on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Frekvence kojení a množství příkrmů

Dobrý den paní Jiřinko, obracím se na Vás již po několikáté :-) s prosbou o rady. Mám holčičku, 14 měsíců, necelých 10 kilo, 77cm, prospívá po všech stránkách dobře. Stále kojíme. Příkrmy jí většinou celkem dobře, ale nejsem si jistá, zda má na svůj věk dostatečné množství. Ráno kojení, dopoledne přenidávka 190g, oběd masozelenina 130g, v mezičase kojení odpoledne jogurt 150g, večer kaše 200g, před spaním kojení, v noci 1-2kojení. K pití voda cca 300 ml. Nesní toho málo, kvůli tomu, že kojíme? Hlavně oběd jí moc nejede. Pauzy mezi jídly jsou 3-4 hodiny. Neměla bych ubrat některé kojení, aby více jedla? A lze zrušit kojení v noci, s tím, že bych kojila ráno a večer, aniž bych přišla o mléko? Také by mne zajímal váš názor na kojení u dětí nad jeden rok. Byla jsem před týdnem na operaci, a několik lékařů nezávisle na sobě (bylo to v renomované porodnici) se divilo, že stále kojím. Celkem mi to rozmlouvali, s tím, že mi dítě bere vitaminy a minerály a že to už od půl roku nepotřebuje. Prý je to jen zbytečný zvyk, a ať ho odstavím, že prý mé zdravotní problémy mohou souviset s kojením. Jednalo se o zánět Bartoliniho žlázy. Takže kojit v tomto věku? A pokud ano jak často, aby dobře jedla? PS: dcerka kojení miluje, chodí si sama a má z toho velkou radost. Moc děkuji za odpověďi a přeji krásný den. Petra N.

Autor
Petra
ID otázky: 32851

Odpověd:

Petro, hezký večer přeji, dcerka má velmi slušný jídelníček. Některé děti toto nesní ani ve 3letech. :-) Prospívá dobře, 10 kg je velmi dobrá váha. Co více si přát? Jen se nebojte dát již víceméně to, co jíte Vy, běžnou rodinnou stravu, i co se týká konzistence.

Co se týká kojení, tak myslím, že k tomu už bylo řečeno opravdu hodně. :-) To, že drtivá většina lékařů nemá ani ponětí o fyziologii kojení a neustále šíří staré stereotypy je bohužel smutný obraz společnosti. Je to velká škoda, že mezi lékaři se neustále tento nesmyslný názor šíří.

Samozřejmě, že kojení má význam i po roce věku. A to stále velký. Stále je tam vysoká výživová a imunologická hodnota a ten vztahový aspekt - to poutu mezi matkou a dítětem...k tomu myslím není, co dodat. Podle toho, co píšete, tak dcerka je na Vás krásně napojená, máte krásně nastartováno na přirozené dlouhodobé kojení. To je to nejlepší, co můžete dítěti do života dát. Nechte na dcerce rozhodnutí, kdy se odstavit. Neberte jí to, co miluje a to, co potřebuje. A proč Vy byste se měla obírat o prostředek k uklidnění, pomazlení a uspání dítěte? Proč do dítěte cpát kravské mlléko, když to nejlepší mléko má od Vás? Proč vymýšlet, jak posílit dítěti imunitu a ochránit ho před nemocemi, když ten nejlepší nástroj je ve Vašem prsu? A to je jen naprosté miminum důvodů, proč je vhodné kojit dále.

Nechápu, že si čeští lékaři dovolí stát proti doporučení nadřízené organizace - WHO ví moc dobře, proč doporučuje kojit mi. do 2 let věku dítěte.

Nemusíte ubírat kojení, naopak klidně přidejte. Jsou před námi horké dny, nabídněte dcerce prs kdykoliv. A nočního kojení bych se nezbavovala, tak skvělý nástroj k uspání a utišení dítěte už nenajdete, opravdu ne. Samozřejmě, že když si lehnete do jiného pokoje, tak se to dcerka dříve či později odnaučí, ale otázka je, zda ten pláč na obou stranách za to bude stát? Neobírejte se navzájem o ty krásné chvilky. Dcerka vyroste velmi rychle a dost možná byste litovala. Nenechte se zviklat okolím, jednejte podle Vašich instinktů a potřeb dcerky. Ona je tím nejlepším ukazatelem, co je správné.

Pokud Vy se budete stravovat dostatečně a pestře, budete dost odpočívat, tak kojení Vás nijak neohrozí. Ženské tělo je na něj dobře vybaveno. A u takto dlouhodobého kojení už dávno není upřednostňována tvorba mléka na úkor Vašeho zdraví. Mějte se krásně, ať Vám dcerka dělá radost!

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
01. 06. 2015 22:48:13

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit