on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

8 měsíční dítě odmítá příkrmy i mléko a tekutiny

7. 11. 2006
Dotaz: Mám 8 měs. holčičku (23.11.06) bude mít 9měs.,kt. mi odmítá jídlo a navíc odmítá mlíčko. Vyzkoušela jsem už 5 druhů značek mlíčka a kaší jak mléčných, nemléčných, špaldova. Vždy po 3-5 lžičkách nastane pláč a nebo jídlo drží v puse. Ať ji dávám jídlo časteji, nebo s 3 a vícehodinovým intervalem výsledek je stejný.
V 7 měsících prodělala angínu a byla na ATB Augmentin, na konci měsíce dostala moučnivku a afty v takové míře, že jsme skončili na Fifejdách na dětském a dostávala výživu infuzí. Předtím sice papala málo, ale okolo 100ml na každé jídlo snědla. Po hospitalizaci je to katastrofa. Sní 3 lžičky a pak pláč nebo jídlo má v pusině. Už jsem celkem zoufalá, abych do ní pár lžiček něčeho dostala jídlo trvá i hodinu.
Zatím prospívala, takže dr. nic neřeší, ale já si myslím, že je to tím, až usne dávám ji vypít sunar ve spánku(dopoledne a odpoledne). Mám odskoušeno, že když pije ve spánku nebo ne, vždy sní pár lžiček.
Změnila jsem místo krmení, styl krmení, dávala hračky, nedávala, povídala, zpívala, dokonce i zlobila, nic nepomáhá. Když porovnám porce před nemocí a po nemoci, chce se mi plakat. Jedla určitě jednou tolik. Taky po nemoci kdyyž zhubla dr. říkal, že to rychle nabere, ale ona mi začala s těmi 3 lžičkami a dost. Trvalo to 4 dny, pak se to prolomilo a bylo to o chloupek lepší asi 1 týden(taky jsem zpozorovala ,že vyrostl zub) a nyní se taková nechuť zase vrátila. Je možné ab to dělali zoubky?
Jináč váhově na tom není nejhůře má nyní 8,6
Příklad jídelníčku: nad ránem když je dobře a neprobudím ji, vypije 90ml sunaru, okolo půl 9h 1/2 jogurtu, ve 12h.asi 70ml masozel. příkrmu, odpol. včera pár lžiček přesnidávky a večer okolo 70ml zeleniny(kaši do ni nedostanu vůbec). V noci je neklidná stuká ze spaní, když se probudí neusne po čaji, mlíko za bděla nepije, tak ji dám pár lžiček jogurtu někdy sní celý. Jen podotýkám všechno co sní trvá věčnost a už mi u toho začíná plakat.

Dneska ráno ji vrčelo v bříšku, nabídla jsem sunar-bez úspěchu, měla jsem vytáhlý jogurt na kuch. lince, šla jsem s ní v náručí, jestli nějak na něj zareaguje, okolo stálo spoustu věcí, Melanka šáhla po jogurtu, ale snědla 3 lžičky a pláč toho 1/2 jog. snědla jen s námahou dostavala hodinu.pak požmoulala tmavý kousek chlebíku a držela v puse.
Kaše-mám dojem, že tam cítí mlíko a proto je odmítá.
budu moc ráda, když se k tomu vyjádříte.

Odpověď: Mrzí mne, že máte takové potíže s jídlem. Ale než napíšu nějaké rady, tak Vám nejdříve napíšu, jak se již několik měsíců stravuje můj 3 letý syn. Příklad: snídaně - 3 kousnutí do chleba + 150 ml mléka, svačina - pár piškotů, trocha přesnidávky, trocha sušenek, kousek sýra (ne tohle vše najednou, ale vždy jen něco), oběd - 3 lžičky oběda...., svačina - 1 mandarinka nebo třeba půl jablka, večeře sní nejvíce - většinou kaše 200 ml nebo velký jogurt, když dám chleba, tak půl krajíčku...Takže moc dobře vím, jak se cítíte...
U dětí se ty období různě mění. Jsou děti, které prostě mají pořád žravku, některé jí špatně pořád a jiné, jako to mé, tyhle období střídá...je to někdy opravdu zoufalé, když za celý den sní 1 suchou housku...
Základní věc, kterou musíte udělat je, že nebudete jídlo nutit, ale jen nabízet. Nesmíte dcerce jídlo znechutit, naopak jí musíte ukázat, že nic tak skvělého, jako dobrá bašta už prostě neexistuje. Myslím si, že dcerka má velký strach z bolesti. Afty byly velmi bolestivé a to na ní zanechalo následky v tom, že se nyní bojí mít něco v pusince, aby jí to zase nebolelo. Pokud jí zrovna roste zoubek, tak se zase bojí, že jí to bude bolet, když bude jíst.
Vím, jak se cítíte a že máte o své dítě strach. Váhu má zatím dobrou, má tedy z čeho vycházet. U plného talíře ještě nikdo hlady neumřel a některým dětem stačí na přibírání málo. Oprostěte se od myšlenky, že prostě musíte a musíte do ní něco vpravit, ona cítí Vaší nejistotu, obavy a to, že prostě chcete. Cítí tu vypjatou atmosféru a necítí se dobře. Vrací se jí nepříjemné pocity, které měla při aftech - také jste se o ní bála. Děti jsou velmi citlivé a toto cítí.
Váš úkol tedy je, aby jste se uklidnila, Vaše dítě hlady určitě neumře. Ona se potřebuje zbavit strachu z bolesti, kterou si spojila se svou pusinkou - ona se jídla bojí, bojí se, že jí zase bude pusinka bolet. Musí na tento svůj strach zapomenout, musíte úplně odvést pozornost někam jinam, z jídla by měla být zábava a radost (samozřejmě, že normálně nedoporučuji, aby jídlo byla zábava či hra, ale u Vás to bude nutné). Musíte přistupovat ke stravování svého dítěte pozitivně, ať je to jakkoliv těžké. Dcerka bude mít za chvilku 9 měsíců, to je čas, kdy se může začít s kousky. Sedněte si vždy ke stolu společně, uvařte si něco, co může i dcerka. Udělelejte zeleninku, hodně do měkka (brokolici růžičky, mrkvičku, hrášek, bramboru, květák), udělejte z toho na talíři nějaký obrázek, aby talíř vypadal vesele, lákavě. Nechte dcerku s jídlem si hrát, klidně ať se v tom přehrabuje a občas ochutná. Povzbuzujte jí a chvalte, ale ne přehnaně, aby si nemyslela, že se myslí zase jen na jídlo. Když v ní zlomíte ten strach, tak se dcerka zase rozjí a bude jíst ráda a cokoliv. Nabízejte jí vše možné z Vašeho talíře, vemte si jí na klín a společně se v jídle přehrabujte. Dejte jí do ručičky nějaké sušenky, kukuřičné křupky. Udělejte z jídla hru - přendávejte třeba křupky z jedné mističky do druhé a vždy jednu dejte do pusinky, dokud nebude mistička prázdná. Hlavně žádné stresy a nucení do jídla, to Vás nyní obě dvě brzdí. Ona se bojí, že jí něco bude bolet a Vy se bojíte, že bude mít hlad a zhubne. A taková atmosféra, samozřejmě, situaci jenom zhoršuje.
Jděte dcerce příkladem, teatrálně předvádějte, jaká je jídlo bašta, jak Vám i tatínkovi chutná, dejte si dcerku na klín a ať si sama vezme cokoliv. Jistě najdete něco, co má dcerka ráda a do toho se snažte dostat co nejvíce energie. Kupujte tučné jogurty a do nich zkuste něco přimíchat. Ale opravdu si myslím, že až zlomíte ten strach, který je ve Vás obou, uvolníte se a jídlo bude prostě běžnou součastí Vašich životů a ne středobodem, kterého se už dopředu obáváte, tak dcerka bude jíst mnohem lépe.

8. 11. 2006
dotaz: Nicméně se chci ještě zeptat, je možné, aby si Melanka už nyní vybírala jídla,kt. bude jíst? Jináč snídaně u nás dnes neproběhla o svačince nemluvím. Na oběd snědla asi 80ml zeleninky. Vzala jsem si ji na klín, dal ochutnat co jí a ona pak otvírala i pusinku, v ruce měla misku,kt jsem neustále musela zvedat. Už jsem to s klínem praktikovala u kaše, ale jak říkám 3 lžičky a dost. Tak nevím jestli ji to třeba nechutná. Taky ještě co bych ji měla dát na večeři, aby ji to dostatečně zasytilo a nebudila se v noci, když teda kaši nejí. Tento týden praktikuji zeleninu, ale je to bída a plakala u toho. Noční buzení bylo.
Možná ještě, jak odbourat to noční buzení na jídlo, jsem ráda za vše co sní, teda i v noci, ael přecež aby si nezvykla a nevyžadovala to i když bude starší. nějak mi přijde, že ona nemá hlad. Nabídnu nechce, taky mi přes den spí daleko více než obvykle, vždy si dávala tak 2x po 1/2 až 3/4 hod. a nyní spí i 2 hodiny dopol. a 1,5 hod. odpol. Trápí mě, že nemá doporučenou porci mléčných výrobků na den.Mám obavy, že nemá vše potřebné pro zdravý růst. Asi těch dotazů budu mít na tebe ještě více. Nějak to musím zvládnout. Nicméně, bolest z aft asi zanechala šrám a ted se k tomu přidává prořezávání zoubků. Když nad tím tak uvažuji, zapadá to do sebe.

odpověď: Samozřejmě, že děti si už nyní mohou vybírat, co jim chutná a co ne. A Vám teď nezbývá nic jiného, než jí vyhovět. Musí si jídlo oblíbit a když bude mít nějaké oblíbené, tak od toho se odpíchnete a zkusíte do toho míchat něco dalšího. Hlavně musí získat k jídlu ten pozitivní přístup a pak to půjde samo. Ten oběd se Vám povedl, jen tak dále! To je ta správná cesta. Noční buzení je spíše o zvyku než o hladu (i když u Vás by mohlo být nyní i o hladu). Vy jste ráda, když sní alespoň něco a to klidně i v noci. Až bude jíst lépe přes den, tak to postupně odbouráte a místo jídla v noci nabídnete vodu. To děti většinou odradí od dalších buzení. K večeři dejte cokoliv, cokoliv, co si dcerka dá. Není řečeno, že to musí být mléčná kaše. Klidně to může být tučnější jogurt, ten má taky spoustu energie, klidně i ovocný, pokud ho sní dcerka více než bílého. Případně do bílého dát třeba ještě přesnidávku, propašovat tam nadrobené piškoty...existují i různé zeleninové kaše, přímo kupované, tak třeba vyzkoušet to. A třeba dcerka nechce kašovitou konzistenci, zkuste jí nabídnout zeleninku vcelku, uvařenou do měkkoučka. Udělejte si to k obědu Vy a jezte z jednoho talíře. Nejlépe tak, aby dcerka na Vás viděla, to většina dětí neodolá. Prostě pořád něco zkoušet, zkoušet...
To, že dcerka nyní nemá dostatek mléčných výrobků dočasně nevadí. Mé dítě se mnohdy stravuje opravdu naprosto příšerně a přesto má 17 kg a 105 cm, prostě těm dětem stačí málo a žijí ze vzduchu. Nezapomeňte, že mléčný výrobek je i ten jogurt! Když sní za den 2x 150 ml jogurt, tak je to super.
Nechtějte všechno najednou, ale postupně a pomalu budujte důvěru dcerky v jídlo.

doplnění maminy: Jiřinko,oběd byl supr, sváča děsný propadák, 6 lžičinek a dost, nějak se mi nezdá, začíná být znovu nesmějící se holčičkaa ,patická,plačtivá. Evidentně opět strádá. Takže na večeři nabídnu opět to co bylo na oběd. Začínám mít pocit, že nejí,protože ji to nabízím já. Ach jo asi jsem fakt na ni hodně naléhala. Dnes spí potřetí, to u ni není zvykem. Nějak se mi to nelíbí. Nechci se tady zpovídat.
Je supr, že studuješ VŠ, obdivuju, jak rychle ještě stačíš reagovat na a odpovídat a radit...Budu rády, když budeme v kontaktu. Jo a kousky stravy ji natahují,taky problém.

rada: Karin, držím moc pěsti. Ty kousky si musí brát ochotně sama, nemá smysl jí to nutit. Opět prostě nabídnout něco měkkého do ručičky, ty jez to samé a tím jí motivuješ. Buď si dá sama nebo ne.
Moc na Vás obě myslím.

info od maminy: Jiřinko, jsi hodná, prosím Tě jaký máš názor na to mlíčko co jí dávám, když usne, teda včera a dnes jsem to nedala a vypadá. Mě je jen divné, když má hlad, neveme si. Možná ten zoubek, vidím, že se klube a má strach z bolesti. To je situace. Vůbec si ji neužívám. Jako mimi plakala celé dny, pak plakala v kočárku a teď to jídlo. Jestli se s manželem škrtneme tak je to kvůli tomu, že nezvládám situaci. Mám ji hrozně ráda a asi je to až příliš. Je to moje holčička. Jsi hrozně hodná pa

rada: Karin, zatím je to dobře, že jí to mlíčko dáváš. Nyní ho opravdu potřebuje. Až to půjde, tak se ho budeš snažit odbourat, ale nyní je dobý každý Kilojoul, který bude mít. Takže se tím nyní netrap.
Ale to, že holčička stále plakala od narození souvisí s tím, jak je klidná máma. A ty sama říkáš, že si jí nedokážeš užívat, nejsi v klidu, pořád máš strach, ať je vše v pořádku, ať je zdravá, ať dobře jí atd...pořád se stresuješ a to dítě to cítí a je vystresované také. Zkus se od tohoto oprostit, snaž se být v pohodě. Být tebou, tak si párkrát týdně někam SAMA vyrazím, na cvičení, s kamarádkama, ať se může uvolnit bez dítěte a nejsi na ní tak navázána. Když budeš klidná a spokojená ty, bude spokojené a klidné i dítě. To mi věř. Buď šťastná, že máš krásnou, zdravou dcerku a prostě si jí jen užívej. I ona si bude užívat spokojené a klidné mámy. Když dokážeš být v pohodě a ne stále ve strachu a stresu, tak uvidíš, že svou dcerku za pár týdnů nepoznáš. Bude to úplně jiné dítě. Toho strachu o děťátko se matka nikdy nezbaví, ale musí to mít přiměřenou míru a nesmí to narušovat spokojený a klidný život rodiny. To by byla velká škoda a tohle jste přeci s manželem nechtěli.

A pořiďte si brzy druhé děťátko (pokud to jen trochu bude možné), ať se může ten strach trošku rozmělnit. Příliš pozornosti děťátku také škodí. Láska je pro dítě strašně důležitá, ale stačí, když jí bude z tebe cítit, nemusí být maminka jeden velký nerv. Držím vám palce. Vyzkoušej jógu, tchai-chi, prostě nějakou pohodu, aby ses naučila se zklidnit a dítě a život si užívat ne protrpět strachem.

Snad se nezlobíš, že ti píšu takové rady, ale takhle to prostě cítím.

Karin, ještě jsem chtěla k tomu mlíčku - v noci jí ho nedávej, večer před spaním nebo těsně po usnutí ano. Ale v noci když tak čajík na žízeň.

Autor
-
Odmítání příkrmů
07. 11. 2006 21:53:53
ID otázky: 29319

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit