on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Hrozná bolest první dvě minuty kojení

12. 10. 2006
dotaz: mám takový problém, se kterým si nevím rady a nejraději bych s kojením přestala. Jsem prvorodička a dcera se mi narodila před 15 dny (dnes je 12.října). Pokaždé, když přikládám malou k prsům mám hrůzu z bolesti, která následuje. První minutu až dvě mám tak hrozné bolení, že to nemůžu vydržet. Bolí to jako, kdyby mi někdo neustále přiskřípával citlivou oblast. Po dvou minutách se to uklidní a bolest není už tak intenzivní. Poslední dny se k tomu přidává píchání v bradavkách po kojení. Přikládám v leže a snažím se dodržovat všechny rady - nosík bradička na prsu, tělíčko na mém břichu. Z počátku jsem bradavky ošetřovala Bepanthenem, ale ten mi nepomáhal. Teď používám genciálku a je to trochu lepší - co se týče bradavek. Bolest je ale stále stejná. PRosím poradíte mi? Už to asi dlouho nevydržím. Jsem zoufalá, pociťuji neschopnost, z toho, že nejsem dobrá matka. MLuvit po telefonu je pro mě těžké. Děkuji za opdpověď a pochopení. Snad příjde dřív, než to vzdám.

odpověď: Vy jste naopak skvělá máma, která se snaží pro své dítě udělat to nejlepší, dokonce přetrpěti šílené bolesti. Napište mi, zda nemáte ještě nějaké další problémy - nejsou bradavky popraskané, není dvorec barevně změněný, flekatý, nesvědí, není naopak lesklý nebo není bradavka po kojení bílá, oploštělá? Zkoušela jste přikládat na prsa teplé oklady? To by Vám mohlo hodně ulevit. Nejste jinak citlivá na chlad, netrpíte migrénami? Jak dcerka přibývá na váze? Nemáte v prsou bulky, nejsou prsa oteklá, červená? Nemáte teplotu? Zkoušela jste i jiné polohy? Poloha vleže totiž není ideální pro správnou polohu dítěte u prsu, mohla byste vyzkoušet i jiné polohy. Hlavně zadní fotbalová poloha by byla vhodná. Je potřeba dodžovat zásadu, aby se dítěti dostala do pusinky nejen bradavka, ale hlavně velká část dvorce a je potřeba vidět, že dítě účinně saje. Pokud jste z Frýdku, tak se na Vás mohu přijít podívat domů a zkontrolovat Vaší techniku kojení. Vaše potíže mohou pramenit z více důvodů - může to být špatná technika kojení, může to být kvasinková infekce uvnitř prsu (nebrala jste nedávno VY nebo dítě antibiotika, netrpíte na kvasinky v pochvě?), může to být velmi silný spouštěcí reflex (na to pomáhá přiložení teplého obkladu při kojení a položení dlaně ruky na prso), mohou to být vazospasmy vývody, což je křečovitě stažené svalstvo (zde pomůže odebrat dítěti prs vložením malíčku do koutku dětských úst a natáhnutí vývodu odsávačkou), také se může jednat o syndrom bělavé bradavky....těch příčin může být několik, zkuste mi ještě odpovědět na ty otázky, které jsem Vám položila, třeba se dopátráme více. Zatím hodně zkoušejte ty teplé vlhké obklady, klidně si vezměte Paralen nebo Ibuprofen.Zatím se držte, budu čekat na Vaše upřesnění, pokud budete chtít, můžeme se domluvit na zkontrolování techniky kojení, což je první záležitost, která by se měla udělat.Zde si pročtěte mé stránky (www.kojeni.net), je tam několik dotazů a odpovědí týkajících se právě bolestí při kojení, tak zkuste to pročíst, zda nenajdete podobné znaky jako máte Vy.A taky najdete různé polohy u kojení, doporučuji pro Vás především tu boční fotbalovou

doplnění maminy: Bradavky teď už popraskané nemám, ale v úterý jsem dobrala antibiotika měla jsem začínající zánět pravého prsu, ve kterém jet a bolest teď větší. Právějsem zkusila dát si teplou sprchu před kojením a je to trochu lepší, ale bylo to u toho méně bolavého prsu. Dvorec barevně změněný nemám. Bradvku po kojení bělejší mám. Dcerka přibrala za týden 300 g. Jiné polohy jsem mocnezkoušela, protože po porodu nemůžu sedět - vice méně polehávám a hodně práce zastane manžel. Silný spouštěcí reflex asi mám, protože docela pravidelně se samo spouští mléko a odtéká. Bohužel nejsem z Frýdku, jinak bych Vás ráda pozvala. Ale přesto děkuji, že se mi věnujete. rada: Dobrý den, bolest může souviset i se zánětem, také s tím, že se prsa správně, rovnoměrně nevyprazdňují. Prevence proti dalším retencím či zánětům je právě střídání poloh, minimálně poloha vsedě (klasická) či vleže + fotbalová boční a každodenní důkladná kontrola prsou ve sprše a rozmasírování jakýchkoliv zatvrdlin. Pokud budete cítit už po nějakém kojení, že se prsa dobře nevyprázdnila a že někde zůstalo mléko, tak je potřeba to mléko odstříkat. Ta produkce by se měla v šestinedělí upravit, aby mlíčka bylo tak akorát. Ty polohy určitě zkoušejte, dají se různě modifikovat, tak, aby jste u nich nemusela úplně sedět. Navíc Vám bude jistě brzy lépe, takže to půjde.Přírůstek 300 g je výborný, takže technika kojení bude pravděpodobně správná, i když nevylučuji, že dcerka nemusí mít bradavku s dvorcem zcela správně v pusince a že to může bolest způsobovat. Silný spouštěcí reflex je další variantou - dávejte si obklad na prsa i v průběhu kojení, třeba teplou žínku, ponožku s rýží ohřátou v mikrovlnce aj. Při té silné bolesti si obě dlaně přitiskněte na prsa, zmírní to spouštěcí reflex a bolest by měla povolit, pokud je příčinou toto. Za pár týdnů se stav upraví a reflex už tak silný nebude. Pokud se bolest objeví, tak opravdu teplý obklad, klidně si dejte Paralen, dítěti vyndejte prso z pusinky (opatrně povolit dásničky pomocí Vašeho malíčku) a pokuste se prsa promasírovat a poté zase dítě přiložit. Zkuste také užívat tablety hořčíku a vápníku, to by mohlo také pomoci. Genciánkou na bradavkách nic nezkazíte, vzhledem k tomu, že jste užívala antibiotika, tak je stále možnost, že se jedná o kvasinkovou infekci a na to Vám genciánka pomůže. Zkuste jí tak týden na prsa mazat. Vydržte, tyhle stavy se většinou do konce šestinedělí samy upraví až ztratí, některé věci mizí až po 3 měsících, ale po tom šestinedělí se většinou stav upraví. Zkuste ty úlevovová doporučení a uvidíte, jak to půjde. Vždy můžete kontaktovat laktačního poradce v blízkosti Vašeho bydliště, když si nebudete jistá, zda to přeci jen není technikou kojení. Dejte vědět, jak se Vám daří a zda se stav zlepšuje, napište mi, jak to probíhá a když tak ještě něco vymyslíme. Zatím jsem Vám dala podnětů, myslím, dost, tak zkoušejte. Držte se, jste statečná maminka!

18. 10. 2006
info od maminy: Tak se znovu ozývám. Ten minulý týden jsem zkoušela obklady i jiné polohy a trochu se bolesti zmenšily. V pondělí mě ale zase začalo bolet v prsou víc,ale pravé víc u ruky - stejné ve kterém jsem měla zánět. Zánět se vrátil a já jsem musela zase k doktorovi, který mi předepsal antibiotika. Říkal mi, že musím pravidelně zbytky mléka zcela odstříkat. Já jsem to včera zkoušela, ale ani po jedné hodině jsme ještě nebyla hotová, a když jsem dostříkávala druhé, to první už bylo zase nalité. Nejsem si jista, zda dobře odstříkávám. Bolesti jsou teď menší, teplotu už nemám, dcerka přibrala od příchodu z prorodnice cca 700g. Dnes má tři týdny. Slyšela jsem někde, že odstříkáváním podporuji tvorbu mléka a toho já mám až moc. Co s tím dělat? Nemám popraskané bradavky, tak jsem se chtěla zeptat, jestli je mám dál něčím natírat, případně žím. Doteď tak jednou denně potírám genciálkou. Moc Vám děkuji za Váš zájem a odpovědi.

rada: Dobrý den, dcerka Vám přibírá nádherně, je vidět, že techniku kojení máte zcela v pořádku. Ale mlíčka máte opravdu hodně. Chtělo by to trochu snížit jeho množství a to můžete udělat studenými obklady mezi kojením. Čím více budete odstříkávat, tím více mlíčka se udělá. Jedinou prevencí před retencemi a záněty je střídání poloh při kojení - opravdu pravidelně střídat a důkladně prsa kontrolovat, rozmasírovat každou zatrvrdlinku a z prsu, kde ty zatrvrdlinky budou, tak zatvrdlé mléko odstříkávat. Při přebytku mléka je nutné odstříkávat, ale jen nezbytně nutné množství a je potřeba to snižovat, aby se nedělal stále nadbytek. Vydržte, po šestinedělí se množství mléka urovná a mělo by ho být tak akorát. Ale když máte takové sklony k zánětům, tak bude potřeba stále polohy střídat a každý den ve sprše prsa masírovat, kontrolovat.Pokud bradavky nejsou popraskané, tak není nutné už mazat ničím, můžete nechat jen preventivně zaschnout kapku MM na bradavce.

Autor
-
ID otázky: 29228

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit