on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

4 měsíční dítě vyžaduje kojení velmi často, ale v noci spí krásně

dotaz: Ahoj, narazila jsem teď na tuhle diskusi, tak se chci s vámi poradit. Máme první dítě, takže toho ještě dost nevím, mám pochybnosti ohledně častosti pití.
Od 3. týdne jsem se řídila svým dojmem, že Matěj vyžaduje často pití už po hodině (jinak neodvratitelný neklid, vrhání se po prstu), nejvýše však po 2 hodinách bdění. Teď jsou mu 4 měsíce, stále je plně kojený (počurá obvykle 8 látkových plen PoPoLiNi denně, kaká obvykle 2-3x denně, v noci už od začátku vydrží spát v kuse bez buzení se relativně dlouho, teď obvykle 8-9 hodin) a starší příbuzenstvo mi pořád doporučuje, abych mu dala čaj nebo vodu, že pak nebude chtít pít tak často.
Tak jsem se chtěla zeptat, jestli je to "normální", že by chtěl pít tak často a jestli mám pokračovat takto i nadále, nebo jsem nedělala dobře. Většinou to není jen pár minut cucnutí, ale několikachodové krmení s meziříhnutími (čistého času to rozhodně bude max do 30 minut, ale nesledovala jsem to zatím až tak přesně). Nejkrásněji saje, když jsou prsa opravdu plná a mlíčko stříká, jak jen tak spíše kape, tak se rozčiluje. Zvláště odpoledne při kojemí usíná, taky při vyloženém nestříkání mlíčka saje kratšími pohyby, to už jsem se ale naučila ho zvednout. Takže teď zkouším jedno dokrmení odstříkaným MM, aby se mi mlíčko trochu dotvořilo.
Budu moc ráda za vaše názory či rady.

odpověď: Petro, dle toho, co píšeš, tak máš dobře prospívající dítě (sice nepíšeš, jak přibývá na váze, ale předpokládám, že dobře), ale které si zvyklo na tvá prsa jako na dudlík. Bude těžké ho to odnaučit, protože ve 4 měsících už má dítě zaběhlé svůj režim, ale určitě to zkus, abys nebyla jeho otrokem. Prostě nechej dítě u prsu jen dokud saje účinně - nutritivně (tzn., když ukojuje své vyživové potřeby - hlad) a už mu nedovol nenutritivní sání (kdy už prso jen dudlá a uspokojuje svou potřebu něco sát - to je vhodnější v tomto případě dát cumlík nebo nějakou hračku na zabavení). Jak to poznáš? Když dítě ukojuje svůj hlad, tak polyká často, po každém či po každém druhém, max. třetím sacím pohybu. Pokud už uvidíš, že polyká jen občas, tak mu zkus nabídnout druhý prs a když ani tam už nebude polykat často, tak ho od prsa odeber a zabav ho nějak jinak

Autor
-
ID otázky: 28756

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit