on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Co s vpáčenými bradavkami, z kterých nejde ani odsávat? U prvního dítěte jsme museli zastavit laktaci

dotaz: Prosim vas mate někdo zkušenosti se vpáčenými bradavkami? U prvního mimča se nám nepodařilo kojit ze "špatného" prsa - přestože jsem používala od 13.tt formovače bradavek včetně Niplette. Mléko se sice tvořilo, ale nešlo ven ani odsávačkou, byla to patová situace, hrozil zánět, tak jsme kojení museli ukončit :o( Mátě někdo radu co s tím??? Další mimčo čekáme v prosinci. Budu ráda za každý podnět!

odpověď: Milá Mimi, to je vážně těžká situace a obávám se, že ti moc neporadím. Pokud jsi používala formovače i Niplete systém, tak už není prakticky nic, co by mohlo pomoci. Je jisté, že mléko v prsu zůstávat nemůže, to může skutečně způsobit vážné problémy a vy jste jistě vyzkoušeli vše, co šlo, aby jste ho dostali ven. Takže já můžu poradit zase jen ty formovače, Niplete systém a po porodu se pokoušet kojit s kloboučkem, natahovat bradavku odsávačkou, případně injekční stříkačkou (uříznout tu špičku a nasadit opačně píst a podtlakem se pokusit bradavku tvarovat), pokoušet se odstříkávat. Myslím, že více prostě dělat nemůžeš a pokud se to přesto nepodaří, tak si nic nevyčítej....jsou i ženy, které kojit prostě nemohou...:-(
Ještě by možná jedna šance byla. Mluvíš o potížích s jedním prsem a žena je schopná ukojit své dítě jen z jednoho prsu - v tom by problém nebyl. Pokud to bude vypadat, že opět z toho postiženého prsu nepůjde mléko dostat, tak musíš v něm tvorbu snížit na minimum, aby to nedělalo paseku. Jistě, že po porodu jde velmi dobře snížit i zastavit tvorbu léky, ale to zastaví laktaci celkově, i v druhém prsu. Takže můžeš leda zkusit to prso ledovat, ledovat, ledovat, studené obklady, pevná podprsenka - ale pevněji stažené jen to postižené prso, prostě aby se tam laktace tvořila co nejmenší a posléze aby se tvorba zastavila. Hodně prso masírovat, každou bulku rozmasírovat v teplé sprše a pokoušet se odstříkat.
Pokud tohle nepůjde a bude potřeba snížit laktaci celkově, tak se nedá nic dělat. Ale během šestinedělí je šance na obnovení laktace. Takže pokud by to jinak nešlo, tak laktaci snížit v obou prsou (třeba pitím šajvějového čaje), aby ses vyhla zánětům. A po snížení laktace v obou prsou se pokusit o zvýšení laktace pouze v tom lepším prsu. Tzn. stimulovat pouze to jedno prso - přikládáním dítěte, odsáváním a odstříkáváním jen z toho jednoho prsu. Postupně by se měla laktace v tom druhém prsu úplně zastavit.
Takže pokud se nepodaří nijak prso z toho špatného prsu dostat, tak je nějaká šance na udržení laktace jen v tom druhém. Ale samozřejmě, že musíš počítat s tím, že každé prso bude jinak velké. :-)
Držím palce, ať se ti to podaří tak, abys byla spokojená ty i prcek.

Autor
-
ID otázky: 29040

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit