on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Strava ročního prcka?

dotaz: Dobrý den maminky,měla bych dotaz,co všechno ještě nesmí a do jakého věku baštit roční prcek?Snažím se samozřejmě hlídat cukr, sůl,nedávám smažená jídla ani čokoládu,med,ořechy a tak,ale nevím,jak je to nyní s tvarohem,smetan. krémy,uzeninami,tav. sýry,rybami,exot. a citrus. ovocem atd.děkuji za rady.

odpověď: Jani, ahojky, tak jen stručně. Pokud nejste alergici, tak nyní už můžeš jemně kořenit i trochu solit, sladit také, ale velmi omezeně, ostatně ani dospělí by neměli jíst kila cukru. Med už nyní také můžete. Také už nyní prcek může tvrdé sýry, kravské plnotučné mléko do pokrmů, pudinky, smetanu i tvaroh, vaječný bílek (tím pádem už i vaječné těstoviny, knedlíky a další věci, kde je použito celé vejce), z uzenin šunku. Může už také všechny druhy ovoce i zeleniny, včetně exotických (samozřejmě sledovat případné alergické reakce), i citrusy. Dále jsou už nyní vhodné cereálie, ryby i libové vepřové maso.
U všeho vždy pozor na složení, ať ty sýry a další věci neobsahují zbytečné aditiva, barvia, éčka atd. Smaženým jídlům by se měli vyvarovat i dospělí, ale kousek něčeho smaženého už roční dítě rozhodně nezabije. V podstatě může roční dítě to, co jí zbytek rodiny, ale s omezením koření a pár doporučení, co by ještě mohlo počkat.
Od 2 let - vícezrnné pečivo, celozrnné těstoviny, kravské plnotučné mléko jako nápoj, sójové mléko, musli, dary moře, mák, sezam a další semena
Od 3 let - místo plnotučného mléka již jen polotučné, ořechny, exotická koření, houby, kakao (tzn. i čokoláda až po 3. roce!).
Tak to je tak v kostce všechno. :-)

dotaz: Milá maminko Jiřinko,děkuji za spoustu rad,tak nějak jsem si to myslela,akorát mě udivuje,že roční mrňous nemůže celozrnné pečivo,nevíš proč?Myslela jsem,že bych ho střídala s bílým už kvůli stoličce.Díky

odpověď Jani, tmavé pečivo prcek může, grahamy atd. určitě, ale ty celozrnné obsahují různá semínka, která se právě můžou až od 2 let - právě kvůli alergiím.

Autor
-
Příkrmy - co a kdy se může
05. 10. 2006 18:00:26
ID otázky: 29128

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit