on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Dítě pije jen 5x denně

dotaz: ráda bych poprosila Jiřku o radu (chodím na březňátka se Zendyskou, která na tebe pěla chválu :o))). Tak tedy: mám dvouměsíční Marjánku (5,5 kg), kojíme plně. Jenže malá už od porodnice najela na režim, kdy pije velké dávky a prospí pak dlouhé pauzy mezi kojením. Konkrétně teď v 9ti týdnech pije 5x denně, ale pokaždé kolem 200ml. Pije v 8, 12, 16, 20, a 0 hod (je jako hodinky :-) Mám váhu, tak si ji pravidelně vážím. Výrobu mléka zatím stíhám, kojím většinou z jednoho prsu, ale bojím se, jestli ty pauzy nejsou přece jen dlouhé, abych časem nepřišla o mlíčko. Nevím, jestli bych třeba neměla kojit častěji? Ale zase je mi líto ji budit, třeba v noci takhle krásně spí už od 2. týdne věku.

Ještě bych se ráda zeptala, občas se ke konci kojení (má v sobě řekněme 160ml) s řevem pouští, prohýbá se, cuká, znova chytá... Přitom v prsu ještě mléko bylo. Ale když jsem jí zkusila dát druhý prs, tak se přicucla a jela v klidu. Takže bych řekla, že jen přestalo téct mlíčko proudem a byla "líná" tahat?

odpověď: Hanko, musím přiznat, že s podobným dotazem se na mne ještě nikdo neobrátil. :-) Většina maminek má opačný problém - jejich dítě chce kojit často. Tvé děťátko krásně prospívá, takže mu tahle frekvence prostě vyhovuje. Vždyť taky vypije litr mléka denně! Do 3. měsíce věku dítěte ovšem není vhodné, aby přestávky mezi kojeními byly delší než 6 h - poté se začnou tvořit inhibiční bílkoviny, které snižují tvorbu mléka. Po 3. měsíci se už laktace ustálí a tolik to nevadí. Takže mé doporučení je, abys do konce toho 3. měsíce zařadila v noci, ve 4 h odstříkávání - odstříkávej každé prso 10-15 minut, nejlépe ručně. Není důležité kolik odstříkáš, ale to, že prsa stimuluješ. O mlíčko určitě nepřijdeš, to se vůbec neboj.
To kroucení u kojení jsi vystihla přesně - pravděpodobný důvod bude skutečně to, že už mlíčko neteče tak rychle. :-) A správně na to reaguješ přehozením k druhému prsu. Přeji ti, ať se vám i nadále kojení takto daří, jste šikulky

Autor
-
ID otázky: 28835

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit