on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

15 měsíční dítě odmítá příkrmy, špatné polyká

dotaz: Četla jsem nějaké vaše odpovědi, ale asi jsem se neprokousala dostatečně všemi diskusemi na toto téma. Mám 15-ti měsíční holčičku, která prospívá dobře... až nyní paní doktorka udělala vyšetření krve, a zřejmě jí chybí vitamín B12 ... hlavní proč vám (ti) píšu, je že Lucinka byla plně kojena do 8 měsíců (od šesti jsem se ji snažila přikrmovat, ale bezvýsledně) asi od osmi měsíců začala ochutnávat. Připadá mi, že má trochu problémy s
polykáním, když jí dávám kaše či rozvařené ovoce (přesnídávky) tak se jí zvedá žaludek, nyní už jen vrtí hlavou, a tuto stravu odmítá... teď rovnou začala kousat - pevnou stravu i když asi nedostatečně (má nyní asi 10 zubů)
stoličky a špičáky teprve rostou. Ale to že začíná jíst, znamená, že sní jen velmi malé množství, někdy více někdy méně, někdy vůbec -- připadá mi že jak jí rostou zuby a bolí jí to, chce jen mlíčko. Z láhvě pít vůbec neumí, z hrnku jen pár doušků, takže ani maximálně tak 15 - 20 malých lžiček. Polévky jí tak střídavě. Nevím s tím polykáním, jestli by to mohlo být způsobeno, že mi mléko ze začátku teklo - spíše stříkalo velkým proudem, musela jsem hopak trochu i odstříkávat - Lucinka se zakuckávala... Vím, že nejste /nejsi/
asi doktorka, ale laktační poradkyně, ale jen jestli jste se s takovým případem setkala, že je dítě více méně jen kojeno tak dlouho a jak mám ve stravování Lucinky pokračovat, protože asi nutit do jídla není to pravé ořechové... Nevím jestli je můj dotaz srozumitelný, ale i tak děkuji za přečtení a za odpověď.

odpověď: Dobrý den, mrkněte se na mých stránkách do rubriky Tekutiny, příkrmy atd. - tam je takových případů více, děti,které odmítají příkrmy. Děti, které byly tak dlouho plně kojeny už většinou skutečně přecházejí rovnou na kouskovou stravu, mixovanou nechtějí. 15 měsíční dítě může jíst už téměř vše (jen méně kořenit a solit) a to je také pro vás velké plus. Prostě si sedněte všichni společně ke stolu, ke stejnému jídlu a ukažte dítěti, jak je to jídlo skvělé,jak vám chutná - holčička si jistě bude chtít dát s váma. Důležité je nenutit a nabízet jen tak mimochodem (podívej, jak je to dobré, nechceš taky ochutnat), to stejné s pitím, mějte stejné hrníčky, jděte dítěti příkladem. Opravdu hlavně nenutit, ať se dítěti jídlo nezprotiví.
To polykání není jistě způsobené kojením, spíše je to o tom, že zatím dcerka měla jen tekutou stravu - mléko a musí si na ostatní věci - kousky teprve zvykat. Většina dětí si zvyká pozvolně, přes jemnější konzistence - kaše, rozmixované, pasírované, jemně krájené, ale tyto větší děti už opravdu začínají něčím do ruky . Takže klidně dejte vařený kousek mrkve, kousek chleba, vařený brambor, uvařené jablíčko, kousek uvařené brokolice, květáku - ať si dcerka může žužlat. Vše už v kouscích, ale zatím tak měkké, aby to šlo dobře rozžužlat. Nebojte se, chce to hodně trpělivost, času a vynalézavosti, ale děti se hodně naučí nápodobou, takže jistě se to brzy podaří.
Držím Vám pěsti a ať se daří.

Autor
-
Odmítání příkrmů
19. 10. 2006 01:47:09
ID otázky: 29255

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit