on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

kojení a uspávání

Dobrý večer, mám 2 měsíční holčičku, která prospívá dobře. Od samého začátku kojíme po 3-4 hodinách minimálně 30 minut a v noci od jejího 4.týdne spí v kuse, tzn.usne cca v 21 hod. po koupeli a kojení a probouzí se kolem 5-6 hod.ráno. Ze začátku jsem měla hodně nalitá prsa, musela si neustále odsávat a díky tomu si vytvořila velikou zásobu do mrazáku.To se srovnalo na konci šestinedělí a měla jsem mléka akorát, výjimečně jsem si odstříkala jen pro uvolnění. Od minulého týdne jakoby se mi přestalo mléko tvořit, přes noc se mi prsa nalejí, takže kojení ráno v 5 a pak v 9 (po 4 hod.), kdy kojím z jednoho prsu je dobrý, mléka dostatek, malá je spokojená a usne. Ale přes den se mi tolik mléka nedělá, malá je často nespokojená a pořád brečí, kolikrát dost hystericky. Takže teď když brečí dávám ji napít, ikdyž to není po 4hod. pauze. Bojím se, aby zas nebrečela bolestí bříška, kdy nemá strávené předchozí mlíčko. Se spaním je to už taky horší, v noci se mi ten poslední týden budí už kolem 3hodiny ráno a vyžaduje mléko. Samotné kojení mi nevadí, ale horší je to s uspáváním, to zabere i víc jak hodinu. Uspáváme ji v zavinovačce v ruce. U samotného kojení mi i často usíná. Je to pro mě vždycky těžké ji zvednout aby si odkrkla, když vím že pak bude problém s uspáváním. Hodně jsem tu četla o uspávání u prsa. Ona prso ale jen nežužlá ale i občas pije a pak si říkám, že když ji nedám odkrknout, bude ji bolet bříško. Tak jak to udělat? Večer už jsme i zavedli dokrmování mým zamraženým mlíčkem, aby měla dost. To pak spokojená usíná docela rychle (celkem teda vypije cca 200ml). U kojení se i hodně často kroutí a občas i zabrečí, protože ji mléko neteče tak jak by si představovala nebo nevím. Takže můj dotaz se týká toho, čím může být způsobeno že teď nemám tolik mléka (denně piji Gravimilk, čaj pro kojící matky a i samotný fenyklový čaj)? A další je ohledně spánku, přes den už teď téměř nespí, po kojení v 9 dopoledne spí max. hodinu a pak až odpoledne v kočárku, ale to jen po dobu co se jezdí, takže třeba 1-2 hod.Pak jakmile zastavíme je vzhůru. Až do 19:30 hod. kdy se jde koupat a pak kojíme na noc je vzhůru. A cca od 17-18 hod. už je dost nespokojená, pořád brečí a hysterčí. To ji samozřejmě chovám a konejším. Už jsem z toho vyčerpaná. Přítel pomáhá jak to jde, ale ona brečí i u něho, chce být u mě. Večery jsou nejhorší, jakoby byla hladová ještě víc. A zřejmě je i unavená po celém dni kdy nespí, ale i když se ji snažíme uspat, tak zabere tak na 10 minut a je vzhůru. Děkuji za rady.

Autor
Veronika
Uspávání a spánek dítěte
22. 06. 2015 22:23:13
ID otázky: 32866

Odpověd:

Dobrý večer, příčina snížení tvorby mléka je patrná hned na první pohled. Takto málo časté kojení ve dne i v noci může fungovat prvních 6-8 týdnů, kdy se tvoří mléka více díky hormonální podpoře z mozku, ale po tomto období už to stačit nemůže. Je potřeba kojit mnohem častěji, obzvlášť nyní, v létě. Je zcela normální nabízet prs skoro neustále. KOjení co 3-4 h není pro tvorbu mléka a spokojenost dítěte dostatečné. Noční kojení je pro dostatečnou tvorbu extrémně důležité. V noci kojit 2-3x alespoň. Ideální je mít dítě u sebe v posteli, nechat ho usínat u prsa. Míchání mléka vůbec neřešte, MM je velmi lehce stravitelné a je přirozené, že děti bývají kojeny i několikrát do hodiny. Takto to pro lidské mládě JE přirozené. Na bolení bříška pomůže kontakt kůže na kůži, kdy Vy nebo otec dítěte budete mít mimčo na svém nahém hrudníku/břiše.

Určitě nedávat žádný dokrm, ani vlastním odstříkaným MM. Pro dítě je to signál, že mléko může získat jiným způsobem než z prsu. Prostě kojte často, vždy z obou prsou. Pomáhejte dítěti získat více mléka v průběhu kojení tisknutím prsou. Tak vlastně dítě dokrmíte přímo u prsu - potlačíte, nastříkáte mu mléko přímo do pusinky. 

Kojení nejsou žádná kouzla, jen je prostě potřeba dostatečný odběr mléka, pak se ho i dost tvoří. A u Vás jsou právě v tomto směru rezervy značné. Takže to stačí trošku poladit a můžete kojit ještě hodně dlouho. 

To, že chce být dcerka s Vámi je naprosto normální. Cítí se u Vás bezpečí. Opět je to prostě evoluce, dítě ví, že se Vás musí držet. Proto nosí přírodní kmeny děti v šátcích a tyto děti prakticky nepláčí. Šátek opravdu doporučuji, hodně Vám usnadní život, uvolní ruce.

Hlavně zachovejte klid...psychická pohoda je naprostým základem pro úspěch. Doporučuji kouknout na web www.mamila.sk , kde najdete fotky a videa správné techniky kojení. Vždy je více než vhodné, aby Vás v těchto situacích někdo zkontroloval, minimálně tedy Vy se snažte techniku upravit. 

HOdně štěstí!

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
23. 06. 2015 00:33:46

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit