on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Mé 4,5 měsíční dítě vyžaduje kojení v noci co 2 h

dotaz: Ahoj Jiřko, taky bych se s Tebou chtěla poradit. (Na Březňátkách Tě všichni moc chválí :-)). Zkoušela jsem číst zpátky, jestli něco podobného nenajdu, ale nepovedlo se mi to. Ráda bych se zeptala, jestli je nějaká šance, že by mi Ondrášek přestal v noci jíst po cca 2 hodinách, a pokud ano, jak na to. Máme to tak už skoro celou dobu (tak týden po porodu to bylo ještě častěji), Ondrovi jsou 4,5 měsíce. Ale nepřijde mi, že by si vymýšlel, nejdřív začíná otvírat pusinku, vrtět sebou, a když mu nic nedám, teprve pak se probudí. Když ho hned nakrmím, ani se neprobudí. V noci se vždy jen nají a zase spíme. Přes den jí taky po dvou hodinách. Plně kojím, nic jiného jsme zatím nedávali. Přibírá průměrně, ve 4 měsících měl 6580 g a 67,5 cm. Jí krátce, déle jak 10 minut nikdy, většinou spíš kolem 5 minut, pak už nechce. Kojím téměř vždy jen z jednoho prsa, občas mu zkouším dát i druhé, aby toho vypil víc, ale nemá zájem. (Ještě pro upřesnění, chodí spát kolem osmé, a ten první interval, kdy spí,je občas i 3-4 hodiny, pak někdy ještě jednou 3 hodiny, a pak už třeba jen 1,5 - každou noc to vychází na 3 a někdy až 5 krmení). Vlastně by mi to ani tak nevadilo, ale začaly mě hrozně bolet klouby, nejvíc prsty na rukou, nohou, kolena a ramena, prý je to z únavy. Tak fakt nevím. Je to možné?

odpověď: Martino, tvůj příspěvek jsem si doslova vychutnala, krásně prospívající, spokojené dítě, šikovná plně kojící maminka. Super! Ale k věci. :-) 4,5 měsíční děťátko má ještě na noční kojení nárok, tak 1x-2x (ale nemusí být, mnohé děti už spí celou noc). U vás vlastně není žádná potíž, jen bych zkusila nenabízet prso jako první možnost, ne hned jak dítě otevře pusinku a dá najevo chuť na prso. On to totiž nemusí být žádný hlad, takto krásně prospívající děťátko hlady jistě netrpí. Spíše je to už návyk a dítě se budí setrvačností. Ale může se stát, že se začne budit i častěji. Takže já bych jen zkusila ty doby trošku protáhnout a prcka uklidnit jinak, pohladit ho, dát mu dudlík, dát mu svůj prst - buď do pusinky nebo mu ho vložit do dlaně. Některé děti si potřebují něco držet v ručičce, malého plyšáčka, cíp plínky či malého polštářku. Nedávej mu prso hned jako první reakci, ale zkus na něj tichounce promlouvat, že se v noci spinká. Hlad by mít jistě neměl. Tak to můžeš zkusit a uvidíš. Hlavně pozor na to, kdyby si začal kojení v noci přidávat, tak honem vycouvat a nedat. :-) Přibírá opravdu moc pěkně, takže se nestrachuj - hlad nemá. Místo prsu nenabízej ani čaj (max. čistou, převařenou vodu), protože dítě se bude budit místo prsu na čaj a budete tam, kde jste byli.
Někdy bývá problém v režimu, některé maminky dělají dětem zábavu i večer a dítě pak těžko rozlišuje rozdíl mezi dnem a nocí. Myslím, že to ale není tvůj problém. Ale jen tak pro zopakování - v noci na dítě mluvit maximálně tichounce, přebalovat a kojit v přítmí, s malinkým světlem, pokud už je potřeba dítě ukonejšit v náručí, tak jedině v té místnosti kde spí a potmě, žádné nošení po bytě, koukání na televizi a jiné zábavy - někdy to stačí udělat pouze jednou a dítě to bude chtít stále. Přes den i při denním spánku by to měl být pravý opak, žádné chození po špičkách okolo dítěte.
Ještě k tomu, že tě bolí klouby - zkus si dodat více vápníku, více mléčných výrobků (pokud tvé dítě ale trápí bolení bříška, tak raději dodat vápník v tabletách, mléčné výrobky mohou způsobovat bolení bříška). Kojení totiž odvápňuje kosti, ale o to více vápníku se v nich později nastřádá (viz. o pár příspěvku níže jsem to psala).
Martino, přeji ti, ať se vám i nadále takto daří a ty si prcka můžeš spokojeně užívat.

doplnění maminy: Jiřko, díky za odpověď. Vápník zkusím nějaký dodat, snad to pomůže. S prodlužováním intervalů to v noci zkusím, vlastně je teď dobrá příležitost, manžel odjel na celý týden na služební cestu. Pro mě je za normálních okolností asi daleko jednodušší Ondrovi v noci dát prso hned jak mě vzbudí a pokračovat v spánku, než ho nechat úplně probudit, to pak začíná plakat a pokračuje, dokud nedostane najíst. Takže úplně probudí nejen mě a sebe, ale i manžela a možná i pár sousedů (bydlíme v paneláku). Mám obavu, že místo desetiminutového probuzení to bude probuzení hodinové nebo delší, protože už pak nebude moct usnout a já taky ne. Dudlík nechce (jedině, že bych mu ho držela), plínu a mazlíka v postýlce má. Taky mi přijde, že v noci toho sní i více, protože je soustředěný jen na to. Přes den se vždy rychle trochu napije, a když už nemá takový hlad, kouká po všem okolo :-).
Jsem zvědavá, jak to dopadne, ozvu se. Vždy mě dostane kamarádka, která kojí stejně starého chlapečka už od začátku "předpisově" po třech hodinách, v noci vůbec a ono mu to naprosto vyhovuje.

Autor
-
Noční kojení či krmení
03. 10. 2006 20:37:46
ID otázky: 28765

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit