on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Je možné plně kojit dítě i rok?

dotaz: Jiřinko, někde jsem četla, že je možno plně kojit déle než oněch 6 měsíců a pak s jedním příkrmem-obědem klidně až do roka. Jaký je tvůj názor?

odpověď: Romanko, plně kojit dítě se doporučuje do těch 6. měsíců, ale myslím, že zrovna v Japonsku (je to tak Petando) se doporučuje plné kojení až do 12. měsíců. Děti, které jsou potencionálními alergiky (otec, matka nebo sourozenec jsou alergiky - jakýmikoliv, ne jen potravinovými), tak zde se doporučuje plné kojení protáhnout klidně do konce 7. - 8. měsíce. Takže můžeš plně kojit i takto. Já osobně doporučuji zavádět příkrmy hodně opatrně a pomalu, takže jenom se zeleninovým příkrmem by mohlo dítě vystačit mezi 8. - 9. měsícem.
Kojit plně déle než 8 měsíců moc nedoporučuji, protože dítě prochází v tomto období (mezi 6. - 8. měsícem, někdy i trochu dříve) tzv. senzitivní periodou, kdy je připraveno přijmout pevnou stravu, nové chutě atd. Pokud se tato perioda prošvihne, tak potom může být docela velkým problémem ty příkrmy zavést. Myslím, že Ivaxx, která zde před pár dny psala, by mohla vyprávět. Kojila své dítě plně 11 měsíců a potom ji holčička nechtěla příkrmy vůbec přijmout.
Romanko, ještě jsem zapomněla dodat, že samozřejmě po 6. měsíci už dítěti nemusí jenom MM plně postačovat k obživě, může mít nedostatek některých vitamínů. Ale je to hodně individuální, i dlouhodobě plně kojené děti mohou dobře prospívat, ale já to prostě nemohu doporučit. Zatím je doporučení Světové zdravotnické organizace kojení plně do 6 měsíců, kdy je prokázáno, že dítěti plně postačuje a dává mu veškeré živiny, které potřebuje pro správný růst.

Autor
-
Příkrmy - kdy a jak začít
05. 10. 2006 18:14:51
ID otázky: 29143

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit