem článků a kapitol v knížce, v porodnici vyslechla o kojení leccos, ale pořád z toho nejsem moudrá.
Mám 14 denní holčičku. Od odchodu z porodnice nevím jak přibírá, ale hlad má podle mého pořádný. Někdy pije jen 5 minut (stačí jí to?) někdy u prsa vydrží 20 minut (ale nemám pocit, že celou dobu pije, pak už jen dudlá). Jsem její žiý dudlík. Držím se toho, když zabrečí, první vyzkoušet, jestli má hlad. Ale mám pocit, že podle jejích projevů má hlad pořád nebo lépe řečeno, když se vzbudí, tak pouze hlady. Hned začne hledat bradavku a když to trvá déle, tak si saje prsíčky a ručičky. Tak jí přiložím, ona pak pije třeba 5 minut, usne, budím ji, na to nereaguje, dumlá a dumlá, tak bradavku vytáhnu, nechám ji odříhnout, to se mi také pokaždé nezdaří (vadí to?, že pokaždé neříhne?). Tím jak jí změním polohu jí vzbudím a zase vyžaduje prso.
Tak a teď "babo" raď. Ty tu holkám radíš, aby nebyly dudlíkem pro prcka, ale mě prostě nic jiného nezbývá. Nic jiného na ní neplatí.
Radíš, aby nechaly dítě u prsa maximálne 45 minut. A co já. Je tam třeba 5 minut, pak chvíli mimo, začne vyžadovat znovu, tak 10 minut, a tak pořád dokola i několik hodin. Příště si třeba pije 15 minut a má dost, usne a je to dobrý. Vím že někdy třeba nemá hlad, že si chce jen podumlat. Ale prst nezabírá, konejšení nezabírá, tak co jiného než bradavka? Ne že by sání mého prstu odmítala. Spíš je schopná ho sát bůh ví jak dlouho a přitom má oči otevřené dokořán. Takže co s ní, když spát nechce

Kojím špatně? Snad ne. Já žádné problémy nemám a vzhledem k tomu, že jsem "začátečník" tak ani nepoznám, jestli je ten špunt správně přisátý. Ale v porodnici říkali, že dobrý, pediatrička, když přišla na první návštěvu na mě jen mrkla a řekla, že dobrý. Jak to poznám já. Když malou vidím, řekla bych že je, ale nemusí to tak být a pak se jí třeba špatně pije.
Já prostě nevím. Jsem z toho vedle. Píšeš tu jiné zmatené mamině, že se to upraví. No jo, ale jak tedy postupovat do té doby, než se to upraví. A jak se nestat dudlíkem než se to upraví. Prostě jsem z toho vedle. Mám pocit, že všechny rady a všechny tabulky jsou zcela mimo naší princezny. Prostě nic na ní neplatí, jede si po svém a já z toho mám velkou hlavu. Díky moc za vyslechnutí (přečtení) a případně i za odpověď.


Odpověď: Karolíno, neděláš špatně nic, no, možná jen to, že zbytečně moc o tom kojení přemýšlíš a hledáš, kde by mohl být problém. :-) Ale to je pochopitelné, já dělala úplně to samé.
Novorozené dítě potřebuje k nasycení minimálně 15-20 minut, rozhodně mu nestačí 5 minut. Když je u prsu neustále, tak si zvykne na to, že prso není jen k jídlu a může jen dudlat a dudlat a pořádně se ani nenají. Tvé dítě má silnou potřebu sání a tu uspokojuje u prsu. Dítě má potřebu sání nutritivního (kdy saje proto, aby se najedlo) a nenutritivního (kdy saje jen pro samotnou potřebu něco sát).
Takže to chce začít pomaličku dělat režim. Je potřeba, aby se dítě pořádně nabaštilo, účinně sálo. Musí být co nejblíže matky, ne jen otočenou hlavičku, ale pěkně přitisknuté bříško na bříško. Bradavka a velká část dvorce se vkládá do pusinky až po řádném otevření pusinky dítěte - žádné živelné přisávání. Správně přisaté dítě nesrká, nevtahuje tváře, nehýbe se tkáň prsu před nosíkem dítěte, dítě má rtíky obemknuté okolo dvorce, nejsou vtáhlé dovnitř, je vidět, jak jazyk vlnovitě masíruje sinusy umístěné pod dvorcem. Dítě vždy otevře více ústa, pak je trochu stáhne a polkne. Musí být slyšet časté polykání - tehdy dítě saje účinně a dobře. Pokud jen dudlá a dudlá a občas polkne, tak je načase přehodit ho k druhému prsu a pokud i tam bude jen dudlat, tak nemá smysl, aby bylo dítě u prsu - ale těch 15 minut minimálně to být musí. Novorozenec je ještě moc malý, aby se stihl rychleji dobře napít. Přestávka do dalšího kojení by měla být alespoň 1,5 h - pokud se prcek dobře nabaštil - dost dlouho účinně sál, tak hlad jistě nemá a chce jen dudlat. A to může dudlat i tvůj prst (alespoň chvíli, s dudlíkem doporučuji počkat alespoň do měsíce věku) a hlavně nedávat stále k prsu. Je chybou domnívat se, že dítě má 24 h jen hlad a vše řešit prsem.
Karolíno, časem se sžijete, neboj se. Dbej na to, aby se dcerka pořádně najedla a ne aby trávila u prsu celý den a jen občas si cucla mléka. To také může vést k tomu, že dítě nebude dobře prospívat, protože si zvykne na málo a bude u prsu vyžadovat hlavně uspokojování sacího reflexu a ne hladu.
Odříhnout si dítě pokaždé nemusí, jak jsem psala níže, tak zkoušet max. 15 minut, poté dát do postýlky na bok.

Autor
-
ID otázky: 29373

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit