on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Proč mé 4,5 měsíční dítě vyžaduje častější denní i noční kojení než před měsícem?

5. 10. 2006

dotaz: potřebovala bych poradit,mám syna kterému 17.10 bude 5měsíců-stále ho kojím,ale poslední měsíc si už nejsem jistá zda mu moje mléko stačí.dříve jsem kojila tak 3-4hodiny,přes den a v noci se mi budil 2x(1,4hod),ale posledních 2-3týdny,je to horší,budí se mi tak okolo 11-12hod a pak každé 2hodiny,někdy i častěji a chce pít,na noc pokud se nenapije z obouch prsů,tak brečí a nespí.přes den se napije z jednoho a je v pohodě,ale po 2-2,5hod chce znovu.tak nevím čím to je.zoubky to asi nebudou,protože jinak je v pohodě.dr.mi řekla,že přibývá,kaká a mě kojení neobtěžuje tak to nemám řešit,ale pořád mi to vrtá hlavou-nerada bych ho mučila hladem.taky jsem z toho nevyspalá,sotva usnu malý chce pít znovu.vždyt se ani on nevyspí-je možné že bych měla třeba "řidké mléko"?nebo to může být něčím jiným,ale čím?díky za rady.

odpověď: Dášo, mléko mu stačí, pokud přibírá a má dostatek počůraných plenek za den (minimálně 5). To denní kojení se mi zdá v normě, noční je zbytečně časté, na laktační krizi je brzo, ta bývá spíše až okolo 6. měsíce. Pokus se ho uspat jinak než u prsu, děti to v tomto věku rády zkoušejí a pokud je jim vyhověno a prso dostanou, tak jsou schopné se budit velmi často - ale ne kvůli hladu, ale kvůli tomu, že se chtějí u prsa uspat. Takže bych vyzkoušela mu to prso hned nedávat, ale nechat ho v postýlce, hladit ho, nabídnout mu třeba svůj prst, aby si jej mohl chytit nebo nějaký malý polštářek, prostě něco, co ho uklidní. Vydrž, za měsíc začnete s příkrmy a to se většině mamin uleví, když už nemají 100% zodpovědnost za výživu dítěte.

info od maminy: jiřko díky,ale jak píše Lavi,taky jsem vyzkoušela vše možné,ale nic,nejhorší je že večer ho nakojím a on u toho usne,možná proto si to tak spojil.ale jak ho to odnaučit-když manžel ráno vstává a musí být vyspalí,malý po chvilce co mu nevyhovím tak začne brečet.tak nevím,samozřejmě to budu zkoušet dál.ještě mě napadlo myslíš že by stačilo dát postýlku jinam-jestli to taky nemá nějaký vliv na jeho spaní a tím že pak chce být u prsu?

rada: Dášo, vždycky maminkám říkám, že musí oddělit spánek a dítěte a jídlo. Pokud si dítě tyto dvě věci spojí dohromady, tzn., že usíná u jídla (u prsu), že se chce v noci uklidňovat a uspávat zase prsem, tak se z toho může stát problém. Zkus dávat prcka spát bdícího, ne už uspalého u prsa, protože stejnou variantu pak vyžaduje, když se vzbudí v noci a nejde mu usnout. Pro děti je to náročné, naučit se samy usínat, ale taky je to moc důležité, je to pro ně velký krok dopředu. Skoro pětiměsíční (či sedmiměsíční v případě Lavi) rozhodně nemusí vstávat v noci každou chvíli - je to jen zvyk, ne hlad. Je to náš úkol, abychom dětem pomohly, jak mají usínat. Podání UM, čaje v noci to neřeší, zase je to spojení jídla či pití se spánkem.Vím, že je to moc těžké, ale i mé dítě to zkoušelo a chvíli i úspěšně, než jsem přišla na to, že to není hlad, ale že se prostě chce uspat u prsu. Je to potřeba zarazit včas, protože děti jsou pak schopné se budit třeba každou půl hodinu. :-( Tak se holky držte, není to s těmi dětmi někdy jednoduché, jsou to takoví malí teroristi. :-)

Info od maminy: Jiřko-tak jsem to dneska zkusila jak si mi radila-malého jsem nakojila o pul 7,pak jsem ho dala spát do postýlky v 7hodin a nechala jsem ho tam ,jen jsem po chvilkách k němu přišla na kontrolu-pohladila ho a zase odešla a do půl hodiny spal a spí do ted,tak jsem zvědavá kdy se mi vzbudí na kojení-kéž by to bylo jen 2x za noc jako dříve.tak moc díky za radu.snad to dnes nebyla jen štastná náhoda.dobrou noc.

6. 10. 2006

info od maminy: Jiřko tak se mi vzbudil 2x za noc (0:30,3:50,pak až v 6-jako dřív,snad to nebyla jen náhoda)to pak už chtěl vstávat,ale podařilo se mi ho ještě udindat do 7hod.,ale jak se v noci vzbudil,tak jsem ho musela nakojit,hrozně brečel a pak pil jako duha,né jako minule že si jen cucnul a spal,tak měl asi opravdu hlad.myslíš že i tak mrnavý(4,5měsíce)plně kojený by mohl spát celou noc bez jídla?jé to by byla krása,ale kdy to zkusit,když mi pak manžel nadává,že ho nechávám brečet hlady(a to ho brečet nenechávám).

rada: Dášo, může spát celou noc, určitě. Večer ho pořádně nakoj z obou prsou a v noci se pokus ho uklidnit jinak než prsem, tak jak jsem psala včera. Ale 2x za noc v tomto věku není nic hrozného, je to taková norma. Takže spíše zkoušet natáhnout interval na později, aby se budil za noc jen 1x. Ale myslím, že je to nyní úspěch - to, že se nebudí kvůli tomu, aby se u prsa uspával. Jste šikulky.


7. 10. 2006
info od maminy: Jiřko -tak ti chci poděkovat za rady,kdybych mohla tak jdu otevřít šampáno,Matýsek dneska vydržel bez kojení celou noc.

Naše noc:Večer jsem ho o půl 7h.nakojila z obouch prsů(opravdu vypil vše), v 7hodin jsem ho dala spát jako včera,jsem ho po chvilkách skontrolovala,pohladila a do 20minut spal jako andělíček,vzbudil se jen 2x za noc(0:30,4:30)tak jsem mu dala dudlíka a hladila jsem ho po hlavičce a usnul pak jsem mu místo prstu co mi držel dala cíp plíny a šla si lehnout,takhle to bylo 3x za sebou po 15minutách pak spal,když se vzbudil po 2.tak znova,ale když se vzbudil v 5:45 tak to jsem ho už nakojila(jak nejsem zvyklá celou noc nekojit,tak jsem měla prsa nalití až mléko teklo samo-to se mi stalo naposled v porodnici).tak jsem ráda že máme doma malého šikulku,dnes jedem k rodičům,tak nevím jak bude reagovat tam,snad stejně,potom napíšu jak se vede dál.

9. 10. 2006

info od maminy:Jířko jdu tě informovat jak to u nás pokračuje:tak malý usíná sám,vždy tam jdu jako předtím na kontrolu,ale už né tak často(jen aby věděl že tam není sám).ze soboty na neděli se vzbudil až v 3:30,ale uspala jsem ho a vstal v 5:30 to jsem ho už nakojilaa dnes v noci,spinkal dobře,jen se 2x vzbudil(spíš jen procitnul),tak jsem ho pohladila a hned spal ani dudlík nechtěl a ráno vstal na kojení až v 6:30 a to vzbudil a ovídal si v postýlce,né jako předtím že hned brečel-dnes byl usměvavý a ted mi dokonce spí už skoro 3hodiny v kuse a to přes den nikdy takhle nespal.asi mu ta prospaná noc svědčí(a mě taky :-) ),jen se bojím,až mu bude kolem těch 6měsíců,jak to bude vypadat-jak je ten růstový sprůt-jak bude reagovat.

Autor
-
ID otázky: 29196

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit