on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Jak se během těhotenství připravit na kojení s vpáčenými bradavkami, abych nemusela nosit speciální formovače?

dotaz: Jiřinko, taky budu otravovat. Mám tušim že se tomu říká ploché (vpáčené) bradavky, abych mohla kojit první nosila jsem speciální formovače bradavek. Teď čekám druhý a počítám, že bude stejný problém, prostě se mímo nebude mít za co chytit. Dájí se bradavky nějak stimulovat čo co abych nebusela zase nosit ty speciální formovače. Oni sice bradavku vyformují, ale ona je pak zase tak tvrdá, že mimčo odmítá, takže se nejdřív musí rozmasírovat prostě děs běs.

odpověď: Radko, na vpáčené bradavky nic jiného než formovače neexistuje, bohužel. Ale jsi si jistá, že máš vpáčené? Ploché bradavky totiž nejsou takových problémem jako vpáčené - ty jsou při sání dítěte jakoby úplně vcucnuté dovnitř. Když se dotkneš prsa něčím chladným, tak co udělá bradavka? Je zároveň se dvorcem nebo je úplně vpáčená dovnitř a vypadá to jako kráter?
Plochou bradavku stačí většinou před kojením vytáhnout odsávačkou, případně ruční rozmasírováním a vytvarováním dvorce a bradavky, ale při vpáčených je opravdu nutné nosit během těhotenství a často i mezi kojenímími ty formovače. Vím, že jejich nošení není příjemné, ale pokud máš skutečně vpáčené bradavky, tak jiná možnost není. Alespoň ne ze začátku, než se dítě naučí správně sát a přisávat. Bez bradavky se prostě dítě nemůže naučit sát - bradavka se totiž při kojení protahuje v pusince dítěte směrem nahoru a dotýká se horního patra, kde je sací bod - tím dítě stále nutí sát a sát. Pokud tento stimul chybí (hlavně na začátku, kdy se dítě správně sát učí), tak se nikdy z prsu pít nenaučí. Také je možné v tomto případě používat kojící kloboučky, které vlastně jsou protézou bradavky a je to jejich původní určení (bohužel se mnohdy používají nesprávně a zbytečně) - ale jejich používání má i nevýhody (může se snížit tvorba mléka, protože informace od dítěte směrem k matce je narušena - mozek matky se přes receptory na bradavce - nervová zakončení - dozví, kolik mléka a v jakém složení má vytvořit). Takže to není jednoduché.
Později, až už je dítě větší a umí sát, tak si dokáže bradavku silným sáním samo vytáhnout z dvorce, případně to zvládá i bez bradavky, prostě má v pusince velkou část dvorce a ví, že když bude sát (i bez dotyku bradavky na sacím bodu), tak že mléko poteče. Ale novorozenec se krmí pomocí svých reflexů, takže ze začátku je to dráždění sacího bodu bradavkou nutné.
Huš, to je zase román. :-)
Takže opravdu doporučuji ty formovače, pokud bradavky vpáčené máš. Pokud si nejsi jistá, zda nejsou pouze ploché (ale i tam je nutné je alespoň půl hodiny před kojením zformovat - viz. výše), tak si nech prsa zkontrolovat lékařem. Jakákoliv jiná manipulace s bradavkami v těhotenství není vhodná a na vpáčené bradavky ani účinná. Naopak může způsobovat děložní stahy - výlev hormonu oxytocinu a vyjimečně to může způsobit předčasný porod. Formovače sice také dráždí bradavku, ale ten tlak je tam trvalý a výlev oxytocinu zcela minimální - takže je to bezpečné.

Autor
-
ID otázky: 29041

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit