on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Jak se zbavit kojících kloboučků?

dotaz: našla jsem na Vás kontakt na netu kojeni.cz.Jsem z Frýdlantu a potřebovala bych pomoci s technikou kojení.Mám 7t kluka a kojíme s kloboučkem a pouze fotbalově.Je to pěkné šídlo a křikloun a jinak ho neudržím a nedokáže pořádně pít.Ze předu se nám nedaří a bez kloboučku taky ne.Už u staršího syna jsem odešla s porodnice s kloboučkem a pak jsme se doma 6 měsíců doslova trápili.Teď bych se toho chtěla vyvarovat.Starší syn má 2,5roku a tak se musím věnovat nejen kojení,ale i jemu.
Abych se přiznala tak moc neveřím,že za jedno kojení něco zmůžem.U staršího syna jsme měla doma laktační poradkyni z OV a byla tady taky asi 2h a stejně to k ničemu nebylo.Spíš mi poradila jak vytvářet dostatek mléka,když dítě zrovna nepije apod.Takže teoreticky jsem poučena,ale ta praxe jaksi vázne.Fakt je ten,že si vůbec nevěřím.Opět jsem zkoušela kojit bez kloboučku,malý se nsad trochu napil ale on se pořád nějak pouští a já mu nedokážu do pusy dostat ten dvorec-otevírá ji málo.A pak mě ne bradavky,ale dvorce bolely a pálely.A taky se mi při kojení bez nenalijou tak prsa jako když začne tahat s kloboučkem.Čím to je?S tím pátkem zatím nevím,manžel má mít dovču a tak nevím co plánuje.A já musím řešit ještě jeden problém. N áš malý je šílený řvoun.I když je plný až po záklopku.Problém je myslím v usínání,jemu se moc chce,ale pořád se fechtuje ruce a nohy-až ublinkává a řve z toho že nemůže spát.Už už usíná a zase oči jako dvě jezera a tak několikrát dokola než mi usne na rukách.Přitom vříská jako by ho na nože brali.Každé noční kojení je horor.Prsa nalité,že musím odstříkávat a potom po kojení dlaší hodinu uspávámNěkdy po hodině řvaní stačí přiložit a on si párkrát cucne a spí.Někdy se udyndává snad 20x.A to přitom dudlá ten prs dokud se nenalije,aby se on 5x napil..Dnes např od 0,30-3 ráno.V pondělí odpoledne byl přetažený a nespal od 14h do 21,střídavě jsem ho kojila a střídavě uspávala.Děs.Jsem z toho tak zbitá,že mě bolí vše.Tak jsem se dnes v noci rozhodla,že ho prostě nehcám řvát ,uvidíme co bude za 2-3 dny,třeba se uřve a usne.A není to prdíkami,to taky někdy řvem,ale jinak.Já ho před každým kojením masíruju,dostává kapky a nehcávám ho vyprdět.Taky by mě zajímalo,zda vždy dítě když uchopí prs nejdříve dudlá a čeká než se nalije a teprve potom začne pít.
Jo dudlík nechce vůbec.Už si uřval pupeční kýlu-lepíme ji knoflíkem.Tak nevím zda mu mám pořád nabízet prs a nechat ho dyndat.Je to otročina a já se od něj snad pomalu ani nehnu.Ještě že mi se starším synem-2,5 pomáhá babi jinak bych se asi zbláznila.
Nevím zda to nechat ještě torchu uležet a kojit s kloboučkem-je to jistota a počkat až trichu zesílí-tak na 3 měsíce .Fakt si neveřím a bojím se.

rada: Milá paní Věro, děkuji za obsáhlý mail. Je plný zoufalství a je cítit, že jste už opravdu vyčerpaná. Má odpověď nebude o nic kratší než Vaše dotazy. Pokusím se zodpovědět vše, co Vás trápí. Ale taky mám pár otázek - jak Váš syn přibírá? Kojíte ho zatím plně nebo nějak dokrmujete? Pokud ano, tak jakým způsobem? Lahví nebo nějak jinak? Proč vlastně kojíte s kloboučky? Bradavky máte normální nebo vpáčené či ploché? Pomáhal vám někdo s technikou kojení, učil vás to někdo? Píšete, že u předchozího syna byla poradkyně. Nevím, zda bych Vám já pomohla více než kolegyně, ale zatím si nikdo nestěžoval. J Každopádně bych Vám jistě nepomohla při jedné návštěvě, ale zatím vždy jedna návštěva stačila k tomu, abych získala přehled o situaci a poté už stačily jen konzultace telefonické či emailové.
Trošku rozeberu Vaši situaci z mého pohledu. Chlapeček má 7 týdnů a má už na kojení přes kloboučky návyk, takže jejich odbourání nebude věc snadná, ale rozhodně není nemožná. Rozhodně nedoporučují déle otálet, protože po 3. měsíci se už kloboučků nezbavíte. Nyní je ještě šance.
Vaše nejistota a nedůvěra v sebe sama tkví především z toho, že máte špatnou předchozí zkušenost s kojením prvního dítěte. A já jsem tady od toho, abych Vám tu důvěru dodala. Téměř každá žena je schopná kojit své dítě, je to přirozená záležitost. V dnešní době se z toho dělá obrovská věda - kdysi uměla kojit každá žena a zkušenosti se předávaly z generace na generaci. Nyní to tak bohužel není a maminka kontaktuje laktačního poradce až v pokročilé fázi zoufalství. Nebojte se, zvládneme to spolu tak, abyste byla spokojená.
Nyní trošku podrobněji rozeberu problematiku kojení přes klobouček. Klobouček je vlastně protéza bradavky a jediná indikace k jeho podání je vpáčená nebo plochá bradavka a to jen do doby, než si dítě bradavku kojením (či dalšími pomůckami určenými na vytvarování vpáčených bradavek) vytvaruje a pak lze kojit bez kloboučků. Klobouček narušuje informační tok mezi matkou a dítětem. Dítě má v pusince bakterie a kontaktem s bradavkou matky předává mozku matky informace právě o osídlení těmito bakteriemi. V mléce se poté vytvoří ty správné protilátky a další imunitní faktory, které dítě potřebuje. Klobouček dále zkresluje přenos informací o množství mléka, které dítě potřebuje - buď se ho tvoří málo nebo moc. Prsa se správně nevyprazdňují, mohou vznikat retence, záněty, začne se snižovat tvorba mléka. Navíc klobouček není hygienicky příliš vhodný, mohou se pod ním množit bakterie a plísně.
Tak a nyní k Vašim jednotlivým dotazům či poznámkám.
Píšete, že prcek málo otvírá pusinku. Klobouček je ve své podstatě skoro jako láhev a dítě není nuceno tolik pusinku otvírat. Lze to trénovat. Před každým kojením drážděte hledací a sací reflex dítěte. Dotýkejte se ho na tvářičce, na rtíkách, chvalte ho, když pořádně pusinku otevře. Povzbuzujte jeho sací reflex - dávejte mu do pusinky, na horní patro svůj prst (největší,který máte, ne palec), aby ho sál.
Před každým kojením nejdříve vytvarujte bradavku, aby se dítěti co nejlépe uchopovala - odstříkejte trošku mlíčka (ať už ručně či odsávačkou), nahřejte prso a povytáhněte bradavky - buď odsávačkou nebo třeba stříkačkou (ustřihnout tu část, kde je špička, vložit píst obráceně, přiložit tou pěknou částí na prso a podtlakem bradavku vytvarovat, povytáhnout). Během kojení si můžete dávat na prsa teplý obklad, popíjejte teplý nápoj - to vše povzbudí vypuzovací reflex a mléko lépe poteče. Absolutně nutné je také Vaše pohodlí. Nedávejte prso dítěti, ale dávejte dítě k prsu. Vy se musíte cítit uvolněná a co nejvíce v pohodě, jinak brzdíte tok mléka. Myslete pozitivně, nebojte se - měla jsem maminky, které byly zcela beznadějnými případy i ve svých očích a rozkojily jsme naplno.
Píšete, že vás pálely dvorce…to by mohla být začínající kvasinková infekce, zkuste si koupit Canesten krém a namazat jím dvorce a bradavky. Podívejte se také dítěti do pusinky, zda tam nemá bílé tečky - ty jsou taky příznakem kvasinkové infekce.
To, že se Vám tak nenalijou prsa, když kojíte bez kloboučku má svůj jasný důvod. Vaše dítě bez kloboučku neumí tak účinně sát, takže saje méně, vypije méně a tím pádem se i méně mléka udělá. Sání bez kloboučku se musí naučit, ale trpělivostí se to jistě podaří. Tvarování dvorce a bradavky, nahřívání prsu, trénink sacího a hledacího reflexu by Vám měl pomoci. Také můžete zkoušet různé polohy - podívejte se tady: http://www.kojeni.cz/texty.php?id=18
A dále. Důkladně jsem si pročetla to, jak popisujete, že Váš chlapeček stále pláče, chce často kojit, chce být u prsu dlouho, špatně spí…..blinká. Je možné, že Vaše dítě má slabší formu refluxu. Reflux je špatně dovyvinutá jícnová záklopka, která brání tomu, aby se jídlo vracelo ze žaludku do jícnu a do pusinky (případně zvracením či blinkáním úplně ven). Refluxem v různých formách trpí až 50% dětí. Reflux se lepší po 4. měsíci věku, většinou mizí po zavádění hustší stravy, tzn. po začátku nemléčných příkrmů. Někdy přetrvává do 1-1,5 roku, vzácně celoživotně. Některé děti nemají žádné problémy, jiné často pláčou, blinkají, ty nejtěžší formy zvrací velmi často a obloukem. To, proč děti s refluxem často pláčou a chtějí být stále u prsu je důvod, že když se mlíčko vrací jícnem, tak to způsobuje velmi nepříjemné pocity - pálení žáhy a dítě se je snaží zahnat dalším a dalším nakojením. MM totiž bolavý jícen zase uklidní.
Doporučuji vyzkoušet antirefluxová opatření (můžete zkoušet týden a pokud se to zlepší, tak slabší reflux opravdu mohl být důvodem chování Vašeho syna, které popisujete), tím rozhodně nic nezkazíte: kojit dítě ve vzpřímenější poloze - tzn., aby mělo hlavičku výše než nožky, rozhodně nekojit vleže ani tak, aby dítě leželo. V průběhu kojení nechat dítě několikrát odříhnout. Kojit co nejdéle z jednoho prsu, pokud možno nepřehazovat často prsa, druhé třeba jen nabídnout - čím více hustšího, zadního mléka dítě vypije, tím lépe - čím hustší strava, tím hůře se může mléko vracet. Opatrně manipulovat s bříškem, nezvedat nožičky - to vše způsobí tok mlíčka z bříška do jícnu a pláč. Opatrně s dítětem manipulovat, nemačkat bříško, nechoulit do klubíčka, nemasírovat bříško. Postýlku i kočárek upravit tak, aby dítě spalo s hlavou výše - vypodložit matraci, zvednout desku, prostě aby byl sklon takový, aby mlíčko nemohlo téci nahoru, ale zůstalo pěkně v bříšku. Také můžete zkoušet kojit své dítě v kontaktu kůže na kůži, tzn, vy do půl těla nahá, dítě jen v pleně - má to blahodárný vliv na různé bolístky dítěte a taky je to uklidňuje. Může tak dítě chovat i tatínek, teď v létě je to obzvlášť vhodné.
A poslední Váš dotaz - ano, dítě nejdříve rychlými sacími pohyby stimuluje spouštění mléka a až se mléko spustí, tak se sání zpomalí a dítě začne polykat. Je to zcela fyziologický jev. Když dítě už polyká zase méně často, třeba až každý 5. sací pohyb a je vidět, že prso už zase jenom dudlá, tak je načase ho dát od prsu, pokud nechcete sloužit jako živý dudlík. Případně odříhnout, nabídnout ještě druhý prs a pokud i tam dudlá, tak ukončit kojení. Raději dítě hodinu držet za ručičky, chovat, ale prso už nedávat. Ale opravdu můžou být potíže způsobeny tím slabším refluxem - zkuste ty opatření výše uvedená.
Tak to je snad vše. Dám Vám tedy i číslo na pevnou linku, ale musíte zkoušet, doma moc nebývám. Můžete zkusit po 21. h, to bývám doma téměř vždy. 558 636 154. Nechci Vám v žádném případě vnucovat svou osobní návštěvu -záleží opravdu na Vás a pokud chcete zatím ještě chvilku zkoušet sama, případně vyzkoušet věci, které jsem Vám napsala, tak klidně můžete.
Buďte trpělivá, nevzdávejte to. Dle toho, co píšete, tak máte mlíčka dost (sice nevím, jak synek přibírá, ale jistě dobře). Pokud chcete klobouček odstranit, učiňte tak co nejdříve, čím později se do toho pustíte, tím hůře to půjde.
Mějte se krásně a držte se, jste šikovná maminka, která dělá pro dobro svého dítěte to nejlepší. Zasloužíte obdiv! A nebojte se, jistě to zvládnete!

Autor
-
ID otázky: 28823

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit