on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Dítě neustále u prsu, kojení i 5 h

info od maminy: dnes jsem zase lehce zoufalá, přestože jsem včera navštívila laktač. poradce.
Dítě mi od 7 ráno doteď pil, je po 12 hod.
to znamená, že jsem v pyžamu, neumytá, nenajezená a už necítím záda.
Asistentky mi řekly, že mám techniku správnou, že je prostě malý a snadněji se unaví, tak prostě pije déle. Nemám se zanedbávat, mám hodně jíst. Ale kdy??? Už nic nestíhám, potřebuji vyprat dupačky a plínky, potřebuji se najíst atd.
V noci si odsávám (snažím se ho vzbudit, ale většinou marně)- aspoň můžu malému přidat při kojení svoje. Dala jsem mu teda ráno po hodině pití ještě 40ml odsátého...no a nestačí.
Před kojením a po něm jsem ho zvážila. Měl 3,78 a teď 3,88. Za pět hodin 100 ml?
Nevím si rady. Přece musím taky dělat něco jiného než kojit. Půjčila jsem si baby vak, abych ho mohla nosit, půjdu s ním ráda ven, cokoli, ale mít ho 5 hodin u prsu? není to trochu moc?
No, jdu se radši honem umýt, možná se za 15 min. probudí a budu kojit do 3. nebylo by to poprvé.

4. 7. 2006
rada: Evo, tak strašně ráda bych ti pomohla, ale tohle by chtělo osobní návštěvu - ty potřebuješ hlavně psychickou podporu, vzpruhu a opravdu pomoc rodiny, tak jak Líza správně psala. Mrzí mne, že ani po návštěvě laktační poradkyně to není lepší....můžeš vyzkoušet ještě někoho jiného....ze Severní Moravy asi nejsi, že? Že bychom se setkaly....
Zkusím ještě pár virtuálních rad, které by mohly pomoci, které bys mohla vyzkoušet. Naprosto důležité teď je, abys měla pohodlí, pohodlí, pohodlí. Oblož se spoustou polštářů, nachystej si jídlo a pití, klidně buď celý den s dítětem v posteli. Domácnost teď skutečně musí jít stranou, nechej si jídlo třeba dovézt z restaurace. Ten režim se v šestinedělí teprve tvoří.
Musím ale přesto přiznat, že se mi nechce věřit, že je technika sání dítěte správná, když není schopné se zasytit. Koukal se někdo prckovi pod jazýček, zda nemá příliš krátkou podjazykovou uzdičku? Může pořádně vypláznout jazýček? Nemáš fotku, jak kojíte, že bys mi ji poslala na mailík? Hodně se soustřeď na správné přiložení dítěte - dítě vždy k prsu, necestuj za ním s prsem ty - je to vždy na úkor tvého pohodlí, mamina se hrbí, hrbí a jak se snaží trochu nepohodlnou polohu upravit, tak může bradavku z pusinky dítěte trochu vytáhnout a navíc - každé nepohodlí brzdí spouštěcí reflex a k dítěti se pak mlíčko nemá jak dostat.
Chytni si prso celou dlaní, všechny prsty kromě palce dole pod prsem, palec nahoře, prsty tvoří veliké písmeno C, prsty se nesmí dotýkat dvorce ani bradavky, nesmí prso mačkat ani nějak tvarovat - to prso se prostě celá podá k dítěti. Vyvoláš hledací reflex obkroužením rtů dítěte bradavkou a až otevře pusinku dokořán, tak mu do ní honem strčíš bradavká a co největší část dvorce - hlavně jeho spodní části. Právě pod dvorcem jsou totiž mléčné sinusy, které dítě musí jazykem tisknout, respektive vlnovitým pohybem jazyka směrem k patru ty sinusy masíruje a znovu a znovu do nich natéká mlíčko z mléčných žláz. Bradavka je už pouze výstupní část z těch sinusů, takže nestačí mít v pusince pouze bradavku. Když má dítě prso v pusince, tak musí být co nejblíže přitisklé k prsu - měla by se prsu dotýkat brada, tváře a může i nos, neozývají se žádné srkavé pohyby, hýbou se uši a hlavně je vidět, že dítě polyká, je to takový pohyb, kdy má ústa doširoka otevřená (odhrň kousek prsu a podívej se, jak vypadá obemknutí pusinky dítěte u prsu, rty by měly být ohrnuté směrem ven, jazyk by měl být vidět dole pod prsem na spodním rtu dítěte a musí se hýbat), pak je chvíli pauza a pak je trochu zavře a polkne, nesmí to být jen takové rychlé tisknutí prsa (to dělají děti pouze na začátku kojení, kdy stimulují spouštění mléka a jak se mléko spustí, tak už právě sají dlouhými doušky), jako když žužlá dudlík - to není účinné sání. A k tomu si právě myslím, že u vás dochází - že dítě nesaje účinně a necháváš ho u prsu už jen dudlat. Pozoruj ho, jak často polyká a když to bude už jen občas, tak prso stiskni, jako kdybys mu chtěla ještě nastříkat další mlíčko do pusinky - zezhora - asi v půlce prsu, pozice prstů na 3 a 9 (kdybys prsty spojila, byla by to vodorovná čára), nesmí se dotýkat dvorce ani bradavky, nesmí dítěti vytahovat prso z pusinky a nesmí ten stisk být příliš silný, aby bolel. Dítěti začne mlíčko téct rychleji, začne zase více polykat. Za chvíli přestane, ty stisk uvolníš, dítě by mělo za chvilku zase začít sát a když opět přestane, znova můžeš stisknout. Pokud už to nebude pomáhat, tak přehodit k druhému prsu - prostě vyždímat z prsu co jen půjde a pak teprve přehodit. Ale to celé by opravdu nemělo trvat déle než hodinu, nenechej prcka jen tak žmoulat bradavku. Není zase tak malý, má skoro 4 kg, měl by být silný dost.
Co bys dále mohla zkusit - trošku dítě rozsát před samotným kojením - vlož mu na 1-2 minutky do pusy svůj největší prst (kromě palce), bříškem nahoru, směrem k sacímu bodu na patře a nechej ho sát - pak ho teprve dej k prsu, je to taková příprava (ale skutečně doporučuji nechat zkontrolovat tu podjazykovou uzdičku, případně zda dítě nemá nějaké další potíže v pusince, zda nemá reflux - neblinká? V tom případě chtějí být děti u prsu pořád, protože je pálí jícen, je to nepříjemný pocit, který se snaží zahnat právě stále prsem v pusince).
Pokus se kojit v různých polohách, zkuš zvýšenější polohy, kdy má dítě výše hlavičku než nožičky, experimentuj, odříhávej v průběhu kojení. Po té max. hodince bys měla děťátko odpojit a zkoušet ho skutečně jen nosit, chovat, uklidňovat - aby nemělo v pusince stále prso. Nenabízej prso jako první možnost - nejdříve přebal, pochovej, pomazli se až když dítě nebude možné uklidnit, nabídni prso. S dítětem opatrně manipuluj, pokud trpí refluxem, tak mu jakákoliv rychlá manipulace, vodorovné polohy, zvedání nožiček, manipulace s bříškem nemusí dělat dobře. Může hodně pomoci někdo z rodiny. Uff, to zase bude příspěvek na celou stranu. :-)))
Co se týče dokrmu - odstříkávej po kojení a můžeš to děťátku skutečně nabídnout v injekční stříkačce, nejlépe s hadičkou, kterou si dáš na prst a stejným způsobem, jak jsem již výše popsala (s tím prstem v pusince) se dítě samo dokrmí.
Více zatím neporadím, ráda bych se s tebou setkala osobně - když tak mi napiš na email a zkusíme něco vymyslet - alespoň třeba ty fotky, pokud nebude možná osobní konzultace. Asi mne to trošku bude trápit na dovolené, jak se ti daří. Moc, moc držím palečky a v pondělí tady budu.

doplnění maminy: Vytisknu si to a přečtu si to ještě jednou pěkně na papíře. Myslím,že někde dělám nějakou třeba banální chybu - a určitě to nějak půjde odstranit.
hlavně žádný přemýšlení nade mnou na dovolené!!! Já ještě asi zavolám do té lakt. ligy.

jinak:ta váha dítěte byla i s plínkou a zavinovačkou - plínku jsem neměnila. takže to bude opravdu to,co jsem nakojila. z toho také vyplývá,že je to mimčo mrňavý drobek - bude mu měsíc a má něco málo přes 3 kg.
doma mi bohužel nikdo nepomůže.obědy vařím večer do zásoby do mrazáku, úklid jaksi vázne.manžel mi někdy udělá snídani a dodá mi ji tam, kde zrovna kojím :) ale většinou mi spíš vyčítá,že nic nedělám, nemám o nic zájem apod. zájem by byl,když vidím,že mám koš prádla na vyžehlení, hromadu nádobí atd., ale bohužel, s mimčem u prsu se to jaksi dělá špatně :(
teď mám chvilku, tak honem doženu,co se dá.určitě napíšu mail, jen co bude minutka.

7. 7. 2006
info od maminy: Pro Janu a ostatní, které sledují mou kauzu :)
To víte, že se chystám napsat, ale o tom nerozhoduji já, kdy sednu k počítači, nýbrž náš malý jedlík! :)
Takže, co jsem udělala: pozorně sleduji, jak kojím. Snažím se pořád hlídat bradu a nosík. Bradavky mě už tolik nebolí!!
Dále: celé noci se budím a odstříkávám mlíčko. Když malý po kojení křičí hladem a mně připadá, že už tam byl moc dlouho, dám mu svoje odstříkané.
Mám z toho hrozně dobrý pocit.

A hlavně: mám pocit,že mám mlíka víc - teda aspoň když odstříkávám, tak už to není jenom takový kap kap a nic.
Když mi dítě už dlouho usíná a zase saje a pořád dokola... řeším to dudlíkem a snažím se prostě ukonejšit ho i jinak.
Myslím,že celý problém byl v tom,že mě doktorka přesvědčila,že mám málo mlíka, že musím hned přikrmovat. proto jsem si myslela,že má dítě pořád hlad, že mu to nestačí atd. a on třeba ani hlad neměl.
když už dlouho pije, na nějakou chvíli ho odložím od prsu a třeba ho chovám (nemyslím že by pil hltavě a já mu v tom bránila, jenom pokud je to takové sání-nesání)
a dám mu zase prs za hodinku.

prostě: nějak to řeším.
začala jsem věřit v to,že mám mlíčka dost a pokud ne,že to prostě nějak rozběhnu. a myslím,že to je opravdu lepší!
strašně člověku pomůže, když v tom není sám. moc děkuji všem za podporu. myslím,že je to na nejlepší cestě. jiřce napíšu určitě mail.
ale jestli se v pondělí u doktorky dozvím,že malej nepřibral, tak mě asi trefí...
(mám doma váhu,ale váží podivně)
díky za podporu. třeba to zase pomůže někomu, kdo bude diskusi pročítat.

11. 7. 2006
info od maminy: Představte si to! Ten můj kulíšek přibral za 10 dní 300g!!!!! (je mu necelých 5.týdnů) Do teď přibíral maximálně 100g za týden.
Jsem blahem bez sebe! Mlíčka je opravdu mnohem víc!!!
Podíl na tom má také vaše podpora! Moc děkuju!

A ještě Jiřce!
Myslím, že takovéto virtuální rady jsou snad to nejlepší, co může být! Když jsem přišla z porodnice, nikoho jsem neměla po ruce - myslím nějakou zkušenou kamarádku nebo někoho, kdo už prostě má děti. Nevěděla jsem úplně základní věci. Samozřejmě, že chodím k doktorce s papírkem plným dotazů, ale někdy chce člověk slyšet více názorů, zkušenosti atd. Doktorka mi řekla: dítě málo přibírá, dejte sunar. a bylo.
Nebo v nemocnici: když jsem se ptala, co dělat, aby mě nebolely prsa, dali mi mast.
Přijde mi to takové moc jednoduché.
Ideální by asi bylo, kdyby třeba chodily zdravotní sestry do rodin prvních pár dní - to bývalo dřív, ne? jenže musely by to být sestry duchaplné jako ty. Obávám se,že to by asi všechny nebyly.
Takže díky za internetové diskuse a poradny!!!

5. 9. 2006
info od maminy: Jsem trochu v rozpacích, když píšu, protože mám pocit, že Tě tím tak trochu otravuju. Ale na druhou stranu si říkám:když Ti to nebude vhod, tak stačí jednou kliknout a je po mailu, že?
Nedá mi to a musím napsat, jak jsme na tom.
Co se týká kojení: naprosto výborné. Žádná maminka jako dudlík. Už ani nevím,že kojím. Dokonce se někdy přistihnu, jak si říkám, jestli nemá hlad, že už si ani nepamatuju, kdy se Jonášek pořádně napil. V noci (pokud nejsou břišní problémy) se budí už jen 2krát. Napije se během čtvrthodinky a spí. Prostě super!
Zrovna dneska jsem se bavila se známou o jedné její kamarádce, která přestala kojit z podobného důvodu, jaký trápil mě. Dítě chtělo pít po hodině, tak došla k názoru,že je hladové a začala mu dávat Sunar. Tak se cítím děsně dobře, jak já vydržela....trocha sebechvály
Přes den mi teda mimčo nespí, to ani náhodou, ale říkám si: hlavně,že se vyspím v noci. Vydrží si už chvíli sám hrát, takže doma něco málo stihnu poklidit. A hlavně už má režim!! Večer po koupání mi na klíně usne a bez problému zvládne přenos do postýlky. To je prostě nádhera. Jsem sice utahaná, protože pořád zpívám, nosím atd. atd., ale to už je takové normální, nevidím v tom žádný problém.
Takže moc děkuji za Tvou podporu, když jsem nevěděla, co si počít.
Ještě se na něco zeptám. Musím si ještě pořád odstříkávat druhé prso, když se v noci napije jenom z jednoho? Nebo už je to tak nějak zaběhnuté...mám strach, abych zase nepřišla o mlíko.

odpověď: Evi, vůbec mne neotravuješ, od toho tady přeci jsem, abych pomohla maminkám. A ty jsi byla hodně zoufalá maminka, takže si tě tak trochu piplám. A dneska jsi mi napsala tak krásný optimistický email. Jsi skvělá! Mám z vás obrovskou radost, jste šikulky! Snad si budeš to mateřství už konečně jen užívat, zasloužíš si to. A klobouk dolů, jsi fakt výborná, že jsi vydržela!!! Měla by ses jít pochlubit klidně i na diskuzi, protože je to velký úspěch a každý si jistě pamatuje tvé zoufalství před dvěma měsíci.
Co se týče toho odstříkávání. Tak už vlastně nemusíš. Laktace se stabilizuje a řádně zaběhne po 3 měsících a to vy máte za chvilinku. O mlíčko už nyní jen tak lehko nepřijdeš, neboj se. Pokud bude dítě přibírat dobře, tak není důvod se strachovat, že je málo mlíčka. Ostatně, zvýšit laktaci jde vždycky. Ale teď raději pořádně odpočívej, odtříkávat nemusíš. Můžeš to druhé prso nabídnout, ale když ho chtít prcek nebude, tak nevadí, budeš z něj kojit příště.
Ať se i nadále daří výborně a moc děkuji za tvůj email. Je to takové pohlazení na duši, když je maminka konečně spokojená.

Autor
-
ID otázky: 28759

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit