on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

příběh - dítě nechce sát z jedné bradavky, která je abnormálně tvarovaná

30. 5. 2006
dotaz: Našla jsem na Vás kontakt na stránkách laktační ligy a moc bych vás chtěla poprosit o pomoc. Obracím se na vás s prosbou o radu. Dne 5.5.06 jsem porodila malé děvčátko, které od té doby plně kojím.
Bohužel mám jednu bradavku vpáčenou (pravé prso) a pravděpodobně následkem toho se mi z něho špatně kojí. Když jsem byla v nemocnici hledali jsme se sestřičkou vhodnou polohu pro kojení, zkoušeli jsme silikonové kloboučky (bez úspěchu), formovali jsme bradavku ruční masáží, používali jsme také odsávačku…. Nic z toho ale bohužel zatím nevyřešilo můj problém.
Pokud přiložím miminko k tomuto pravému „horšímu" prsu nesaje tak plnohodnotně jako ze zdravého levého prsu (kde pije krásnými dlouhými loky, za deset minut je najezená a spokojená). Dá se říci, že jen žužlá bradavku (následkem toho pak bradavka bolí), je schopná u toho vydržet hodinu, sem tam si třikrát loknout, pak jen koukat, nebo usnout. Já se stále snažím ji pokoušet a motivovat aby sála, ale je to stále stejné. Když se pokouším mléko odstříkat ručně z toho horšího prsa, tak je vidět, že bradavka je průchodná, protože mléko teče, jen nevím, jestli teče dostatečně, protože většinou má miminko za chvíli hlad a já ji musím dokrmit z druhého zdravého prsu. Pokud kojíme pouze ze zdravého levého prsu, tak se hlásí o papání za dvě až tři hodiny a všechno je bez problémů.
Pokud by se nedařilo kojit z pravého horšího prsu je možné kojit pouze z jednoho levého zdravého prsu??? Neovlivní to celkovou tvorbu množství mléka??? Pak by bylo ale potřeba z pravého prsu mléko odstříkat, že??? Jak dlouho je pak potřeba ostříkávat?
Také mám na mysli fakt, že by miminko mělo pít pouze z jednoho prsu při každém kojení, aby se dostalo až k zadnímu tučnému mlíčku, takže se bojím, že má taktika, kdy vždy přikládám prvně k tomuto horšímu prsu a pak dokrmuji ze zdravého prsu, je špatná. Nebo to dělám dobře??? Nutno ale říci, že jediný okamžik kdy špatnější prso vynechávám je noc, kdy dle mého názoru nemá cenu rozespalé miminko nutit a mělo by se jen napít a jít spinkat.
Mohli byste mi prosím Vás poradit co mám dělat dál? Ráda bych to dělala co nelépe pro mě a hlavně pro miminko. Považuji totiž kojení za velmi důležitou věc a velmi ráda bych kojila jak nejdéle to bude možné, protože vím, co to mému miminku dává.

odpověď: Musím říci, že je dost zajímavé, že máte vpáčenou jen jednu bradavku, ale v tuto chvíli je to pro Vás vlastně velké plus - můžete kojit dobře alespoň z jednoho prsu. Máte pravdu v tom, že dcerka hůře saje z pravého prsu z důvodu, že je bradavka vpáčená. Ještě se chci zeptat, zda jste si jistá, že je bradavka vpáčená - není pouze plochá? Je bradavka zároveň s dvorcem nebo je opravdu vpáčená dovnitř prsu a tvoří kráter? Když se dotknete bradavky něčím studeným, co udělá? Je úplně schovaná uvnitř dvorce?

Na vpáčené bradavky se už v těhotenství nosí formovače bradavek. Ty vytvarují bradavku tak, aby ji dítě mohlo uchopit. Má smysl je nosit i mezi kojeními, takže i vy si je ještě můžete pořídit. Předpokládám, že jste z Frýdku. Formovače bradavek vyrábí firma Medela a koupíte je ve zdravotnickým potřebách za nemocniční lékárnou (ul. E. Krásnohorské). Stojí asi 250,-. Existuje ještě jeden systém, který je určen na vpáčené bradavky. Myslím, že pro vás by nebyl vůbec špatný. Bohužel jeho pořízení je velmi drahé, stojí asi 1200,- - můžete se podívat zde: http://www.zdravotnipotreby.cz/AVENT/Niplette-system-1ks_g191.html. Ale zrovna dneska mi psala jedna maminka v diskuzi o kojení na internetu, kterou vedu, že má tento systém a nabízí ho k prodeji - za poloviční cenu, tedy 600,-. Pokud byste měla zájem, tak se mohu pokusit maminku kontaktovat a poslat ji váš email.

K dalším vašim dotazům. Je výborné, že se snažíte dcerku motivovat i k sání z pravého prsu. Ty děti čím jsou větší, tím dokáží silněji sát a dokáží si i vpáčenou bradavku vytvarovat. Ale to v případě, že jsou obě vpáčené. Vaše dcerka přišla velmi brzy na to, že máte ještě jedno lepší prso a tedy se nechce příliš namáhat a čeká, až jí nabídnete to druhé. Můžete ještě jednou zkusit kojit přes klobouček, ale myslím si, že dcerka asi chtít moc nebude.
Takže co teď? Pokud se vám podaří nějakým z výše uvedených pomůcek bradavku vylepšit, případně se vám to podaří i ručně vytvarovat, tak by to bylo skvělé. Zatím dcerce stále prso nabízejte. Dejte ji nejdříve trošku z toho lepšího a potom ji honem přehoďte k tomu pravému, třeba si ani nevšimne, že jste ji ošidila. J Potom se můžete zase vrátit k tomu levému. Pokud dcerka bude nadále prs odmítat, tak z něj odstříkávejte, abyste si laktaci udržela i v něm. Můžete si to mlíčko zamrazit do zásoby, může se vám to kdykoliv hodit.

Samozřejmě, že dítě jde ukojit i z jednoho prsu - vždyť se běžně kojí dvojčata, dokonce i trojčata. Mléka se udělá tolik, kolik bude potřeba. Ale je dobré pokusit se udržet laktaci v obou a zkoušet stále ten horší prs nabízet - třeba se jednou dcerka chytí. Pokud by jste kojila jen z jednoho, tak by se to pravé prso také navrátilo k velikosti před otěhotněním - měla byste tedy rozdílně velká prsa.

Zatím bych to rozhodně nevzdávala a vyzkoušela co se dá, aby se dalo kojit i z pravého. A jak jsem již psala, pokud se to nepodaří, může se dítě kojit jen z jednoho prsu. To už pak bude záležet na vás, zda budete chtít udržovat laktaci v tom pravém a mít ho jako takový záložní zdroj - z kterého budete moci kdykoliv mléko odstříkat.

Pokud máte obavy, že střídáním prsů přijde Vaše děťátko o zadní mlíčko, tak se nemusíte bát. Pokud dcerka dobře prospívá, přibírá na váze, tak má i zadního mlíčka dost. Pokud se přeci jen bojíte, tak můžete před kojením odstříkat to přední mlíčko (je namodralé, průhledné, vodovité) a kojit až zadním mlíčkem (bílé, hustější). Pokud nemá dcerka nazelenalou stolici, která by svědčila o tom, že pije především přední mléko, tak se nemusíte obávat.

Připomínku bych měla k tomu nočnímu kojení. V noci děti spolupracují lépe, jsou rozespalé, takže jsou ochotny si vzít třeba i to špatné prso. Takže naopak se pokuste ho v noci více nabízet, možná, že dcerka si v rozespalosti ani nevšimne, cože to má v pusince. Pokud by v noci nechtěla z toho pravého prsu, tak tedy alespoň 2x z toho prsu odstřkejte (asi 15 minut), protože právě noční stimulace prsou (ať už kojením nebo odstříkáváním) má na produkci mléka největší vliv.

Tak to je snad vše. Jinak ještě poznámku - je vidět, že jste informovaná maminka, jste plná informací a je z vás cítit doslova touha po kojení svého dítěte. A to je to, co je nejdůležitější - to je to největší plus ve Vaší situace. Maminky, které opravdu kojit chtějí a jsou ochotné si zjišťovat informace, kontaktují laktační poradce a samy se snaží - tak těm se jakékoliv potíže řeší snáze. Proto věřím, že vy budete kojit hodně dlouho. J

31. 5. 2006
info a dotazy: Mnohokrát Vám děkuji za váš velmi věcný a velmi pomocný e-mail. Vážím si moc a moc vaší pomoci a času. Děkuji!!!

Ještě k mé bradavce. Že je vpáčená, to mi řekli v nemocnici. Popravdě ani pořádně nevím, jak vpáčená bradavka vypadá. Jak tedy vypadá ta moje? Dvorec je velký a měkký, bradavka ale není pěkně kuželovitá jako ta zdravá, ale má nepravidelný tvar, podlouhlý a jako popraskaný. Když z něho malá saje vypadá pak jako hřebínek od kohouta, vlastně kráter, jak píšete vy... Když se jí dotknu něčím studeným tak ztvrdne a svraští se, ale uvnitř dvorce schovaná není. Je prostě moc nepravidelná, nyní bolavá. Dnes mě začalo toto horší prso bolet (bolí mě bradavka i prso). Zarudlé zatím není, ale mám strach aby se neobjevil nějaký zánět nebo něco, právě vlivem že z něho malá málo saje... Holky mi radili obložit tvarohem, je to tak správné? Ohledně toho nočního kojení - díky za typ. To, že máte naprostou pravdu potvrzuje také to, že mé pravé "nemocné" prso, je menší a to o mnoho. To je asi tím, že se v něm netvoří tolik mlíčka jako v levém. Budu se snažit ho v noci více využívat. Určitě chci zachovat i pravé prso. Ráda bych si teda udělala zásobičku do mrazáku - můžete mi prosím Vás poradit jak na to? Jak dlouho to můžu potom skladovat? Jak to zmrazit, rozmrazit atd... Co se týká těch pomůcek - pokud to půjde tak bych to zkusila vyřešit bez toho a ty použila jako poslední možnost. Vážím si vaší pomoci. Děkuji Vám a přeji příjemný večer.

odpověď: dle popisu to nevypadá na vpáčenou bradavku, ale spíše bude problematická svým tvarem. Kdybyste ji mohla vyfotit a poslat foto, byla bych moudřejší a třeba bych se pokusila vymyslet nějakou polohu, při které by šlo lépe kojit. Samozřejmě, že pokud fotku posílat nechcete, tak nemusíte. Škoda, že se na vás nemůžu osobně mrknout, jistě bychom mohly nějaké polohy vyzkoušet. Takhle se musíte snažit sama. Ale vy to jistě zvládnete.

To, že vás bolí prso i bradavka není dobré znamení. Důvodů může být několik, ale velmi pravděpodobně je to nepravidelné a nedostatečné vyprazdňování prsu. Bude třeba, abyste každý večer ve sprše, pod teplou vodou prso pořádně promasírovala a veškeré bouličky a zatvrdliny rozmasírovala. Masírujte krouživými pohyby od základu prsa (od žeber) směrem k bradavce (ale ne bradavku), také můžete přikládat celé dlaně na různá místa na prsu. Poté můžete prsa v předklonu vytřepat. Jakákoliv retence - což je vlastně ucpaný mlékovod může způsobit časem zánět, takže buďte opatrná a rozhodně nenechejte prso příliš plné nebo v něm nenechávejte zatvrdlá místa. Pokoušejte se kojit v různých polohách - vsedě, vleže, zadní poloha (dítě má nožičky okolo vašeho pasu směrem dozadu k vašim zádům) - polohy jsou zobrazeny na stránkách Laktační ligy, zde: http://www.kojeni.cz/texty.php?id=18 . Pokud ani po kojení nebude prso uvolněné, tzn. že stále budete cítit tlak, že je plné, tak musíte odstříkat. To byste ostatně měla po každém kojení, pokud chcete v tom prsu udržet laktaci.
Další rady na bolavé prso jsou: před kojením nahřívat a mezi kojením chladit - ano, můžete i tvarohem, to je dobrá rada. Také můžete naklepat a zamrazit zelné listy a ty přikládat na prso - pozor, bradavku vždy vynechejte. Bolavá bradavka je ovšem něco jiného - je popraskaná, máte na ní krvavé praskliny? Píšete o nějakých prasklinách - jsou tam vždy nebo teď nově vznikly? Není dvorec flekatý? Nebo naopak jakoby vyhlazený? Jaká je ta bolest prsu? Pálivá? Bodavá? Mohlo by se totiž jednat i o kvasinkovou infekci - pokud máte tu bradavku poškozenou tím, že dítě z ní neumí řádně sát a mohlo vám ji zranit, tak ji mažte Bepanthenem nebo krémem Purelan od firmy Medela, prso hodně větrejte, nemělo by přijít do vlhkého prostředí , v kterém by se pomnožily kvasinky. Tzn., že v tuto chvíli jsou nevhodné vložky do podprsenky - naopak by se vám hodily chrániče bradavek - opět od firmy Medela. Také je na místě zvýšená hygiena - myjte si ruce při jakékoliv manipulaci s prsem.
Samozřejmě, že pokud máte na bradavce nějaké zranění, tak tím může proniknout infekce a velice rychle způsobit zánět prsu. Pokud byste měla horečky, byla celkově schvácená, příznaky jako u chřipky a prs velký, rudý a bolavý, tak neváhejte a jděte si k Dr. pro ATB.
Pokud se jedná jen o retenci, tak tu rozmasírujete ve sprše. Pokud se jedná pouze o prasklinu na prsu, tak když budete bradavku mazat, prso větrat a dítě dávat do jiné polohy, tak by se to mělo zlepšit. Pokud se to nezlepší a bradavka i prso bude stále bolet, může se jednat o kvasinkovou infekci, případně o zánět prsu. Napište, jak se to u vás vyvíjí.
A ještě k vašim dotazům ohledně zásob do mrazáku. Sbírat mlíčko můžete celý den průběžně do jedné skleničky a tu mít v ledničce. V ledničce lze mléko skladovat 24 h, v mrazáku potom při -18°C a méně 3 měsíce. Existují speciální sáčky nebo kelímky na mléko. Sáčky a skleničky má firma Medela, Via kelímky na mléko má firma Avent. Nic z toho ovšem není levná záležitost a dobře poslouží i obyčejné skleničky od přesnidávek. Je nutné je dobře vymýt a poté 15 minut i s víčkem vyvařit. Nezapomeňte si skleničky označit datume zamražení. Zmrazování a rozmrazování mléka by mělo být pozvolné, jakákoliv náhlá změna teploty ničí vitamíny a další cenné složky. Takže mléko chvilku nechat v pokojové teplotě, poté do lednice a nakonec do mrazáku. Při rozmrazování opačný postup - do lednice, pokojová teplota a poté lázeň s teplou vodou - v ní i ohřát, mléko dobře míchat. Pokud zapomenete mléko z mrazáku vytáhnout a potřebujete ho rychle, tak tedy dát skleničku pod studenou vodu a tu postupně dávat teplejší a teplejší. Prostě pokud možno žádné tepelné skoky. Nedoporučuje se mikrovlnná trouba, která právě ty cenné vitamíny zničí, navíc se v ní mléko prohřeje nerovnoměrně.

5. 6. 2006
dotazy: Foto v příloze. Snad vám to trochu pomůže. Omlouvám se za kvalitu, ale
lépe to vyfotit nešlo, snad to bude dostačující...Pokud byste mi mohla prosím poradit nějakou tu jinou polohu, tak vám budu moc vděčná. Obvykle kojím vsedě tak, že mám malou u boku, je bokem k mému boku a nožíčky má vzadu. Polohu v ležení mi vůbec nejde, protože mám poměrně velká prsa a při kojení musím držet prso u bradavky, aby ho malá udržela v pusince a já to prostě nezkoordinuji. Jiná poloha mám nevyhovuje, protože přitom bradavka bolí více...(asi proto, že to dělám špatně). Ze zdravého prsa kojím také pouze v zadní poloze (miminko na boku u mého boku s nožičkami dozadu). Je to špatné? Je nutné to stále měnit? Naprosto s vámi souhlasím, že je škoda, že se nemůžeme vidět osobně, jenže já jsem z Poličky (východní Čechy). I přesto jsem vám obrovsky vděčná za vaši obětavost a snahu. Jak jste mi poradila, tak se snažím prso promasírovávat. Nějaké nepravidelnosti v prsu jsou - tvrdší malé žlázky hodně uvnitř prsa, (nevím jestli je to normální) a nunto říci, že když přitlačím je to i
bolavé. Co se týká bolesti prsů - objeví se, pak zase den nebolí a pak zase ne. Je to taková bodavá, někdy jakoby mi byla zima na prsa - když přiložím teplý obklad, tak se to zlepší. Bradavka bolí vždy po kojení (hlavně dolní část bradavky), to asi tou tvarovou pravidelností a vlivem kojení. Nevím. Bradavka špatného prsa nemá krvavé prasklinky, ta nepravidelnost (jakoby prasklinky) tam jsou stále, nevzniká to pouze při kojení. Dvorec je vyhlazený a bez skvrn (viz foto).

Chápu to dobře, že pokud nebudu cítit, že je prso plné a mám v něm tlak, tak nemusím odstříkávat??? Nebo mám odstříkávat vždy? A nebude se pak tvořit v prsu zbytečně moc mlíčka? Omlouvám se, říkáte si možná, že jsem asi natvrdlá, ale já jsem z toho už nějaká zblblá. Chci to dělat jak nejlépe umím a nerada bych něco zameškala a ohrozila tím kojení..

Ještě se chci zeptat na váš názor na dudlík. Malá mi často brečí, když ji bolí bříško a nejlepší pomocí pro ni je přiložit k prsu, pak se uklidní a i když nepije tak je tak cucá, což ji moc pomáhá. Říkala jsem si, že by ji v těchto chvílích možná mohl pomoci dudlík, ale mám strach aby mi malá Markétka nezačala odmítat prso... Není v tomhle případě lepší se dudlíku úplně vyhnout?

Díky moc za info ohledně uchování mlíčka, určitě to vyžiji.
Ještě jednou vám moc děkuji za pomoc. Moc si toho vážím. Zaplať pánbůh, že jsou na světě lidi jako vy.

odpověď: děkuji za fotky - jsou moc dobré, hned vidím, o čem je řeč. Ještě by byla dobrá fotečka celého prsu, abych viděla, jak je tam ta bradavka umístěná. Nejlépe zepředu. Každopádně je vidět, že tohle NENÍ vpáčená bradavka, takže pomůcky pro vpáčené bradavky již nemá smysl vám nabízet. Ten tvar je hodně nepravidelný, ale rozhodně si nemyslím, že by měl být důvodem pro to, aby se z prsu nekojilo. Rozhodně ho dcerce nabízejte, kojte z něj při každém kojení. Co se týče té polohy, tak vzhledem k tomu, že máte velká prsa a dcerka se k tomuto prsu špatně přisává, tak je fotbalová poloha opravdu ta nejlepší. Ale je na místě, abyste ty polohy zkoušela i střídat. Samozřejmě, že poloha vleže není pro ženy s velkými prsy příliš vhodná, ale zkuste nějakou polohu vsedě, aby se vyprázdnila i opačná část prsu (prs se vždy nejlépe vyprázdní tam, kde míří bradička dítěte). Co mne ale zaujalo je to, že při nabízení prsu držíte prs těsně u bradavky - to není správné a může to být i jedním z důvodů, proč se dcerce bradavka špatně chytá. Správné držení je vyobrazeno zde: http://www.kojeni.cz/texty.php?id=17. Zkuste si těžké prso klidně podepřít polštářkem, aby dcerku zcela nezavalilo a vás aby nebolela ruka při stálém držení prsu. Máte kojící polštář? Ten by vám také moc pomohl při pohodlném kojení. Pokud budete trpělivá a stále budete to prso nabízet, tak se z něj dcerka sát naučí, najde si způsob. Nevzdávejte to. Bude silnější a sání jí půjde čím dále lépe.
A teď k té bolesti v prsu. To, co popisujete by mohly být dvě věci, obě mají podobné příznaky. Ta lepší varianta je, že jde o kvasinkovou infekci - dvorec může být flekatý (z té fotky není úplně patrné, možná trošku flekatý je) - můžete vyzkoušet koupit si mast Canesten případně Pevaryl (ale ten je, myslím, pouze na lékařský předpis). Můžete si nechat udělat bakteriologický rozbor, zda se opravdu nejedná o plísňovou infekci.
Druhá varianta je, že se jedná o syndrom bělavé bradavky. Tomu by nahrávala ta citlivost na chlad a bodavá bolest. Zkuste si přečíst toto a sama zhodnotit, zda by se nemohlo jedna o SBB: http://www.mamita.cz/horka_linka.php?str=9 - jsou tam i možnosti řešení. Ale zkuste nejdříve vyloučit tu kvasinkovou infekci.
Co se týče odstříkávání. Pokud dítě z toho prsu dost kojíte a mléka máte dost, tak opravdu stačí odstříkat, jen když máte prso příliš plné a je ten přetlak nepříjemný. Pokud je ta stimulace dítětem nedostatečná, tak je vhodné odstříkáním tvorbu zvýšit. Běžně se ale tvorba zvyšuje častějším přikládáním dítěte a nočním kojením. Odstříkávání je až taková další pomůcka. Takže si to musíte sama korigovat, zda je odstříkávání potřeba.
A co se týče mého názoru na dudlík. To bolení bříška řešíte správně - děťátku se opravdu uleví, když se přiloží k prsu - důvodem je, že se trávicí trakt zase dá do pohybu, peristaltické pohyby střev odvedou případné plyny a taky to, že je blízko maminka je pro děťátko úleva. Kojenému dítěti není příliš vhodné dudlík dávat alespoň první 4-6 týdnů, poté už by to zase tolik vadit nemuselo. Ale to byste i sama poznala, kdyby vám dudlík kazil techniku kojení, kdyby dítě začalo sát nějak hůře. Takže ho můžete vyzkoušet, pokud máte tu potřebu.

16. 6. 2006
info od maminy + dotazy: V příloze zasílám fotku celého prsa abyste viděla jak je bradavka umístěná. Kdybyste podle toho vymyslela nějakou tu vhodnou jinou polohu kojení, tak mi dejte vědět. Prozatím nejčastěji kojíme "fotbalovou polohou" a taky se mám nyní podařila, kdy mimi leží na polštáři na mém klíně, bříško má u mého bříška - dle vašeho přehledu je to "poloha v sedě". Tak snad se nám podaří vyprázdnit správě prso.

....asi jste odhalila příčinu špatného přisátí k tomuto špatnému prsu, protože jsem dle vaší rady chytla prso dál od dvorce a tak se přisátí daří mnohem lépe. Dalo by se říct, že se to celkem srovnalo. Malá Markétka papá už vcelku dobře - ani ji nemusím dokrmovat z toho druhého prsu. Mám z toho obrovskou radost. Vřelé díky pro Vás!!!
Je to tak krásný pocit, když se daří kojit, všechno jde tak jak má a člověk má téměř jistotu, že dal tomu malému zázraku vše co potřebuje a za to jsem vděčná vám. Je to síla, když miminko dobře pije, ručičkami se dotýká prsu a je celkově klidné a spokojené.

Co se týká té bolesti prsu - dle popisu příznaků to opravdu vypadá, že se jedná o syndrom bělavé bradavky - když jsem v chladu tak mě prsa moc bolí tou bodavou bolestí a velmi na to pomohou teplé obklady. Dá se opravdu říci, že nyní v teplém počasí se situace zlepšila a prsa mě téměř nebolí. Když to přijde, tak si dám teplý obklad a ono se to
zlepší.

Dnes jsem poprvé ostříkávala mléko. Podařilo se mi z jednoho prsa odstříkat 125ml, je to dost? Nemám představu po kolika ml mám mléčko skladovat, aby to v případě použití bylo dost, nebo aby toho nebylo zbytečně mnoho, protože po rozmrazení bych to už musela vylít, myslím
kdyby to všechno nevypila... Prozatím mám mléko v plastikové lahvičce v lednici a dle vaší rady to přeleju do skleničky od přesnídávky, popíšu a dám do mrazáku. ALE Nepraskne to, když je to skleněné??? Máte s tím zkušenosti?

odpověď: Dobrý den, mám z Vás obrovskou radost, jste šikulky! Člověk si moc rád přečte, když se mamince a prckovi tak dobře daří.

Koukala jsem na tu fotku a zdá se mi, že bradavka je už téměř normální, dcerka si ji vytvarovala. Takže v podstatě můžete zkoušet ty polohy jakékoliv. Je moc dobře, že jste opravila techniku nabízení prsu a je opravdu skvělé, že dcerce už to kojení jde tak krásně. Je to pro mne balzám na duši takové zprávy. Z těch poloh byste třeba ještě mohla zkusit, že vy byste ležela na zádech, hlavu podepřenou polštářem a dcerka by mohla ležet na Vašem břiše či by mohla být přiložen z boku - ale uvidíte, zda to půjde, máte docela velká prsa. To je jen takový nápad, dle vzhledu bradavky a šikovnosti Vás obou se Vám budou polohy už daři krásně. Na správné vyprázdnění prsu většinou stačí kombinace fobalové polohy a polohy vsedě. Nemusí se to střídat během jednoho kojení, stačí, když se kojí jedno kojení tak a další kojení zase jinak.

Mrzí mne, že máte zrovna syndrom bělavé bradavky...:-( Jestli Vám to pomůže, tak vlastně máte štěstí v neštěstí - ty bolesti většinou ustoupí po 3. měsíci věku dítěte a zrovna bude teplé obdbí, takže by to snad nemuselo být tak zlé.

K množství odstříkaného mléka - 125 ml je skvělý výsledek a mohla by to být i tak akorát dávka pro dítě. Rozhodně nemá smysl skladovat více než 150 ml dávky. Ale každé dítě je jiné a hlavně i každé krmení je jiné - někdy dítě vypije 100 ml, někdy 150 ml a někdy třeba i 200 ml. Takže skutečně nelze dopředu říci, zda dávka bude stačit nebo zda budete muset něco vylít. Ale nezapomeňte, když budete chtít dítě krmit tím odstříkaným mlíčkem (asi někdo jiný, když vy budete pryč) udělat to alternativně - stříkačkou,hadičkou po prstě, kádinkou. Po 3. měsíci lze už i jednorázově použít lahev.
Skladování ve skleněných lahvičkách od přesnidávek mám vyzkoušeno osobně a praskne asi každá 20. sklenička. Ale prasknout může i plastový kelímek nebo sáček. To riziko je vždycky, ale naštěstí není tak velké.

Autor
-
ID otázky: 29038

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit