on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

3 měsíční dítě chce najednou kojit co 1,5 h i v noci

dotaz: píšu Vám na doporučení Zendysky, která si Vás nemůže vynachválit. Má 3-měsíčního syna, kterého plně kojím. Včera nám začaly právě s papáním problémy, malý chce pít po 1,5hod. a to i v noci. Dřív to bylo po 2-3hod. přes den, a v noci po 4-6hod. Porodní váhu měl 3350g a na kontrole ve středu 6100g, takže prospívá dobře. A právě ve středu byl i očkovaný Hexou, nevím zda to nemá souvislost, od té doby je poněkud neklidnější než dřív, i během kojení. Zdá se mi, že se mi mléko nestačí tvořit, když pije tak často, nehledě na to, že jsem neskutečně unavená a nešťastná. Ráda bych v kojení pokračovala. Už jsem i kontaktovala pediatričku a na její popud koupila hypoalergení BEBU1. Máme v rodině alergii na pyly. Nevím co dělám špatně, stejně jím, piju, nestesuju se - až teď tím kojením. Když chci zkusit malému prodloužit pžestávku mezi kojením, řve jako siréna, podle mého vypozorování je to pláč hladu, trápit hladem ho zas nechci. Prosím poraďte mi, co mám dělat. UM jsem mu zatím nedala, nechci to hned vzdávat.

odpověď: Milá Jitko, neděláte špatně vůbec nic. To co popisujete je zcela jasná laktační krize - růstový spurt dítěte. Děťátko má nyní prostě větší hlad a pár dnů bude trvat, než se tomu tvorba mlíčka přizpůsobí. Největší chybou by bylo dát v tomto citlivém období (laktační krize ve 3 měsících bývá právě nejurputnější) UM - narušilo by to informační tok mezi vámi a děťátkem - dítě prostě potřebuje vašemu mozku sdělit, že potřebuje více mlíčka. Vydržte, za pár dnů se (max. 2-3) se to zase upraví a budete kojit jako dřív. Nebojte se, že se mléko nestihne vytvořit, když jsou nyní přestávky tak krátké - naopak! Čím častěji se kojí, tím rychleji se tvorba mlíčka upraví. Takže vydržte a Bebu (správně ale koupenou hypoalergenní), zatím nechte hodně hluboko ve skříni.
Držím palce, ať je brzy krize za vámi - projde si tím každá maminka (ve 3. a 6. týdnech, ve 3. a 6. měsící a někdy i mimo tyto období), ale některé to vzdají a je to škoda - kdyby věděly, že je to jen velmi krátkodobá záležitost, jistě by bylo mnohem více kojených dětí.
Jinak vaše děťátko prospívá výborně a Hexa vakcína by neměla mít na kojení příliše vliv - je to dobrá vakcína, u které moc reakce nebývají. Ale může se někdy stát, že po ní reakce mohou být a mohly by se projevit i mrzutostí a touhou být často u prsu. Ale spíše se opravdu myslím, že je to tříměsíční laktační krize. Přeji hodně štěstí dostatek síly, ještě vydržte, bude lépe!

reakce maminy: Práve jsem nakojila Ondráška opět po hodině a půl. Jsem strašně ráda, že jste mi napsala, povzbudilo mně to. Navíc zítra ráno jedeme na dva dny pryč, takže nebudu mít přístup k netu. Jsem zvědavá jak nám to dopadne, je pravda že o spurtu neslyším poprvé, jen jsem nevěděla, co to znamená. Pořád se učíme:o)).
Hned jak se vrátíme, ozvu se vám, jak jsme dopadli. Moc Vám děkuju, budeme se snažit vydržet.

3. 7. 2006
info od maminy: jak jsem slíbila v pátek, hned po příjezdu domů jsem běžela zapnout poč a musím poděkovat Vám za vaši podporu a dobrou radu. Ondrášek si trochu poplakal - to jak jsem měla míň mlíčka, ale v neděli ráno se napapal z plných prsů jako dřív. Já jsem byla tak strašně ráda, že jsem to nevzdala. Krabice s UM zůstala zavřená a my úplně bez problémů zase kojíme. Neznám příjemnější pocit, než vědět, že miminko má zase co pít, i když ty chvilky kdy musel mít hlad byly fakt krušné. Už se zase řehní na celé kolo a je očividně klidnější a spokojenější. Vaše poradenství je smysluplná a záslužná práce, moc Vám děkujeme a přejeme spoustu spokojených maminek i miminek. To kojení je opravdu někdy boj, ale stojí za to bojovat a vyhrát:o), úsměv miminka je tou nejhezčí odměnou.

Autor
-
ID otázky: 28930

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit