on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Roční dítě odmítá příkrmy

dotaz: sama radím, ale také bychom potřebovali sami poradit. Malé byl nedávno rok a s příkrmy jsem kvůli alergiím začala až před necelým měsícem. Malá má 10,5 kg, takže zrovna drobek to není. Problém je, že za celý den do ní kromě kojení dostanu sotva pár lžiček mrkve nebo jiné vařené zeleniny. Prostě se culí, pusu neotevře (jak říká manžel, občas ze špičky lžičky sosne) a tím končí, pak začne vystrkovat jazykem lžíci z pusy a čeká na kojení. Neznáte některá trik (už mi v jiných diskuzích radily, aby byla unavená, vytrávená a podob., ale nic nezabírá) jak do dítěte něco dostat? Přece nebude jen na kojení až do puberty!

odpověď: Ivaxx, tady je každá rada drahá...s příkrmy jste začali hodně pozdě a to bude ten problém. Ale to ty asi víš. Děti, které jsou potencionálními alergiky se doporučuje plně kojit do ukončeného 7. - 8. měsíce. Pokud jsi plně kojila do věku 11 měsíců, tak musíš počítat s tím, že holčička si bude zvykat na příkrmy hodně těžko. Prošvihla jsi obě senzitivní periody, kdy je dítě na zavádění příkrmů připraveno nejlépe (6. - 8. měsíc a 9. měsíc, kdy se začíná už s většími kousky). Snad ti někdo něco poradí, já mohu jen radit, ať zkoušíte, zkoušíte a zkoušíte. Různá jídla, kupované, doma vařené, různé konzistence - roční dítě už rozhodně nemusí začínat kašovitou stravou, ale můžete rovnou zkusit i malé kousky. Možná lépe přijme třeba uvařenou mrkvičku, růžičku brokolice či brambor přímo do ruky - třeba ji jídlo zachutná, když ho bude moci hledat. Jděte ji příkladem, ať vidí, že jídlo je potěšení. Fakt nevím, musíte zkoušet. Držím pěsti, ať se vám to brzy povede.

6. 6. 2006
info: Asi před měsícem jsem tu prosila o radu, trochu jinou, než je tu asi zvykem, jak donutit roční holčičku (do té doby jen plně kojenou) sníst něco jiného. Byl to boj, ale už týden krásně baští a dokonce i rozkousává kousky!

25. 6. 2006
info od maminy Snad si na nás pamatuješ - do roka jsem jen kojila, teď bojujeme, ale zase jsme uvázly s Nelinkou na zelenině a vařených jablíčkách a kouscích chleba.

rada: Ivaxx, vždyť jste vlastně s příkrmy teď začali, tak na ni nespěchej. Určitě se to bude zlepšovat, nabízej různé jídlo, v roce už může dítě jíst spoustu věcí. Příkrmy jsem poslala, tak mrkni a vyzkoušej leccos.

doplnění od maminy: Já na malou nespěchám. Sní kromě MM tak 50-100ml denně zeleninové kaše nebo vařených jablíček a to má tak na 3x během dne. Pak jí dávám žužlat pečivo (moc ho nejí, ale aspoň žužlá) a natural křupky pohankové nebo kukuřičné (těch má tak 20 za den, čili asi 10g) a moc jí chutnají a pěkně je kouše. Jen jsem si nebyla jistá, co vše jí můžu dát - bude dle doktorky asi alergik (bráška je také), tak chci být opatrná. Mám s ní postupovat jako s dítětem o půl roku mladším nebo rychleji?

rada: Ivaxx, určitě můžeš postupovat rychleji, ale vzhledem k tomu, že je dcerka potencionální alergik, tak dobře sleduj reakce na jednotlivé potraviny. Ale to spektrum potravin a taky konzistencí, které můžeš vyzkoušet je samozřejmě u vás už mnohem větší než u půlročního prcka.

Autor
-
Odmítání příkrmů
05. 10. 2006 18:10:46
ID otázky: 29137

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit