on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

4 měsíční dítě odmítá už několik dnů kojení

dotaz: Dobrý večer, moc a moc vás prosím o radu ohledně kojení. Mám 4měsíční dcerku, která už asi 4-5 dnů odmítá pít. Nejdříve nechtěla pít z levého prsu a dneska už ani z pravého (kojím v sedě a mimi mi leží na klíně ). Hrozně moc začne křičet,kdykoliv zjistí,že ji chci položit na bok na klín a dát napít. Jediné,jak se mi jí podaří dát napít je,že jí položím do lehátka a kleknu si nad ní. Pak se celkem spokojeně napije. Přes den není problém v pití na boku jedině,když vystihnu okamžik,že je rozespalá, to pak taky pije pěkně na boku z obou prsou / to je bohužel tak 2x /,.V noci spinká od 20,30 - 21hod do 4-5, pak se v pohodě napapá a ještě spinká , ale jakmile se probudí kolem 7 -8 hod, tak už zase bojujeme. Odstříkané mlíčko nechce ani lžičkou, ani z flašky, ani ze stříkačky- takže jsem už pomalu zoufalá. Myslíte ,že se jedná o bojkot, nebo jde o něco vážnějšího? Plenek máme dobře pročůraných tak kolem 5. Moc děkuji za odpověď.

odpověď: Dobrý večer, dle toho, co píšete se skutečně jedná o naprosto typický bojkot kojení. Vydržte a dále kojení nabízejte, dítě se moc rádo ke kojení vrátí. Někdy nejde přesně vystopovat, proč se bojkot kojení objeví - nezměnilo se u vás něco? Nezměnila jste třeba parfém? Neměla jste ostré jídlo nebo jídlo s výraznou chutí? Nemáte menstruaci, ovulaci, nemůžete být těhotná, nezačala jste brát nějaké léky, antikoncepci? Tyhle věci samozřejmě datujte před těmi 5 dny, kdy bojkot kojení začal. Někdy stačí nějaký zážitek při kojení, který byl dítěti nepříjemný a může to bojkot odstartovat. Třeba jste dítě okřikla nebo se mohla něčeho leknout, někdy stačí hrozně málo. Také mohou dítěti růst zuby, případně může mít v pusince nějaký vřídek a pití ho může bolet.
Jinak se nemusíte bát - v tomto věku se dítě v žádném případě nechce odstavit, určitě se jedná jen o dočasný bojkot. Ať už jeho důvodem bylo cokoliv, tak dítě velmi rychle v tomto věku zapomíná, za pár dnů už nebude vědět, že prso nechtělo. Kojte nyní v hodně intimním prostředí, v tiché, klidné, tmavé místnosti, kde nebude hrát ani rádio ani televize, prostě nic, co by dítě mohlo rozptylovat. Děti jsou v tomto věku ukrutně zvědavé a od kojení je může leccos odvést. Nechce dítě jen v pleně, vy se svlékněte do půl těla, to děti hodně uklidňuje - kontakt kůže na kůži. Můžete přes vás přehodit lehkou deku, ať máte ještě více soukromí.
Je skvělé, že jste našla polohu, při které dítě je ochotné se napít - klidně tak kojte, dokud dítě bojkot nepřejde. To, že lépe pije, když je ospalé, je zcela normální, ospalé děti skutečně lépe spolupracují. Využívejte toho jak jen to půjde.
Držte se a nebojte se - je to dočasný stav a brzy bude vše zase v pořádku, vydržte!

info od maminy: Dobrý den, moc děkuji za radu a uklidnění. Už je zase všechno v pohodě a papáme ukázkově z obou prsou. Ten týden byl příšerný,ale stálo to za to vydržet. Máme 4 měsíce 68cm a 8200g / při narození 50cm a 4000g /, takže si myslím,že jsme šikulky. Ještě jednou moc děkuji.

Autor
-
ID otázky: 29006

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit