on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

zvýšení tvorby mléka

Dobrý den, chtěla bych vás poprosit o radu. Malá má teď 3 týdny a na kontrole u pediatra nám doporučila koupit nutrilon antikolik jako příkrm na večer před spaním, protože mi malá za 9dní přibrala pouze 100g. Jinak s přisátím problém nemá. Kojím ji cca co 2-3h...někdy třeba budit, někdy se ozve i po necelé hodince. Chtěla bych je zeptat na možnosti jak zvýšit laktaci a na možnost odsávání mléka, jestli je v mém případě dobré mléko odsávat a jak často. A co potom s tím mlékem, pokud ho bude maličko, jestli ho skladovat, nebo vylévat, nebo neodsávat vůbec? Děkuju Jana

Autor
Jana
Zvyšování tvorby
25. 06. 2015 17:08:44
ID otázky: 32872

Odpověd:

Dobrý večer, pokud dítě přibývá takto málo, tak je rozhodně potíž s efektivitou sání dítěte. Tu je potřeba zvýšit, je potřeba pomoci dítěti získat více mléka. Základem je správná technika sání. Doporučuji kontaktovat některou z kolegyň - nejlépe z organizace Mamila - www.mamila.sk . Ty jsou zkušené a právě z praktického hlediska - jak konkrétně pomoci dítěti získat více mléka, dokážou pomoci. Na stránkách Mamily najdete fotky i videa, jak by měla správní technika vypadat a jak poznáte, že dítě saje efektivně nebo ne. 

Velmi vhodné je časté kojení v kontaktu kůže na kůži (nahé dítě v plence na Vašich nahých prsou), povzbuzuje to dítě k sání, k přirozeným instinktům. Kojit co nejčastěji, ve dne i v noci, nabízet vždy obě prsa několikrát, pomáhat dítěti získat více mléka stlačováním prsu v průběhu kojení (na jednom z videí na Mamile je dobře vidět, jak by to mělo vypadat)

Dokrm zatím ne, tam budou velké rezervy v kojení. Pokud by dokrm nutný byl (další takový nízký přírůstek), tak pak cévkou přímo u prsu. Ale jste na úplném začátku, stačí úprava techniky kojení, kontrola podjazykové uzdičky u dítěte (příliš krátká uzdička může způsobit, že se dítě nemůže napít tak efektivně) a věřím, že to bude v pořádku. 

Odsávání - můžete klidně dočasně zkusit, pomůže to zvýšit laktaci. Zkuste pravidelně, třeba 5x denně po kojení. Mléko samozřejmě nevylévat, přece nebudete tak vzácnou tekutinou plýtvat! Můžete mít v ledničce dvě skleničky. V jedné už chladné odstříkané mléko, do druhé dáte čerstvě odstříkané. Až bude také vychlazené, klidně přilít do té první. A až v ní bude třeba 50-100 ml mléka, tak zamrazit (pár dnů MM v ledničce vydrží).

Tak hodně štěstí!

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
25. 06. 2015 22:57:25

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit