on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Velmi časté a dlouhé kojení 7 týdenního dítěte

dotaz: Obracím se na Tebe s prosbou o radu. Znáš mě z diskuse o kojení - měla jsem málo mlíčka a tys mi radila jak na kojení atd.
Udělal jsem někde asi chybu a teď nevím, jak ji odstranit.
Malej strašně často pil - říkala jsem si,že je to tím horkem. Asi má žízeň, až se ochladí, zlepší se to...
Ochladilo se a je to ještě horší. Popíšu Ti včerejší den:
3.0 kojení
Napil se z jednoho prsu a usnul. Jenže sotva jsem ho dala do postýlky, už plakal.
Kojení z druhého prsu. Usnul. Dávám ho do postýlky, probouzí se a pláče.
Kojím ho.
Bolesti bříška... to pokračovalo do 5,30.
Potom 5,30 - 6,30 spal.
6,30 kojení
potom spal půl hodinky.
Zbytek dne probíhal tak, že jsem ho kojila :o( a kojila a kojila...a odkládala do postýlky, kde vždy zdříml na pár minut a hned zase plakal.
Pak jsem šla ven - pršelo, takže ideální podmínky na spaní. Spal asi 20 min.
Celý den mi prostě visel u prsu. Samozřejmě,že pořád nepil, ale bez prsu plakal. (Taky jsem si s ním hrála a chovala atd., ale to ho jaksi neuspokojuje tak jako když je přisátý)
Celé to skončilo v 10 večer, kdy konečně usnul.
Vzbudil se v 23,10 na kojení.....
V noci docela spal.
Takže takhle zhruba vypadají naše dny. Od 3 ráno do 10 večer ho mám v náručí. Strašlivě mě bolí záda a bradavky. Skoro se nenajím (jím, když malý pije) a doma neudělám vůbec nic.
Už jsem z toho zoufalá.
V nějakém časopise o dětech jsem četla, že by dítě nemělo pít moc často, aby stihlo vše strávit.
Chlapečkovi je 8 týdnů, to už by měl mít trošku pravidelnější režim, ne?
Krásně se to ustálilo v noci - pije po 3 hod. (případně ho vyndám z postýlky a pije ve spánku).
Ale ve dne je to horor.
Nechce se chovat, nechce do kočárku - chce být jen u prsu a usínat mi v náruči.
Myslím,že jsem udělala chybu už někde na začátku. Pořád vlastně řeším stejný problém - nejprve dlouhé kojení (třeba 3 hod. a více) a teď celodenní pití...
Ale co s ním? Přece ho nenechám plakat? To nedokážu.
Dudlík dřív měl rád, teď ho odmítá.

Krom jiného má pořád u pití bolesti bříška (dřív hlavně večer, teď pořád), takže každé pití je takové malé trápení. Myslím,že je to i tím, jak pije často.
Jiřinko, prosím poraď mi: jak často dávat pít tak malému dítěti? Pořád platí zásada tak často a dlouho jak chce? Jak ho zabavit, když chce k prsu pořád?
Moc děkuji za radu. Opravdu nevím, koho jiného bych se zeptala.
Když jsem s podobným problémem byla u laktační poradkyně, řekla mi,že je malinký, že prostě pije dlouho, protože odpočívá. Hm, docela dost dlouho na můj vkus (celý den) J
Taky nechápu, že nemá potřebu spánku ve dne!

odpověď: Evi, ahojky, dle toho, co píšeš, tak to vypadá, že sis chlapečka naučila na dudlání u prsu. Prostě tě používá jako živý dudlík. Samozřejmě, že se dítě má kojit dle jeho požadavku, ale má se kojit - krmit. Pokud to takhle dál nechceš, což je pochopitelné, tak musíš udělat razantní změny a s tímto systémem přestat. Koj dítě jenom, když má hlad. Vedra nyní pominuly, takže není důvod dávat dítěti neustále ucucávat. Prostě ho při kojení sleduj a pokud uvidíš, že pije opravdu účinně, tzn., že polyká často, tak ho u prsu nechej. Nabídni i druhý prs. Pokud ale už bude jen prso dudlat, tak ho dej od prsu pryč a prostě buď tvrdá a to prso mu nedávej, jinak budeš šíleným otrokem. Musíš se naučit ho uklidnit jinak a prso dát nejdříve za 1,5 h (když víš, že se napil dobře). Prostě ho chovej, nos, houpej, hodně pomáhá, když dítěti spojíš ručičky před tělíčkem, to děti uklidňuje. Už můžeš začít nabízet hračky - nabízej různé. Dítě už nyní začíná vidět velmi dobře, využij toho a ukazuj mu vše možné. Vše, co děláš nahlas komentuj, zpívej, vyprávěj. Za měsíc už by to totiž mohla být neřešitelná situace, tříměsíční děti jsou už velké, silné a chytré a nenechají se jen tak oklamat. Ale taky si už v této době dokáží lépe hrát s hračkami. Uč své dítě samostatnosti, věnuj se mu, ale zároveň ho nechej vyhrát si i samotného. Polož ho na zem na podložku, někdy na bříško, jindy na záda - někdy si s ním hrej, ale jindy jen buď nablízku, ale ne hned u dítěte. Každé dítě je jiné, já vím - některé jsou více citlivé a potřebují, aby někdo byl nablízku, ale všechny děti potřebují i svůj klid,jinak si nemohou odpočinout. Na tyhle neklidné děti také pomáhají zavinovačky a zmenšení prostoru - takže stále zavinuj a manipuluj s dítětem jemně a pomalu.

Držím palce, ať se vám podaří tu závislost na prsu jako živém dudlíku odbourat. Pokud děťátko přibírá, tak bych řekla, že právě to zbytečné dudlání a uklidňování dítěte stále u prsu je váš problém. Buď pevná a odhodlaná a opravdu prso stále nevytahuj, snaž se dítě uklidňovat jinak a učit ho samostatnosti. Musí ti taky pomoci rodina, nemůžeš být na to sama. Zapoj i tatínka.

7. 8. 2006
info + dotaz: jdu Ti napsat, jak se to vyvíjí!
Snažím se ze všech sil zabavit dítě Zjistila jsem, že ho vůbec nebaví prohlížení bytu apod., naopak, zbožňuje všechny hry sám se sebou. Např. obrovská legrace je přebalování. Nebo se směje, když se počůrá na maminku. Takže pořád něco vymýšlím. Nedělám to násilnou cestou - oddalování kojení - snažím se prostě intervaly prodlužovat. Myslím,že je to trochu lepší - nebolí mě prsa.
Taky si zvykl na určitý režim - usíná kolem 6 a probouzí se až třeba v 7 ráno. (dneska v 10). / Dřív usínal o půlnoci a probouzel se kolem 3 až 4 ráno!/
V noci spí tak tvrdě, že se přestal na pití probouzet. Tak ho budím po 3 hod. - zhruba, jak se prostě vzbudím sama.
To, že pravidelně večer usíná, je obrovská změna! Můžu uvařit a udělat něco v domácnosti. A nebo jen tak odpočívám, prostě super.

Všichni kolem mě mi tvrdí,že mám slabý mlíčko, proto prý chce sát pořád. Je to vůbec možný mít nějaký "slabý" mlíko? Myslím si,že přibírá, chystám se ho jít zvážit, abych byla klidnější. Kdybych měla špatný mlíko, tak by pil často i v noci, ne?
Pokud nemáš čas, nemusíš mi na poslední otázky odpovídat - vím,že jsi žena činu a strašně moc nám pomáháš. To je ale spíš dotaz ze zajímavosti, není to důležité. Jenom jsem Tě chtěla informovat, že to zatím nějak zvládáme.
Takže znovu děkuji za rady!

odpověď: Evi, no, super, ty jsi skvělá, děláš to výborně!!! Nebo se, žádné slabé mléko neexistuje, mlíčko je vždy přesně udělané pro potřeby daného dítěte. A pokud dítě přibírá, tak je vše v pořádku. U vás jde spíše o to, že jste měli špatný režim a prso jsi používala stále k uklidňování. To jsi nyní změnila a myslím, že jste fakt na výborné cestě.
Ani mne nepřekvapuje, že chce být prcek i trochu sám se sebou - ty děti to moc potřebují. A maminky by jim měly dopřát prostor k zcela samostatným hrám třeba na zemi na dece. Už můžete klidně vytáhnout hrazdičku. Na ní je dobré měnit každý týden hračky, aby to bylo pro dítě stále zajímavé. A neboj - nyní už bude s dítětem spoustu věcí, které se dají dělat. Od 2 měsíců už dítě všechno vidí a je více možností, jak ho zabavit.
Jo a v noci ho nemusíš budit zrovna po 3 h, stačí po 4-5 h, 2x za noc stačí kojení bohatě.

Autor
-
ID otázky: 28760

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit