on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Málo mléka?

Dobrý den, mám 5ti týdenní dceru, do 4 týdnu kojení probíhalo v pořádku, byla jsem pyšná jak to šlo. Poslední týden nemám už vůbec tak nalitá prsa, malá začala více plakat, bojím se že ztrácím mléko? Váhu doma nemám ale myslím si že přibírá. Akorát teď každou hodinu hledá a hlavně když jsem potřebovala odstříkat (odsávačka Medela), tak z prsa ze kterého jsem kojila před cca půl hodinou jsem dostala 3 kapky, z druhého cca 50 ml a pak ani kapku. Vím že spoustu dělá psychika, přesně takto jsem skončila s kojením své první dcery a teď si to nechci pokazit. Techniku si myslím že mám správnou kojení mne nebolí, malá se nekroutí, polyká. Jen to její večné plakání, hledání a taky to odsávání mne zaráží že z prsa nic neteče. Malá přes den skoro nespí, a je v klidu jen když ji chováme nebo jezdíme v kočárku. V noci máme pauzu mezi kojením i 6 hodin. Děkuji za odpověď.

Autor
D.B.
ID otázky: 32855

Odpověd:

Hezký večer přeji, hlavně zachovejte klid. Sama dobře víte, jak obrovský vliv má psychika na kojení. Tak se nestresujte, protože vystresovaná matka = nespokojené dítě. Děťátku pak mléko ani neteče tak, jak by si přálo. No a to nechceme. :-)

Takže zachovat klid a více se zaměřit na dítě a kojení. KOjit častěji, určitě nenechávat v noci takovou přestávku, protože to může dost negativně ovlivnit tvorbu mléka. No a to taky nechceme. :-) Uvolněte se, svlékněte děťátko a co nejčastěji ho mějte v kontaktu kůže na kůži. To dítě uklidňuje a Vás taky. A uvolněná matka, lépe tekoucí mléko, spokojenější dítě. :-)

To, že dcerka vyžaduje časté kojení je naprosto v pořádku, obzvlášť, když jsou teplé dny. Jak často v takových dnech pijete Vy? Já tedy každou chvíli. Je to naprosto normální, dopřejte dcerce kojení tak často, jak jen bude chtít a nabídněte vždy obě prsa. 

Odstříkávání neřešte, někomu to prostě nejde. Znám dost případů, kdy dítě přibíralo i 2 kg měsíčně, ale odstříkat té ženě nešlo vůbec nic. A prsa se už také vůbec nemusí nalévat, pár týdnů po porodu přejde kojení na nabídku/poptávku. Děťátku mléko teče pořád a pořád, když bude sát. Prsa jsou v podstatě bezedná, když se dítě snaží - mléko se tvoří přímo v průběhu sání dítěte. A nebojte se dcerce pomoci získat více mléka pomocí stlačování prsu v průběhu kojení. To urychlí tok mléka. V době, kdy tvorba mléka přechází z hormonální (pár týdnů po porodu) na nabídku/poptávku si dítě musí zvyknout na to, že mléko už neteče tak snadno jako dříve a prostě se musí více snažit. A Vy mu tedy můžete pomoci tím stlačováním prsu. 

Chce to hodně trpělivosti, ale hlavně sebedůvěry. Bez té to nepůjde. No a jako vždy doporučuji kontrolu techniky kojení zkušenou poradkyní. Technika sání dítěte jsou klíčový faktor, protože správně přisáté dítě může získat z prsu mnohem více mléka než dítě, které není u prsu např. dostatečně blízko a nemá řádný úchop. 

Přeji hodně štěstí!

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
04. 06. 2015 22:08:20

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit